Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 18:38 Bu haber 788 kez okundu
 
Hintli gezgin Sonawane, Atatürk için Samsun’dan Ankara’ya yürüyecek
Gandi’nin barış mesajını dünyaya yaymak için 3,5 yıl önce Hindistan’ın Wardha kasabasından yola çıkan gezgin Nitin Sonawane, Samsun'dan Ankara'ya Atatürk için yürüyecek.
KÜLTÜR Haberi
Hintli gezgin Sonawane, Atatürk için Samsun’dan Ankara’ya yürüyecek

30’dan fazla ülkeyi ziyaret eden Nitin Sonawane, Anıtkabir’de Atatürk’ün huzuruna çıkmak için gerçekleştireceği Samsun-Ankara yürüyüşü öncesinde Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’nin konuğu oldu.

 

Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin lideri Mahatma Gandi’nin barış öğretisini anlatmak için dünya turuna çıkan gezgin Nitin Sonawane’yi makamında ağırladı. 3,5 yıldır yürüyerek ve bisikletle sürdürdüğü dünya turu hakkında bilgiler veren Hintli gezgin, 20. yüzyılın en önemli liderlerinden biri olan Atatürk’ün ebedi istirahatgahını ziyaret edeceği için heyecanlı olduğunu söyledi. Başkan Deveci de Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 101 yıl önce Samsun’dan başlatılan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş ve kuruluş mücadelesine ilişkin bilgiler aktardığı Sonawane’ye Atakum ziyareti için teşekkür etti.

 

 

3,5 YILDA 30’DAN FAZLA ÜLKEYİ GEZDİ

 

Gandi’den esinlenerek Kasım 2016’da yollara düştüğünü belirten telekom mühendisi Nitin Sonawane, 3,5 yıldır süren yolculuğu boyunca 30’dan fazla ülkeyi ziyaret ederek barışçıl gruplar ve ırkçılık karşıtı organizasyonlarla bir araya geldiğini, üniversiteler ve çeşitli okullarda konuşmalar yaptığını kaydetti.

 

 Dünya barışı için Hindistan’dan yola çıkan gezgin; Tayland, Kamboçya, Vietnam, Çin, Hong Kong, Japonya, ABD, Meksika, Guatemala, Honduras, El Salvador, Nikaragua, Kosta Rika, Panama, Kolombiya, Ekvador, Peru, Güney Afrika, Zimbabwe, Zambiya, Tanzanya, Ruanda, Uganda, Kenya, Etiyopya, Sudan, Mısır, Birleşik Krallık, Almanya, Portekiz, İspanya ve Gürcistan’ın ardından Türkiye’ye ulaştığını söyledi. Mahatma Gandi’nin 150’nci doğum günü olan 2 Ekim’in 150. yıldönümünde İngiltere’ye ulaştığını hatırlatan Sonawane, Türkiye’de gerçekleştireceği Anıtkabir ziyaretinin ardından Orta Doğu üzerinden Hindistan’a dönmeyi planladığını söyledi.

 

ANITKABİR’DE ATATÜRK’ÜN HUZURUNA ÇIKACAK

 

Türkiye’de gördüğü misafirperverlik karşısında çok mutlu olduğunun altını çizen Sonawane,

Dünya turu yapmaktaki amacının Gandi’nin, barış, hoşgörü ve şiddet karşıtlığı anlayışını dünyaya yaymak olduğunu kaydetti.  Sonawane, “Gandi’nin bize bıraktığı miras, insanların düşüncelerinin, sözlerinin ve davranışlarının şiddetsizlik içerisinde olması gerektiğini anlatıyor. İnsanları değiştirebilmenin mümkün olduğuna inanıyorum ve dünya barışı için bu yoldayım. Sosyal adalet, azınlıkların sorunları ile ilgileniyorum. İnsanların ayrıldığı kast sistemine karşı dünya genelinde eşitliğin sağlanmasını hedefliyorum.

 

Bunlara inandım ve karşılaştığım herkese anlatabilmek için yıllardır yollardayım. Gandi’nin ‘İnsanlığa inancını hiç bir zaman kaybetme. İnsanlık okyanus gibidir; bir damlası kirli olması tümünü kirli yapmaz’ sözünü hiçbir zaman unutmuyorum ve umudumu diri tutuyorum. Her renkten, her milletten insanlar bana bu yolculukta yardımcı oldu, paylaşımda bulundu. Bunları görmek yolculuğun en önemli kısmıydı." dedi.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Hintli, gezgin, Sonawane,, Atatürk, için, Samsun’dan, Ankara’ya, yürüyecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı