Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 09:18 Bu haber 2893 kez okundu
 
İlkadım Türk-İslam Sanatları Merkezi açıldı
İlkadım Belediyesi tarafından kurulan ve Türk-İslam medeniyetinin önemli sanatlarının yaşatılacağı "İlkadım Türk-İslam Sanatları Merkezi"nin açılışı ünlü sanatçıların katılımı ile yapıldı.
SANAT Haberi
İlkadım Türk-İslam Sanatları Merkezi açıldı

 

Selahiye Mahallesi 100'üncü Yıl Bulvarı üzerinde restorasyonu yapılan Eski Samsun Evlerinde sanat merkezi olarak tarihi konak, Türk-İslam sanatlarının öğretildiği eşsiz bir merkez haline getirildi.

Sanat merkezi açılışına AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, ünlü hattat Hasan Çelebi, neyzen Sadrettin Özçimi, gazeteci yazar Yusuf Kaplan Samsun 22. Dönem Samsun Milletvekili Mehmet Kurt, STK temsilcileri, Dernek Yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 Restorasyonu yapıldıktan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından İlkadım Belediyesine tahsisi yapılan konut, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok tarafından Türk İslam Sanatları Merkezi'ne dönüştürüldü. Sanat merkezinde, İstanbul'dan her hafta ders vermek için gelen büyük bir titizlikle belirlenmiş ve alanında uzman eğitmenler tarafından ebru, hüsn-ü hat, tezhip, kaligrafi ve ney gibi sanatların eğitimi veriliyor. Merkezde, İslamiyet’ten bu yana Türk tarihinin önemini hiç yitirmemiş sanat dalları genç nesillere aktarılıyor.

 

“TÜRK-İSLAM SANATLARIMIZI GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ”

Oldukça yoğun bir katılımın olduğu açılış programında konuşan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok,  "Bu merkezimizde bizlere geçmişimizden kalan klasik sanatlarımızı aslına uygun bir şekilde muhafaza edip, korumaya ve yaşatmaya çalışacağız. Sanat mirasımızı gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarabilme gayesiyle gönlümüze iz bırakan sanatkarlarımızın değerli birikimleri ve katkılarıyla; eğitim, proje ve kültür sanat faaliyetleri yapacağız. Kadim sanatlarımız sekülerleşmenin getirdiği yozlaşmayı ortadan kaldıracak şekilde burada canlanacak. Buradan doğacak sanatkarlar İlkadımımıza, Samsunumuza ve ülkemize ışık olacak. Türk-İslam Sanatlarımızı geleceğe doğru bir şekilde taşımanın gururunu yaşayacağımız bu merkezimizin geleceğe ışık tutmasını dilerken kalımınızdan dolayı canı gönülden teşekkür ederim." dedi.

 

“KARADENİZ’İN SANAT MERKEZİ OLACAK”

Açılışta konuşan AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş “Hat, Ebru , Ney gibi sanatlarımızın öğretileceği, İlkadım Belediyesi Türk İslam Sanatları Merkezi'nin açılışını gerçekleştirmekten sonsuz mutluluk duyuyorum. Merkezimizin tüm hemşehrilerimize hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından büyük bir coşku ile açılış kurdelesi kesilirken katılımcılar tarafından sanat merkezi gezildi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İlkadım, Türk-İslam, Sanatları, Merkezi, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı