Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 18:58 Bu haber 592 kez okundu
 
Havza'da Milli Mücadelenin İlk Mitingi Yeniden Canlandırıldı
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Havza'ya gelişinin 100. yılı etkinlikleri kapsamında Milli Mücadelenin ilk mitingi olan İzmir İşgalini Protesto Mitingi programı düzenlendi.
KÜLTÜR Haberi
Havza'da Milli Mücadelenin İlk Mitingi Yeniden Canlandırıldı

örgüç Paşazade Mustafa Bey Camisi'nde cuma namazının ardından okunan mevlidin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda İlk Mitinge yetişemeyen ve ikinci mitingde yapmış olduğu konuşma ile Havzalıların Milli Mücadeleye katılmalarını sağlayan Sıtkı Hoca’yı temsilen Yörgüç Paşazade Mustafa Bey Cami Görevlisi Fahrettin Gündüz din görevlilerinin vatan savunmasında aldığı görevleri anlattı.

 

Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Havza'ya gelişinin 100. yılının gururunu yaşadıklarını ve Havza’da Milli Mücadelenin için Havzalıların önemli çalışmalar yaptığını belirterek;“Böyle bir ecdat ile ne kadar gurur duysak azdır. Türkiye işgal altında Anadolu bir bir işgal ediliyor. Başkent işgal altında ve Anadolu’nun ücra bir köşesinde, küçük bir kasabasında Havza Paşa’sına, askerine, ordusuna, vatanına, dinine, milletine sahip çıkma adına bu mitingi tertip ediyor. Yaşananlar üzerinden değerlendirme yapmak, birlik içinde, kardeşlik içinde, beraberlik içinde yeniden diriliş, yeniden uyanış gerçekleştirmemiz lazım.” Dedi.

 

Havza Kaymakamı Metin Yılmaz ise Milli Mücadelede Havzanın ve Havzalıların önemli bir yeri olduğunu belirterek; “Bunun haklı gururunu yaşamaktayız. Bizlerin kolektif bilincinde Mustafa Kemal 1881’de Selanik’te,Atatürk ise 1919 tarihinde Havza’da doğmuştur. Zira Mustafa Kemal Paşa’yı Milli Mücadelenin liderliği pozisyonuna getiren olayların ilkleri hep Havza’da yaşanmıştır. Atatürk Havza’ya çok önem vermiştir. Bunun en büyük göstergesi ise ilçemizi ikinci ziyaret olan 24 Eylül 1924’de Havza’ya ve Havzalılara hediye etmiş olduğu genç Cumhuriyetin ilk Cumhurbaşkanlığı forsudur.” diye konuştu.

 

Programa katılanlara 100 yıl önce halkı Milli Mücadeleye teşvik etmek ve İzmir işgalini protesto amacı ile dağıtıldığı gibi  kuru üzüm dağıtıldı.

 

Konuşmaların ardından katılımcılar Yörgüç Paşazade Mustafa Bey Camisi'nden o gün ki Atatürk’ün kullandığı Mesudiye Oteli bugün ki Atatürk Evi Müzesine kadar yürüdüler.


Programa Kaymakam Yılmaz ve Başkan Özdemir’in yanı sıra protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Havza'da, Milli, Mücadelenin, İlk, Mitingi, Yeniden, Canlandırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı