Haber Detayı
22 Kasım 2017 - Çarşamba 11:28 Bu haber 2109 kez okundu
 
Hayati Tekin: “ Tekkeköy Mağaraları yerinde sayıyor ! “
TBMM Plan Bütçe Komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında söz alan Hayati Tekin Tekkeköy Mağaraları’nın görevi bıraktığı günden bu yana yerinde saydığını söyledi.
SİYASET Haberi
Hayati  Tekin:  “ Tekkeköy Mağaraları yerinde sayıyor ! “

Tekin,  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’u  Samsun’un tarih eserlerini koruma altına alması ve  , Saathane Meydanı’ndaki sorunun çözülmesi için göreve davet etti.

CHP’li Tekin, Kültür Bakanı Kurtulmuşa hitaben şunları söyledi; “Son zamanlarda, yapılan devlet eserleri, okullar başta olmak üzere bir Osmanlıcılık özentisi var. Mimarinin şehrin ruhunu yansıtması önemli, yalnız bu konuda kötü taklitlerden sakınarak hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum ve bu konuda en fazla görev de sizlere düşüyor. Devlet camilerin büyüğünü küçüğünü, taklitlerini yapa yapa gidiyor.  Cumhuriyet eserlerine bir düşmanlık var. “

Saathane Meydanına  el atın

Tekkeköy Belediye Başkanlığı zamanında  desteklediği Saathane Projesi’nin ödül aldığını ifade eden Tekin,  “ Bu projenin tam kalbi olan Saathane Meydanı’nda yapılan kazılarda değişik süreçlerdeki değişik kültürlerin üst üste bindiği görüldü. Dolayısıyla bilgi teknolojisi açısından ve bu konunun bilimsel verilerini inceleyenler bu noktada kaldı. Dolayısıyla burası da büyük bir çukur hâline geldi. Esnaf muzdarip, şehir halkı muzdarip ve olay da şu anda mahkemelik. Ne olduğu, ne olacağı bilinmez bir hâlde duruyor. Lütfen Saathane Meydanı’na, el atın.” Diye konuştu.

 

Tekkeköy Mağaraları yerinde sayıyor

Belediye Başkanlığını bıraktığı günden beri Tarihi eser ve mağaralara sahip çıkılmadığını belirten Tekin; “Tekkeköy Belediye Başkanı olduğum zaman da, 1941 yılında beri bekleyen Tekkeköy mağaralarını o günün ekonomik şartlarında zorlanarak hayata geçirdim ve oradaki binalar da, eski Rum evleri de dâhil. Tekkeköy mağaraları -her sene dile getirdik- insanlık tarihî kadar eski, milattan önce 12 bin yıllarına dayanıyor. Yalnız burada, maalesef, bir kazı başlamadı. Belediye Başkanlığım zamanında da çok ısrar etmiştim, bugün belediye AKP’li ama yine bir çalışma yok. Lütfen,  burayı bir an önce başlatın. Japonlar bu konuda bizden çok daha hassas, her sene gelip bizi eleştirip gidiyorlar. “ şeklinde konuştu.

Samsundaki Eserler ayakta durmak için direniyor

Tekin konuşmasını şöyle tamamladı: “Samsun’un Havza termal turizmi, Vezirköprü dağ turizmi , Ladik göl ve kayak turizmi, Bafra İkiztepe evleri ve aynı zamanda tarihî evleri, Alaçam Rum mahallesi evleri yıllardır ilgi bekliyor. Yeni Bakanımız olmanız hasebiyle bunlara ilgi göstermenizi bekliyoruz.” Dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Hayati, , Tekin:, , “, Tekkeköy, Mağaraları, yerinde, sayıyor, !, “,
Yorumlar
Haber Yazılımı