Haber Detayı
22 Şubat 2020 - Cumartesi 18:04 Bu haber 1482 kez okundu
 
İMO Samsun 18. Olağan Genel Kurulu Başladı
Yarın seçimli gündemle devam edecek olan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Samsun Şubesi 18. Olağan Genel Kurulu bugün başladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
İMO Samsun 18. Olağan Genel Kurulu Başladı


İMO Samsun Hizmet Binası'nda saat 10.30'da başlayan genel kurula, Samsun Barosu Başkanı Av. Kerami Gürbüz, Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, Samsun Mali Müşavirler Odası Başkanı Dilaver Öğütçü, Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Tarık Tarhan, Bilgisayar Mühendisleri Odası Başkanı Akın Ömür, Sinop Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Salim Akbaş ve İMO Üyeleri katıldı.

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasının ardından başlayan Genel Kurulda, bir konuşma yapan İMO Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, "Odamızın kuruluş yasasında var olan “Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşu” tanımlamasına uygun şekilde ve bu sorumluluk anlayışımızla, ülkemiz, kentimiz ve mesleğimize ilişkin geliştirilen söylem ve eylemlerimizde daima kamu yararı, mesleğimizin gelişimi ve etik değerlerin korunması gibi temel konularda hassasiyetle hareket edilmiştir. Bu anlayışla tavırlar geliştirilmiştir.

 

İMAR BARIŞI İLE KONTROLSÜZ ÜRETİLMİŞ YÜZBİNLERCE YAPI YASAL HALE GETİRİLDİ

 

Son yıllarda yapılan düzenlemelerde meslek odalarımızın yetki ve etkinlik alanları daraltılmış, Yapı ruhsatlarından mühendis ve mimarların imzaları kaldırılmış, Oda üye ilişkilerinin zayıflatılması yönünde yönetmelik ve açıklamalar yayınlanmış,  Mühendislik hizmetlerinin formaliteye dönüştürülmesi ve değiştirilmesi yönünde uygulamalara gidilmiştir.
Adına her ne kadar imar barışı denilerek çıkartılmış olsa da son çıkartılan imar affı, Cumhuriyet tarihimizin en ucu açık en tehlikeli imar affı olmuştur.Hangi koşullarda nasıl ve kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen ( Birkaç küçük istisna dışında ) kontrolsüzce üretilmiş pek çok aykırılığı barındıran yüzbinlerce sağlıksız yapı bu uygulamayla yasal hale getirilmiştir." dedi.

 


İNŞAAT MÜHENDİSİ ÜRETİLMEZ YETİŞTİRİLİR 


Mühendislik mesleğiminin son yıllardaki en sıkıntılı alanlarından birinin  mühendislik eğitimi olduğunu belirten Cevat Öncü konuşmasında özetle şu konulara değindi. "Son yıllarda sayıları hızla artan fiziki koşulları ve akademik kadroları tam olarak oluşturulmadan neredeyse her ilde açılan inşaat mühendisliği bölümleri çok  düşük puanlarla 300.bininci sıradaki öğrencileri kabul ederek her yıl on bin civarında yeni mezun vermektedir.( -2 fizik 1 matematik neti ile girilebilen bölümler olmuştur.) Mevcut sistem ile adeta mühendis üretilmeye çalışılmaktadır. Oysaki inşaat mühendisi üretilmez yetiştirilir.

 

İNŞAAT'tTA SAĞLIKSIZ POLİTİKA İZLENDİ 

 

Ülkemizde son yıllarda uygulanmakta olan inşaat ve konut üretim politikaları üretimi ve istihdamı artıracak şekilde planlanması yerine sürekli konut üretimi teşvik edilerek sağlıksız bir politika izlenmiş ve bugün gelinen noktada konut üretimiyle ekonomini sürdürülebilir bir gelişme sağlayamayacağı açığa çıkmış adeta sektör durma noktasına gelmiştir.

 

MÜTEAHHİTLİK MESLEK YASASI ÇIKMALI

 

Meslek alanımızın en hareketli ve en hacimli bölümlerinden biri olan müteahhitlik alanı maalesef gereği gibi düzenlenmemiştir.Ülkemizde müteahhitlik üç dilekçe bir kasa bir masa ile hiçbir yetkinlik ve yeterlilik aranmaksızın en kolay olunabilen mesleklerden birisi olmuştur. Böylesine önemli bir alanın yönetmeliklerle değil en kısa sürede tüm paydaşların görüş öneri ve katkıları alınarak hazırlanacak müteahhitlik meslek yasası ile düzenlenmesi gerekmektedir.

 

 AFETLERDE YIK YAP ANLAYIŞI POLİTİKALARI YETERLİ DEĞİL 

 

Depremler başta olmak üzere ülkemizde ve bölgemizde yaşanan pek çok doğa olayı maalesef afetlere dönüşmekte önemli ölçüde can ve mal kayıplarına neden olmaktadır.Topraklarımızın 95i nüfusumuzun yaklaşık 97 sinin deprem tehlikesi altında olduğu bilinmesine rağmen güvenli yapı üretimi ve mevcut yapı stokunun incelenerek güçlendirilmesi veya yenilenmesi anlamında kararlı ve geniş kapsamlı yaklaşımlar ortaya konulamamaktadır.

 

 Kentsel dönüşüm olarak sunulan, özellikle rantı yüksek bölgelerde “yık – yap” anlayışıyla yürütülmeye çalışılan politikalar sağlıklı ve güvenli kentler oluşturulması ve başta deprem olmak üzere doğa olaylarının afetlere dönüşmemesi anlamında yeterli değildir. Her depremden sonra gerekli, tedbirlerin alınacağı ve gereğinin yapılacağı yönünde açıklamalar yapılmasına rağmen toplumumuzun oldukça unutkan olan hafızasına da güvenen siyasiler gerekli adımları atmak yerine imar afları ile durumu daha vahim hale getirmektedirler.


FİZİBİL OLMAYAN YAP İŞLET YATIRIMLARI FARKLI GÖSTERİLİYOR

 

Planlama süreçleri doğru yapılmadan, fizibilite raporları adrese teslim ihale verilen şirketler tarafından hazırlatılan, fizibil olmadığı halde farklı gösterilerek dış kredilerle yapılan 
-Araç geçiş garantili yollar – Köprüler 
-Yolcu garantili Hava limanlarından sonra 
-Hasta garantili Büyük Hastane yatırımları gündeme gelmiştir.

 

ULAŞTIRMA POLİTİKALARINDA PLANLAMA SÜRECİ BY PAS EDİLİYOR

 

Pek çok konuda olduğu gibi bu alanda da planlama süreçleri kısa tutularak veya baypas edilerek günü birlik siyasi kararlarla otoyol güzergahları, köprülerin ve hava limanlarının yapılacağı alanlar taşıma sistemleri belirlenmekte ulusal düzeyde ulaştırma politikaları hayat geçirilmemektedir.

 

ENERJİ VE ÇEVRE POLİTİKALARINDA ÇEVRENİN KORUNMASI ANLAMINDA OLUMSUZ GELİŞMELER YAŞANIYOR

 

Bu alanda da yapılan yatırımların çeşitliliği yer seçimi ve çevrenin korunması anlamında maalesef olumsuz gelişmeler yaşanmakta ve yaşanmaya devam edilmektedir.( Çarşamba biyokütle santrali örneği ve tepkiler)"

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İMO, Samsun, 18., Olağan, Genel, Kurulu, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı