Haber Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 16:57 Bu haber 636 kez okundu
 
İtfaiyeden baca uyarısı
Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı vatandaşları ölümle sonuçlanan soba zehirlenmeleri konusunda uyardı.
YAŞAM Haberi
İtfaiyeden baca uyarısı

İtfaiye Daire Başkanlığı ölümle sonuçlanan soba zehirlenmeleri ve konut yangınlarının büyük kısmının bacalardan kaynaklandığını vurguladı.

 

Kış mevsimi arifesinde Lodos rüzgarlarından kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmeleri ile yangınlar konusunda önemli bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, konut yangınlarının sebepleri arasında bacaların ilk sırada yer aldığını söyledi. Samsun’da her yıl ortalama 400-500 civarında konut yangınına müdahale ettiklerini ifade eden Zengin, büyük kısmının elektrik kontağı ve bacadan kaynaklandığını belirtti. Zengin, “Konut yangınlarının ve soba zehirlenmelerinin nedeni, baca temizliğinin yapılmamasıdır.  Bacalarını temizlettirmeyenler, olası bir yangının başka dairelere de sıçramasına davetiye çıkaracaktır. Baca çekişinin iyi olmadığı konutlarda aşırı Lodos rüzgarlarının da etkisiyle geri tepmelerden kaynaklı karbonmonoksit sızıntısının, ölümlere neden olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımızbaca temizliğini yetkili firmalara mutlaka yaptırmalı,  baca ile soba arasındaki mesafe kurallarına uyulmalı, borular kısa tutulmalıdır” bilgisini paylaştı.

Konutlarda baca temizliğinin yılda en az bir kez, alışveriş merkezlerindeki restoranlarda ise 2 ayda bir kez yaptırılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Rıza Zengin, “Soba söndürülmeden uyumamalıyız.  Yanan sobanın yakınına kurutma amaçlı elbise konulmamalıdır. Soba tutuşturulurken benzin, tinergibi maddeler kullanmamalı, çıra, talaş, kağıt kullanılmalıdır. Soba zehirlenmesi, gaz ve LPG kaçaklarına karşı en etkili tedbir temiz hava girişidir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: İtfaiyeden, baca, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı