Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 14:38 Bu haber 762 kez okundu
 
İlkadım'da Atık Yağ ve Pillerden Biyodizel Üretiliyor
İlkadım Belediyesi, AYPİKUT'lar aracılığı ile toplanan piller ve atık yağlar ile biyodizel üretimine katkı sağlıyor.
- Haberi
İlkadım'da Atık Yağ ve Pillerden Biyodizel Üretiliyor

İlkadım Belediyesince üretilen Atık Yağ ve Atık Pil Kutusu AYPİKUT ile ilçe genelinde 989 kg atık pil 690 kg evsel bitkisel atık yağ toplandı.

 

 Öğrencilerin yanı sıra büyüklerinde ilgi gösterdiği atık pil ve atık yağ toplama alışkanlığı halkımızın çevre olan duyarlılığını arttırdı.

İlkadım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, çocuklara çevre ve atık pil toplama bilincini kazandırmak, amacıyla, ilçe genelinde farklı noktalara AYPİKUT' ları yerleştirmişti. Proje kapsamında İlkadım Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol  Müdürlüğü  ilçe genelinde 35 noktaya yerleştirdiği AYPİKUT' lardan 989 kg atık pil ve 690 kg evsel kaynaklı bitkisel atık yağ topladı.

15 günde bir kontrol edilen AYPİKUT'larla toplanan atık piller atık biriktirme merkezinde toplanarak yetkili kurum olan (TAP) Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneğine,evsel bitkisel atık yağlar ise motorinli motorlarda  üretilebilen bir yakıt olan "biyodizel" üretimi yapan yetkili firmalara teslim ediliyor.

 

1 LT ATIK YAĞ 1 MİLYON LİTRE İÇME SUYU KİRLETİYOR

 

İlkadım'lı vatandaşlara duyarlılıkları için teşekkür eden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “Çevreye zararlı kimyasal  atık pillerin ve atık yağların çevre kirliliğine neden olduğunu söyledi. Bir kalem pil toprağa atıldığında 4 metreküp alan zehirli hale geliyor. Bu da toprağı üretim yapamaz hale getiriyor.

 1 lt atık yağ ise 1 milyon litre içme suyunu kirletiyor. İlçemiz deki belirli noktalara AYPİKUT cihazları yerleştirerek atık pillerin ve evsel atık yağların  toplanarak geri dönüştürülmesini amaçlayan çeşitli çalışmalarımız devam edecek.Bu makineler sayesinde atık olarak nitelendirilen ürünler geri dönüşüme kazandırılarak ülke ekonomisine katkı sağlanacak.Bu sayede halkımıza geri dönüşüm alışkanlığını kazandırarak,çevre kirliliğinin önüne geçmeyi amaçlıyoruz''diye konuştu

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İlkadım'da, Atık, Yağ, ve, Pillerden, Biyodizel, Üretiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı