Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 10:59 Bu haber 1091 kez okundu
 
İlkadımda Geri Dönüşüm Toplama İşini Belediye Yapacak!..
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, '' Sıfır Atık Projesi'' kapsamında kaynağından ayrışan geri dönüşebilen atıkların toplanmasını da belediye olarak yapmayı düşündüklerini söyledi.
YEREL YÖNETİM Haberi
İlkadımda  Geri Dönüşüm Toplama İşini  Belediye Yapacak!..

 Sıfır atık politikasıyla çevreci bir şehir tasarlamak üzere  kaynağında çöp ayrıştırmaya kadar çok sayıda proje tasarladıklarını belirten  İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,"İlk etapta insanlarımızda bu algıyı oluşturmalıyız. Buda  zaman isteyen bir durum. Toplum olarak kolaycılığı seçen bir  milletiz. Bu algının oluşumunda belediye olarak çeşitli aktiviteler ve etkinlikler düzenleyeceğiz. " dedi.

 

 Kaynağından ayrıştırılan  atıkların toplanmasına günümüz teknolojisinden faydalanmak şartıyla belediye olarak yapmayı düşündüğünü ifade eden  İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, "İlkadım daki bütün sitelere bütün mahallere sıfır atık projesi kapsamında yeni bir sistemle yeraltı konteyner sistemini de buna dahil ederek  atık toplama işini yaygın hale getireceğiz. Eğitim ayağında ise geri dönüşüm bilinci geleceğimizin teminatı olan gençlerimize, okullarımızdaki öğrencilerin topladıkları kağıt, atık pil, atık yağ gibi materyallere belediye olarak  bir bedel ödeyeceğiz.

 

Vatandaşlarımızın  evlerinde ayrıştırdığı geri dönüşüm atıklarını ise elektrikli mobiletler kullanarak toplayacağız. Elektronik altyapısını oluşturacağımız sisteme sayesinde geri dönüşüm  atığı olan vatandaşlarımız kullandığı  cep telefonunda veya kullanılacak olan aplikasyon sayesinde sistem en yakındaki mobilete geri dönüşümün verilen adresten alınması yönünde bilgilendirme yapacak. Bu ayrıştırma projesi sayesinde hem İlkadımlılar hem de çevre kazanacak." diye konuştu.

 

 ÇÖPÜNÜZ ALTIN OLSUN PROJESİ DEVAM EDECEK

 

 Çöpün  milli bir değere dönüştüğü ve halkımızda bir farkındalık oluşturan '' Çöpünüz Altın Olsun'u" daha ileriye taşıyacaklarını da belirten  Başkan Demirtaş, "Bu projemiz halkımızda olumlu sonuçlar verdi. Bana göre ilçemizde iyi bir ses getirdi. İlerki zamanlarda modernize edip devam edeceğiz.  Çöp kaynağında ayrıldığında milli servet. Aksi taktirde çöpün kendisi bir atık olarak depolama sorunu. Ülke olarak topladığımız çöplerin 15 ile 20 lık kısmını geri dönüştürebiliyoruz.

Geri kalan kısmını ise  vahşi depolama sahalarında heba ediyoruz. Oysa gelişmiş Avrupa ülkesinde ise yemek artıkları gübrede camlar cam, plastikler plastik gibi ürünlere dönüşümü sağlanarak 90 bir kazanım elde ediliyor. Bu anlamda yeni hizmet binamızda personellerimizin çalışma alanlarında koridorlarda kağıt, plastik, cam, metal, evsel atıkların geri kazanımı için yerleştirdiğimiz atık biriktirme kutuları ile personellerimiz den başlayarak yerinde ayrıştırma teşvik etmek adına örnek bir uygulama başlattık . şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İlkadımda, , Geri, Dönüşüm, Toplama, İşini, , Belediye, Yapacak!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı