Haber Detayı
18 Haziran 2016 - Cumartesi 14:13 Bu haber 3326 kez okundu
 
“ Havza’ya Altın Madalya Verilsin “
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Kurtuluş mücadelesinde önemli yeri olan Havza ilçesine altın madalya verilmesi için kanun teklifi verdi.
SİYASET Haberi
“ Havza’ya Altın Madalya Verilsin “

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Samsun'un Havza ilçesine altın madalya verilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisinde kanunda teklifi verdi.


 Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş savaşı sırasında 18 gün boyunca Havza ilçesinde kaldığını belirten Kemal Zeybek, kanun teklifinde sunduğu genel gerekçede, "Yurdun işgaline son vermek ve Türk Ulusunu esaretten kurtarmak için Ulusal Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkan Mustafa Kemal Atatürk, sonrası günlerde karargahını Havza'ya taşıyarak 25 Mayıs-12 Haziran 1919 tarihleri arasında 18 gün Havza'da kalmıştır. Bu zaman sürecince Ulusal Kurtuluş Mücadelemizle ilgili yöntem ve teknikleri Havza'da hazırlayıp yürürlüğe koyan Ulu önder Ulusal kurtuluşa yönelik örgütlenmeleri, genelgeleri ve ilk mitingi Havza'da düzenlemiş ve gerçekleştirmiştir.

 İşgale karşı direnişi örgütlemek için Anadolu'da kurulan bu ilk karargahta Kuvay-i Milliye'nin kurmayları mücadelenin örgütlenmesi, askeri ve siyasi hedeflere yönelik planları Havza'da yaptılar. Bu anlamıyla Havza, bağımsız türkiye Cumhuriyeti'yle taçlanan milli mücadelemizin ilk meşalesinin yakıldığı yer olarak tarihteki haklı ve gururlu yerini almıştır. Mustafa Kemal, Havza'nın Türk ulusunun kaderinde oynadığı rolü kendi sözleriyle Havzalılara hitabında Havza’nın önemini dile getirmiştir. Dedi. 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: “, Havza’ya, Altın, Madalya, Verilsin, “,
Yorumlar
Haber Yazılımı