Haber Detayı
06 Nisan 2017 - Perşembe 20:33 Bu haber 2059 kez okundu
 
HAYIR Oyu Huzura Sahip Çıkmak Demektir
Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Av.Tufan Akcagöz, referandum çalışmaları kapsamında, Terme Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Barış Aktepe ve Terme Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refaettin Danacı'yı makamlarında ziyaret etti.
SİYASET Haberi
 HAYIR Oyu Huzura Sahip Çıkmak Demektir

Memleket olarak zor koşullardan geçtiğimizi dile getiren Tufan Akcagöz, " Memleket, önemli bir süreçten geçiyor. Bugünkü sistemde ortak aklı temsil eden bir Parlamenter yapı var. Halbuki şimdi bizim önümüze konulan sistemde, tek bir kişi ülkeyi dilediği gibi yönetir, neredeyse hesap bile vermez. Cumhurbaşkanı'nın böyle bir gücü vardır. Bu güç, ortaçağ krallarında var. Dünya, çağ atladı. Dünya, ülke idaresinde yetkinin tek bir kişiye bırakılmasının zararlarını, sakıncalarını gördü ve bunu terk etti. Şimdi bu berbat idare yöntemini biz deneyeceğiz. Bir kişi bunu istiyor diye ülke tehlikeye atılır mı? Dünya, tek kişinin sözü ile dönen devlet değirmeninin nihayetinde milletin başında paralandığını, acı tecrübelerle gördü, öğrendi.

Dünya tarihi alınacak derslerle doludur. Mesele, bu tecrübeleri görüp görmeme meselesidir. Siz, sizden önce insanlığın yaşadığı bir takım tecrübeleri görmezden gelirseniz, aynı musibet gelir sizi bulur. O nedenle, yargıyı, yürütmeyi ve yasamayı tek adama bağlayan bu sisteme hayır diyoruz. Bu sistem kötü. Bu sistem, tek adamın günlük ruh haline göre şekillenecek bir sistem. Bu sistem, tek adama verdiği yetki ile ülkeyi parça parça ayıracak, bölecek bir sistem. O nedenle, bu topraklara olan sevgimiz, aşkımız nedeniyle hayır demek zorundayız. Çünkü bu yol, yol değil ve bunun dönüşü ve telafisi yok." dedi.

 

Terme halkının sorunlarının başında işsizlik ve ekonomik sıkıntıların geldiğini dile getiren Akcagöz, "Ülkeyi her türlü sefaletten kurtaracak diye anlatılan Anayasa'nın hiç bir yerinde milletin asıl ve temel sorunlarını çözecek bir madde yok. Millet yine işsiz, millet yine ekonomik sıkıntılar içinde. Terme'de çeltik ve fındık üreticisinin ne zorluklar içinde üretim yaptığını biliyorum. Bu zor şartlarda yürütülen faaliyet sonucunda üretici, emeğinin karşılığını alamıyor. Dolar 3 liralarda seyrederken fındık 15 lira civarındaydı. Dolar 4 liralara yanaştı, fındık fiyatı yerlerde sürünüyor.

Bu Anayasa'ya evet derseniz memleket uçacak diyorlar. Memleket çoktan uçuşa geçti bile. Ama sefaletten, yoksulluktan, ekonomik sıkıntılardan. Dünyada sadece biz yaşamıyoruz. Yüzlerce ülke var. Yüzlerce millet var. Farklı farklı diller, farklı farklı yüzler. Devlet idare sistemlerinin bir amacı ülke güvenliği ise, diğer bir amacı da vatandaşın huzurudur. Vatandaşının huzur ve mutluluğunu sağlayamayan bir sisteme iyi bir yönetim sistemi diyemeyiz. 16 Nisan'da oylayacağımız Anayasa değişikliği, ilk günden itibaren büyük bir tartışma ile geldi. İnsanlar adeta ikiye bölündü. Henüz yürürlüğe girmeyen bir Anayasa, şimdiden huzur kaçırmaya başladı. O nedenle millet olarak, zaten günbegün azalan huzurumuza sahip çıkmak adına hayır demek zorundayız. Gelecek kuşakların özgürce yaşayabilmesi adına buna mecburuz. " diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: , HAYIR, Oyu, Huzura, Sahip, Çıkmak, Demektir,
Yorumlar
Haber Yazılımı