Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 12:55 Bu haber 2803 kez okundu
 
İlkadım Belediyesi'nden Ayaz Ata Köşesi
İlkadım Belediyesi tarafından Trafik Eğitim Parkında hazırlanan köşe ile Türk tarihinin unutulmaya yüz tutmuş değerlerinden olan Ayaz Ata yeniden hatırlanıyor.
KÜLTÜR Haberi
İlkadım Belediyesi'nden  Ayaz Ata Köşesi

Türk mitolojisinde önemli bir yeri olmasına rağmen unutulmaya yüz tutmuş değerlerden olan Ayaz Ata ve torunu Kar Güzeli Trafik Eğitim Parkında hazırlanan köşe ile İlkadım Belediyesi tarafından yeniden hatırlatılıyor. Özellikle çocukların öğrenmesini sağlamak amacı ile eğlenebilecekleri bir köşe olarak düşünülen çalışmada Ayaz Ata hakkında bilgiler ve çocuklar için hazırlanan görseller yer alıyor.

 

Ayaz Ata hakkında bilgi vererek tüm İlkadımlıları Trafik Eğitim Parkında bulunan Yaz Ata köşesine davet eden İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Ramazan Bayraktar; “Ayaz Ata ve Kar Güzeli olarak bildiğimiz torunu Türk mitolojisinde yer alan ve günümüze kadar ulaşan bir değerdir. Ayaz Ata’mız Ayas Han ve Ak Ayas olarak da tanınır. Türk astrolojisinde Ayaz Ata ülker burcunda yer alan altı yıldızın, göklerin altı deliğinde yer alır oradan soğuk hava üfleyerek kışı başlatır.

 

Ayaz kavramı günümüzde hala açık havada görülen soğuklar için kullanılmaktadır. Bu kelime etimolojik olarak incelendiğinde Türk tarihinin en eski devirlerinden bu yana kullanıldığı görülür. Bu durum Ayaz Ata’mızın çok eski bir mitolojik karakter olduğu görülmektedir. Ayaz Ata birçok Türk topluluğunda kış aylarında kimsesizlere ve fakirlere yardım eden kutsal bir semboldür. Ayaz Ata ve Türklerin yeni yılı Nardugan Bayramı noel kutlamalarının Hun Türkleri tarafından Avrupa’ya geçtiğinin bir kanıtıdır.” Şeklinde konuştu.

 

DEMİRTAŞ; “TÜRK KÜLTÜRÜNÜ ÖĞRETMEK VE YAŞATMAK HEPİMİZİN GÖREVİ”

 

Türk tarihinin unutulmuş değerlerini hatırlatmanın önemli bir görev olduğunu belirten İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş; “Bugün Türk tarihi ve kültürü üzerine birçok değer unutulmakla karşı karşıya. Bu nedenle tarihimizin önemli değerlerini başta çocuklarımıza öğretmek amacı ile yapılan bu çalışmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Öz kültürümüze ait Ayaz Ata gibi daha nice kahraman ve karakteri çocuk kitaplarında, filmlerde, çizgi filmlerde ve hatta hediyelik eşyalarda kullanarak toplumumuza tanıtmalıyız. Ayaz Ata ve torunu Kar Güzeli’nin insanlarımız tarafından tanınması Türk kültürüne katkı sağlayacak önemli bir adım olacaktır.” Diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İlkadım, Belediyesi'nden, , Ayaz, Ata, Köşesi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı