Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 14:26 Bu haber 1216 kez okundu
 
İyi Parti: Fındık Taban Fiyatı En az 20 Lira olarak açıklanmalı
İYİ Parti Milletvekilleri TBMM’de yaptıkları basın toplantısında, Fındık taban fiyatı biran önce belirlenmeli ve en az 20 lira olarak açıklanması gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
İyi Parti: Fındık Taban Fiyatı En az 20 Lira olarak açıklanmalı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, İYİ Parti Grup Başkanı Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu, İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan ve İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Fındık taban fiyatları ve fındık üreticilerinin sorunlarına yönelik basın toplantısı düzenledi.  

Hükümetin  daha henüz fındık taban fiyatlarını açıklamadığı belirtilen açıklamalarda şu görüşlere yer verildi:

“Fındık üreticimizin gözü ve kulağı bu günlerde, hükümetten gelecek iyi bir habere, fındık taban fiyatlarına çevrilmiş durumdadır.Geçen yıl fındık taban fiyatları Sayın Cumhurbaşkanı tarafından 26 Ekim 2018 tarihinde açıklanmış ve alımlar da 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren başlamıştır. Sayıları yaklaşık olarak 500 bine dayanan fındık üreticileri, geçen sene hem açıklanan 14-14.5 liralık fiyatlardan memnun kalmamış, hem de fiyat açıklamasının çok geç yapılmasından şikayetçi olmuştur.

Hükümetin taban fiyat açıklaması yaptığı ekim ayında, fındık üreticisi, piyasaya olan borçları ve bankalara olan ödemelerinden dolayı elindeki fındığın yaklaşık yüzde 60-70’lik bölümünü tüccara ucuz fiyatlarla satmak zorunda kalmıştır.  Hükümetin taban fiyat açıklaması konusunda geç kalması bu sene de, üreticilerimizi mağdur edecektir.

Bu nedenle, hükümet fındık taban fiyatlarını mutlaka Temmuz ayı içinde açıklamalıdır. 

Üretim 700 bin hektarlık alana yayılmıştır. Yaklaşık bugün 39 ilimizde fındık üretimi yapılmaktadır. Bugün yüzde 70’lik Türkiye üretimine rağmen ne yazık ki, ülkemizde fındık fiyatlarını uzun süredir yabancı kuruluşlar belirlemektedir.

 TÜİK ile Tarım Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlar birbirini tutmamaktadır.

2019 yılı için Tarım Bakanlığı 1 milyon 167 bin ton fındık üretimi telaffuz ederken, TÜİK 750 bin tonluk üretim öngörmektedir.

Bu masraflara bir de enflasyon eklenince fındığın en az maliyeti 14.5 lira olmuştur.

Bu nedenle, hükümet tarafından fındık taban fiyatı biran önce belirlenmeli ve en az 20 lira olarak açıklanmalıdır. “

Kaynak: Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İyi, Parti:, Fındık, Taban, Fiyatı, En, az, 20, Lira, olarak, açıklanmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı