Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 16:49 Bu haber 277 kez okundu
 
İlkadım’da HESMATİK Dönemi
İlkadım Belediyesi, yaşanan HES kodu yoğunluğun önüne geçebilmek içim belediye binası önüne HESMATİK koydu.
YAŞAM Haberi
İlkadım’da HESMATİK Dönemi

İlkadım Belediyesi, bilgisayar mühendisi ve elektronik teknisyeni yerli girişimci iki arkadaştarafında geliştirilen "HES Matik" adlı cihazı belediye girişlerinde yaşanan HES kodu yoğunluğun önüne geçebilmek adına vatandaşların kullanıma sundu.

 

İlkadım Belediyesi ülke ve dünyayı tehdit eden korona virüsüne karşı alınan tedbirlere bir yenisini daha ekledi. Belediye hizmet binasının girişine konan "HES Matik" adı verilen cihazda kişi, temassız ateş ölçümü sonrası cep telefonundan “Hayat Eve Sığar”uygulamasında alınan HES kodunu karekod bölümüne okutabiliyor. HES kodu olumlu ise cihazda yeşil, olumsuz ise kırmızı ışık yakarak sesli uyarı veriyor.

 

İlkadım Belediye Başkanı NecattinDemirtaş, “HesMatik adlı cihazın Covid-19 nedeniyle karantina altına alınan takipli kişileri de ayırt edebilme özelliği var. Kurumda çalışan tüm personelimiz HES kodları ile birlikte sistemde kayıt altında tutulacak.Sistemimizkişinin ateşini de temassız ölçülebiliyor. Ölçülen kişinin ateşi 38 derecenin altında ise cihaz yeşil renkte yanıyor, üzerinde ise kırmızı ışıkla uyarı veriyor.

 

 Takipsiz kişiler ise yeşil ışık yanınca geçişini yapıyor. Bu sayede vatandaşlarımız Hayat Eve Sığar uygulamasında aldıkları Karekodu okutarak belediyemize güvenli bir şekilde hızlı giriş çıkış yapabilecekler.Bu uygulama sayesinde HES kodu sorgulamasını yapması için görevlendirdiğimiz personel sayısını azaltarak iç hizmetlerimizde kullanımına da olanak sağladık”ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: İlkadım’da, HESMATİK, Dönemi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı