Haber Detayı
09 Haziran 2016 - Perşembe 16:38 Bu haber 2940 kez okundu
 
İLKADIM'DA İSTİHDAM GARANTİLİ KURS
Samsun'da açılan genç istihdamı destekleme noktasından hazırlanan aşçı, pastacı, pideci ve garson yetiştirme kursu açılış programı ve ilk dersi ile start aldı.
EKONOMİ Haberi
İLKADIM'DA İSTİHDAM GARANTİLİ KURS

Genç istihdamı destekleme projesi kapsamında Avrupa Birliği destekli olarak İlkadım Belediyesi, Lokantacılar Odası ve İŞKUR iş birliği ile aşçı, pastacı, pideci ve garson yetiştirme kursunun açılışını yapılarak ilk dersi verildi.

Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor (MEMGE) projesi kapsamında aşçılık, pastacılık, pideci ve garsonluk eğitimlerini alacak olan kursiyerler açılış programına ilgi gösterdi. Projenin açılış programına  AK Parti Samsun Milletvekilimiz Fuat Köktaş, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, Samsun Lokantacılar Tatlıcılar Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ve Samsun Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Fevzi Apaydın, Samsun İŞKUR Müdürü Hasan Kılıçaslan, Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ali Yiğit, Samsun Yol-İş Sendikası 2 No'lu Şube Başkanı İbrahim Uzun katıldı.

PROJEYE DESTEK YAĞDI

Projenin onaylanmasından sonra kendilerine destek yağdığını belirten Samsun Lokantacılar Tatlıcılar Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı, "Türkiye de ilk olan kursumuzun açılışını ve ilk dersini gerçekleştirmekten gurur duyuyorum. Projenin yazılış noktasından bu yana değerli Milletvekilimiz Fuat Köktaş destek verdi yanımızda oldu. Projemiz yazıldı onaylandı ve sevdiğim abilerim büyüklerim beni aradı yapacağımız bir şey var mı diye. Bunlardan bir tanesi de İlkadım Belediye Başkanımız Erdoğan Tok oldu. Kendileri beni aradı nelere yapacağız bu projeye desteğimiz sonsuz dedi ve dediği gibi de oldu. Allah bu güzel projemizden emeklerini desteklerini esirgemeyenlerden razı olsun. AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu ve Samsun Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Fevzi Apaydın, Samsun İŞKUR Müdürü Hasan Kılıçaslan ve adını unuttuğum kişilere sonsuz teşekkür ediyorum" dedi.

İSTİHDAM GARANTİLİ PROJE

Samsun şehrinin artık aşçı, pastacı, pideci ve profesyonel garson noktasında büyük eksiği olduğunu belirten İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "Ramazan ayının ilk gününde çok hayırlı bir iş bir araya geldik. Çok önemli bir işe bizleri vesile kıldığı için özellikle Samsun Lokantacılar Tatlıcılar Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı kardeşime teşekkür ediyorum. Tabiki başta Milletvekilimiz Fuat Köktaş'ın organizasyonu ile başlayan bu proje bizlerinde katkısıyla büyüyerek sürüyor. Bu tür projeler turizm şehri olma noktasında büyük önem taşıyor.  Bir 10 yıl öncesine baktığımız zaman bir kaç tane lokantadan ve tesisten bahsedilen bir şehirdik artık her gün hemen hemen yeni bir işletmenin açıldığı bir şehir olduk. Dolayısıyla buralarda ki işleri yürütebilecek aşçısından ara elemanına, servis elemanına çok ciddi ihtiyaçlarımız olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu projemiz istihdama yönelik bir proje  hem de kaliteli elemanların yetiştirilmesi noktasından önemli bir  proje olarak nitelendiriyorum. Projeyi ilk duyduğumuz da bu işe ortak olmak istedik. Samsun Lokantacılar Tatlıcılar Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı ile birlikte geldi bu mekanı gezdik inceledik. Açıkçası ben daha güzel bir mekan b bekliyordum. Burası basık kötü bir ortamdı. Çalışmalardan sonra bu mekana geldiğimde gözlerime inanamadım. Sınıflar mutfaklar adeta muhteşem olmuş. Bu mekanın hazırlanmasında emeği geçen tüm işçilerimize kardeşlerimize teşekkür ediyorum." dedi.

BURASI YEMEK FAKÜLTESİ OLACAK

Açılışını yapılan kursların devamlılık getireceğini ve bu kursların "Yemek Fakültesi" olacağının altığını çizen AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş "İl Başkanlığı döneminden itibaren yakından takip ettiğim ve milletvekili döneminde de büyük destek verdiğim Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor (MEMGE) projesi hayırlı olsun. Ben buradan kamuoyunun bilmesini istediğim konu bu kurs bir sefere yapılacak olan bir kurs değidir. Bu artık mutfak tezgahları kurulduktan sonra kursiyerlerin ihtiyaç duyduğu alet, edavat ve malzemeler ortaya koyulduktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız İŞKUR üzerinden sürekli olarak kamu yararına kursiyerlerle birlikte devam ettirilecektir. Yani bir kere kurs yapılıp sonra kapılacak bir yer değildir. Bir anlam da burası kursiyerlerin yetişip mezun olacağı adeta bir "Yemek Fakültesi" olacaktır. İnşallah hocamalarımızın büyük gayretleri, kursiyerlerimizin başarılı çalışmaları ile güzel işler ortaya çıkacağına inanıyorum. Bu düşünceler içinde bu projenin yapımında emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyor. Kursiyerlere çalışmalarında başarılar diliyorum. Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor (MEMGE) Projesi hayırlı uğurlu olsun."

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İLKADIM'DA, İSTİHDAM, GARANTİLİ, KURS,
Yorumlar
Haber Yazılımı