Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 18:45 Bu haber 3305 kez okundu
 
İşte Demirtaş'ın açıkladığı İlkadım Belediyesi'nin Borçları
İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, düzenlediği bir basın toplantısı ile belediyenin acil ödemeleri olduğunu, bu ay 11 milyon liralık çek ödemesinin yapılamaması halinde imzalayan görevlilerin hapse girebileceğini, vatandaşların emlak vergilerini ödemelerini söyledi.
EKONOMİ Haberi
İşte Demirtaş'ın açıkladığı  İlkadım Belediyesi'nin Borçları


İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, 'Vergi mükellefi vatandaşlarımızın 70 milyon liraya yakın borcu var. Şu an acil 11 milyon lira çek  ödememiz gerekiyor. Vatandaşlarımız, bu borcu ödemeye özen gösterirse bu dertten kurtulacağız, ödeyemezsek imzalayan görevliler hapse girebilir." dedi.


 İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İlkadım Belediye Gazi Hizmet Binası’nda basın toplantısı düzenledi. Başkan Necattin Demirtaş, belediyenin mali bütçesi, piyasaya olan borçları ve güncel konular hakkında önemli açıklamalarda bulundu, İlkadım Belediyesinin 264 milyon lira borcu olduğunu söyledi.

 

YASAL OLMADIĞI HALDE ÇEK İLE BORÇLANMIŞLAR

 

Belediyenin mevcut yapısını dikkate alarak bir takım tedbirler gerçekleştirdiğini ifade eden Başkan Demirtaş, “Mali yapı ile ilgili borçlarımızın düzene girmesi ve ödenmesi konusunda tedbir almaya gayret ediyoruz. Teslim aldığımız itibariyle belediyemizin 264 milyon lira borcu var. 120 milyon civarı banka ve özel bankalara olan borçlar, 24 milyon civarı piyasa borcu, geri kalan ise vergi, sigorta ve iller bankasından kaynaklı çeşitli borçlardır. 

 


Bu borçlar içinde bizi en çok rahatsız eden kısım, bu borçların 2018 ve 2019 Mart ayı içerisinde 24 milyon civarından borçların çeklerle ödenmesidir.  Çekler el değiştirdiği için verdiğimiz alacaklar başka kişilere devretmiş. Bu ay da 11 milyon liralık bir çek ödememiz var. Aynı zamanda bu ay vergi ayı. Emlak vergilerinin 1. taksitinin ödenmesi gerekiyor. Çekler ödenmezse imzalayan görevlilerin hapse bile girme ihtimali var. ” dedi.

 

ÇEKLER ÖDENMEZSE İMZALAYAN GÖREVLİLER HAPSE GİREBİLİR


İlkadım’da yaşayan vergi mükellefi vatandaşlara seslenen Başkan Demirtaş, “Vergi mükellefi vatandaşlarımızın belediyemize emlak, çevre temizlik ve alt yapı olarak 70 milyon liraya yakın borcu var. Bu alacak iki taksitte ödeniyor. 35 milyon lira yapıyor. Şu an acil 11 milyon lira ödememiz gerekiyor ancak o aman çarkı çevirmiş oluyoruz. Vatandaşlarımız, borçlarını ödedikleri takdirde bu yükün altından kalkacağız. Bu olmazsa belediyemizi sıkıntılar bekliyor. 

 

Çeklerin karşılıksız çıkması ve yazdırılması, imzalayan arkadaşların tutuklanmasına kadar bir süreç bizi bekliyor. İnşallah bunlar olmaz. Belediyemize emlak, çevre temizlik ve alt yapı bedellerine borçları olan vatandaşlarımızın, borçları ödeme noktasında özen göstermesi halinde bu dertten kurtulacağız inşallah. Bunu aşmak için desteğe ihtiyacımız var. Önümüzdeki dönemde belediye meclis toplantısını halka açık tutacağız ve canlı yayınlayacağız” diye konuştu.

 

BELEDİYE BİNASI  SATILACAK

 

İlkadım hizmet binasını satacaklarını, ancak bina üzerinde maliyenin haczi bulunduğunu ifade eden Necattin Demirtaş,  “Bina satılırken hacizli olan miktar maliyeye ödenecek, kalanı belediyeye verilecek. İlkadım Belediyesi Gazi hizmet binasında ise haciz yok” şeklinde konuştu.

 

KİMSEYLE HESAPLAŞMA DERDİMİZ YOK!

 

Belediyenin 2018 bütçesinin mecliste onaylandığını bildiren Demirtaş, " Belediyenin boç  harcamalarının nerelere yapıldığını açıklayacak mısınız, yasal olmayan bir konu varsa yargıya taşınacak mı? sorusu üzerine, " Kimseyle hesaplaşma diye bir derdimiz yok. 2018 bütçesi kağıt ve evrak üzerinde yasal. Diğer konuları ziyaretçi çokluğundan incelemek için zamanımız olmadı. Bunlar müfettişin ortaya çıkaracağı işler. şeklinde konuştu.

 

İŞTE İLKADIM BELEDİYESİ'NİN BORÇLARI:

GENEL BORÇ :          264 .000. 000  LİRA 

ÖZEL BANKALARA  : 120. 000 . 000 LİRA

PİYASAYA :                   24 . 000 . 000 LİRA

ALİYE-İLLER BANKASI-SGK'YA : 100 . 000 . 000 LİRA

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İşte, Demirtaş'ın, açıkladığı, , İlkadım, Belediyesi'nin, Borçları, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı