Haber Detayı
27 Kasım 2017 - Pazartesi 17:35 Bu haber 2309 kez okundu
 
“Hükümet ne zamandan beri vatandaşın borçlarının tahsilatını yapıyor?”
Esm (Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiftçilerin tarımsal sulamada kullandıkları elektrik borçları bulunanlara “ 2017 yılı ekilişine ait fark ödemesi destekleme ödemesi “ yapılmayacağı kararına sert tepki gösterdi.
SAĞLIK Haberi
“Hükümet ne zamandan beri vatandaşın borçlarının tahsilatını yapıyor?”

Konu ile ilgili olarak bir basın açıklaması yapan Erdoğan şunları söyledi:

“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 25 Kasım 2017 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan Tebliğine göre özellikle elektrik dağıtım şirketlerinin tahsilatta zorlandığı illerde çiftçilerin tarımsal sulamada kullandıkları elektrik borçları bulunanlara “ 2017 yılı ekilişine ait fark ödemesi destekleme ödemesi “ yapılmayacağı ilan edilmiştir.

Yayımlanan tebliğ uyarınca elektrik dağıtım şirket , tarımsal sulamada elektrik kullanmış olan ve bundan dolayı kendilerine borcu bulunan çiftçileri TC. Kimlik No. Su ile birlikte alacak tutarını Ziraat Bankasına iletecek ve destekleme ödemesi gelen bu çiftçiye ödenecek destekleme parası banka tarafından bloke edilecektir.

Destekleme parasına bloke konulmuş çiftçinin bu parasını alabilmesi için , elektrik dağıtım şirketinin çiftçinin elektrik borcunu ödediğine dair bankaya bildirim yapması gerekmektedir.

HÜKÜMET BÖYLE BİR TASARRUFTA BULUNAMAZ !

Çiftçi boğazına kadar borç batağında .Çiftçinin gübre borcu , mazot , tohum borcu var.O zaman yarın akaryakıtçı , gübre bayi , tohum bayi de çiftçinin borçlarını tahsil etmek için hükümete başvursun.

Hükümet vatandaşın şahıslara veya şirketlere olan bireysel borçlarının tahsilatı için alacaklılar adına özel bir tasarrufta bulunamaz. Vatandaşın bu şekildeki borçlarının tahsilinde TC Kanunlarında yazılı olan borçlar hukuku hükümleri geçerlidir. Tahsilat ancak  bu çerçevede yapılabilir.

Bu anlamda yapılan uygulamanın hukuki olup olmadığı ciddi bir tartışma konusudur. Hükümetin elektrik dağıtım şirketleri adına bu tahsilata soyunması , bu şirketler adına özel bir tasarruf kullanması anlamına gelir. Ve bu durum asla kabul edilemez.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: “Hükümet, ne, zamandan, beri, vatandaşın, borçlarının, tahsilatını, yapıyor?”,
Yorumlar
Haber Yazılımı