Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 15:44 Bu haber 909 kez okundu
 
Havza'ya 5 milyon Dolarlık biogaz enerji santrali yapılacak
Havza’ya 5 milyon dolar değerinde 2.4 megavat elektrik üretimi yapabilecek kapasitede biogaz enerji santrali kurma kararı alan firma yetkilileri Havza Belediye Başkanı Murat İkiz’i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundular.
EKONOMİ Haberi
Havza'ya 5 milyon Dolarlık  biogaz enerji santrali yapılacak

Yapılan görüşmelerde işadamı Erdem Kaya kurulacak olan tesis hakkında bilgiler vererek; “Havza’da değerinde 2.4 megavat elektrik üretimi yapabilecek 5 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. Kurulacak tesiste yaklaşık 50 kişi istihdam edilecek. Kurulacak tesis ile bölgede farklı alanlarda hizmetlerde hayat bulacak. Bunlardan biride çıkacak olan buhar ile seracılık gibi faaliyetlerinde gelişmesine yol açacak.” Dedi.


İnşaat Mühendisi Aykut Yakut ise tesisin yer tespitinden itibaren kısa sürede hizmete gireceğini belirterek biogaz enerji santralleri hakkında bilgiler verdi.


Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ise ilçeye gelen her yatırımcıya kapılarının açık olduğunu belirterek; “Önemli olan ülke ekonomisine ve istihdama olan katkı. Bunun yanı sıra enerji yatırımları ülkemiz adına stratejik değere sahip. Tesiste üretilecek  enerji karşılığı olarak ithal edilen enerji için yurt dışına ödeyeceğimiz döviz nedeni ile oluşacak cari açığa ve dolayısıyla ülke ekonomisine olumlu katkı sağlanacaktır.” diye konuştu.
İkiz ülke ve bölge ekonomisine, istihdam ve üretime çok büyük katkı sağlayacak olan bu tesisin en kısa sürede faaliyete geçmesi temennisinde bulundu.
Toplantıya Havza Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Büyük ve İşadamı Murat Saraç’ta katıldı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Havza'ya, 5, milyon, Dolarlık, , biogaz, enerji, santrali, yapılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı