Haber Detayı
02 Şubat 2021 - Salı 15:16 Bu haber 3679 kez okundu
 
İYİ Parti'de Şok Gelişme! Kavak İlçe Başkanı'na Kesin İhraç Talebi
Samsun'da 5 adaylı İl Başkanlığı seçimini Hasan Aksoy'un kazanmasının ardından Samsun İYİ Parti'de sular durulmuyor. İYİ Parti Kavak İlçe Başkanı Sefer Kırış, kesin ihraç talebi il disiplin kuruluna verildi.
SİYASET Haberi
İYİ Parti'de Şok Gelişme!   Kavak İlçe Başkanı'na Kesin İhraç Talebi

5 Adaylı seçim geçiren İYİ Parti Samsun İl Teşkilatı'nda sular durulmuyor. Seçim öncesinde başlayan tartışmalar ve sosyal medya üzerinden yürütülen tartışmalar sürerken, İYİ Parti'de şok gelişme yaşandı.

 

İl Başkanı Hasan Aksoy'u desteklemeyen Kavak İlçe Başkanı Sefer Kırış,  İlkadım İlçe Başkanı ve bir ilçe yöneticisine hakaret iddiası ile kesin ihraç talebi ile disiplin kuruluna sevkedilerek savunması alındı.

 

İYİ Parti Kadın Ve Aileden sorumlu İl Başkan Yardımcısı Saydam Bayram'ın kadın ilçe başkanına hakaret içeren şiirli sosyal medya paylaşımı ve, yine bir il yöneticisinin aynı ilçe başkanı  ile ilgili güvenlik kamerası kayıtlarını basına sızdırdığı iddialarının ardından İYİ Parti'de tartışmaların bitmediği ve hesaplaşma algısı yaratacak uygulamaların hayata geçirildiği ortaya çıktı.

 

 

İYİ Parti kulislerinde İlkadım İlçe Başkanı Burcu Işıtan Satar'ın İl Başkanlığı seçimleri öncesinde delege seçimleri listesi için Kavak İlçe Başkanı'na baskı yaptığı, tepki görmesi üzerine de her iki ilçe başkanının aralarının açık olduğu ileri sürüldü.

 

İYİ Parti İl Başkanı Hasan Aksoy'un başkan adaylığını desteklemeyen Kavak İlçe Başkanı Sefer Kırış, İlkadım İlçe Başkanı Burcu Işıtan Satar ve Bafra İlçe Teşkilatı'ndan bir kişiye sosyal medya üzerinden hakaret ettiği gerekçesi ile kesin ihraç talebi ile disiplin kuruluna sevkedildi. Sefer Kırış'ın İl Yönetim Kurulu kararı ile İYİ Parti Tüzüğü'nün 76/D-A maddesi gereğince kesin ihraç talebi ile İl Disiplin Kuruluna sevkedildiği ve bu kapsamda savunmasının alındığı öğrenildi.

 


Kendisi ile görüştüğümüz İYİ Parti Kavak İlçe Başkanı Sefer Kırış,osyal medya paylaşımında İlkadım İlçe Başkanı Burcu Işıtan Sarat'a yönelik bir paylaşımının olmadığını, yaptığı paylaşımın Kavak Belediye Başkanı'nın Kavak'taki belediyeye ait arsaları satmasına tepki olduğunu, bu yüzden AK Partili Kavak Belediye Başkanı ile İYİ partili Meclis üyesi birlikte mahkemelik olduklarını söyledi.

 

 

Sefer Kırış, Seçimlerde Hasan Aksoy'u desteklemediği ve seçimler öncesinde delege seçimlerinde baskılara boyun eğmediği için bu uygulamanın yapıldığını belirterek, " Benden savunma istediler, savunmamı verdim. Hiçbir partili arkadaşıma hakaret sözkonusu değil. İl Başkanlığı seçimlerinin hemen öncesinden başlayan tartışmalar ve seçim sonrasında tarafıma karşı tavrın devamıdır bu ihraç istemli disiplin talebi.

 

Benim için makamın ya da koltukların önemi yok. Gönül verdiğim ve hizmet için İYİ Parti'deyim. Ben her zaman ve herşeye rağmen doğruları dile getirmeye hangi pozisyonda olursa olsun devam edeceğim. İYİ Parti'nin küçük hesaplaşmalar için yıpranmasına izin vermeyeceğim. Hukuki mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim" dedi.

 

Öte yandan İYİ Parti Kavak İlçe Başkanı Sefer Kırış'ın bir ilçe başkanı ve bir ilçe yöneticisine sosyal medya üzerinden hakaret ettiği iddiası ile kesin ihraç talebi ile disiplin kuruluna sevkedilmesi ve savunmasının istenmesine karşılık, sosyal medya üzerinden şiirli hakaret paylaşımı yapan İl Başkan Yardımcısı hakkında işlem yapılmaması  da parti içinde tartışılmaya başlandı.

 

 

İHRAÇ TALEBİNİN  NEDENİ: İNSAN HAKLARI DEMOKRASİ VE TEMEL İLKELERİ YOK SAYICI DAVRANIŞ VE EYLEMLER


İYİ Parti Kavak İlçe Başkanı Sefer Kırış'ın disiplin Kurulu'na sevkedildiği tüzük maddesi ise şöyle:
 
MADDE 76/ D) Kesin çıkarma
Kesin çıkarma cezası yazılı olarak disiplin kurulu tarafından verilen ceza olup; aşağıdaki
hallerde bu cezaya başvurulur:
a) İnsan hakları, demokrasi ve hukuk devleti gibi en temel ilkeleri yok sayıcı davranış ve eylemlerin içerisinde bulunmak.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İYİ, Parti'de, Şok, Gelişme!, , , Kavak, İlçe, Başkanı'na, Kesin, İhraç, Talebi,
Yorumlar
Haber Yazılımı