Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 14:39 Bu haber 1590 kez okundu
 
İcra Mahkemesi Atakum'da İcra Takibine Devam Kararı Verdi
Samsun 3. İcra Hukuk Mahkemesi, piyasaya borçları olan Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin borçlu olduğu firmaların tesislerde koyduğu haciz işleminin devamına karar verdi.
YEREL YÖNETİM Haberi
İcra Mahkemesi Atakum'da İcra Takibine Devam Kararı Verdi


Bilindiği gibi, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, belediyenin büyük ortağı olduğu, Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin zarar ettiğini ve kapatıldığını açıklamış, belediyeye yeğeninin kurduğu yeni bir şirketi  , hibe ettirerek kapatılan şirketin tüm işletmelerini bu şlirkete vermişti.


Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.ninfaaliyette olduğu dönemde bu şirkete mal veren ve ticaret yapan esnafların borçları da ödenmemiş ve bazı esnaflar icra yoluna başvurmuştu.
Belediye şirketinden yüklü miktarda alacağı olan Gökhan Güler de alacağına karşılık  haciz işlemi başlatmışi Artakum Belediyesi de bu haciz işlemine, Tesislerin Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.ne değil, belediyeye ait olduğu gerekçesi ile itiraz etmişti.

İtirazı inceleyen Samsun 3. İcra Hukuk Mahkemesi, Davacı Gökhan Güler’in itirazını yerinde bularak davayı kabul etti ce haciz işlemlerinin devamına karar verdi.


Gökhan Güle, mahkeme kararının ardından, bir basın toplantısı düzenleyerek Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci hakkında ithamlarda bulundu.

 

Güler, " Mart /2019 döneminden bu güne kadar yürüttüğümüz hukuk mücadelemizde haklı olduğumuz anlaşıldı. Çekler ödenmeyince, mecburen icra yoluyla tahsili için işlemlere başladık ancak, Cemil Deveci kendi öz yeğeni üzerine kurarak hibe aldığı şirket üzerine, 12 milyon TL mal varlığı, 30 milyon TL şerefiye varlığı bulunan şirketin bütün mallarını kaçırdı, şirketin 27 adet aracını otoparklara saklayarak borçların ödenmesine engel oldu. 12 milyon TL mal varlığı, 30 milyon TL şerefiye varlığı ve yıllık 48 milyon TL cirosu olan şirketi bilerek ve isteyerek hileli iflasa sürükledi.” Dedi.
 

Gökhan Güler, kapatılan Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin 2018 yıl sonu cirosunun 48 milyon TL olduğunu,  12 milyon TL değerinde kayıtlı mal varlığı bulunduğunu ve  Atakum Belediyesinden bu gün itibari ile en az 8 milyon TL alacağı olduğunu da ileri sürdü. Gökhan Güler ayrıca, Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin. Atakum Belediyesi başkan yardımcısı imzası ile savcılığa verilen cevap yazısında 04/10/2019  tarihinde 2.965.415 TL alacağının olduğunun  kabul edildiğini de iddia etti.

 

Gökhan Güler, Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin işletmiş olduğu 12 tesis bulunmakta iken, sözleşmenin  24/05/2019 tarihinde Atakum Belediyesi nin tek taraflı keyfiyeti ile geçerli bir neden olmaksızın, hukuk dışı bir şekilde fesih edildiğini ifade ederek şunları söyledi:  “ İşletmeleri elinden alınan firmanın nakit akışı kesilerek çökmesi sağlanmıştır. Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.nin bilinçli şekilde iflasa süreklendiğinin diğer bir delili ise, firmanın; Atakum Belediyesi nezdindeki alacaklarını gösteren ayrıntılı hesap kartında da görüleceği üzere 16/04/2019 tarihinde 2.950.519,05 TL alacağı olduğu halde ödeme yapmamasıdır.

 


Cemil Deveci,  kapatıldı dediği, Atakum İmar İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti. ni 31/03/2019 döneminden sonra çalışanların SGK ödemelerini yapmayarak 20 milyon 161 bin TL zarara uğrattı. Belediye işçilerini, kapattık dediği firmada gösterip, şahsen hiçbir sorumluluğu bulunmayan bir şirket üzerinden devlete 20 milyon TL SGK pirimi borçlanmıştır.  Yeğenin kurduğu şirket, 11 Mayıs 2019 günü resmiyet kazanmış olmasına rağmen, 30 Nisan 2019 tarihinden sonra Belediye Tesislerinin bütün tahsilatları, 12 gün boyunca resmiyette hiçbir ilgisi bulunmayan bu firmanın hesaplarına aktarılmıştır. Bu tahsilatlar kimin cebine gitmiştir, bu yetkiyi kim vermiştir. “ 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İcra, Mahkemesi, Atakum'da, İcra, Takibine, Devam, Kararı, Verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı