Haber Detayı
15 Kasım 2020 - Pazar 12:44 Bu haber 5769 kez okundu
 
İYİ Parti Samsun'da Yaşananlar
Samsun İYİ Parti'de 5 Adaylı İl Kongresinden sonra yaşanan gelişmeler bizzat partinin yöneticileri ve ileri gelenleri tarafından sosyal medya ve fısıltı gazetesinde dillendirilmeye başlandı. Son olarak Tekkeköy'de yaşanan bir olayın basına servis edilmesi ile yeni bir boyut kazandığı ortaya çıktı. İşte yaşananlar ve perde arkası..
SİYASET Haberi
İYİ Parti Samsun'da Yaşananlar

İYİ Parti Samsun Teşkilatı, Ömer Süslü'nün İl Başkanlığı döneminde büyük mücadeleler verdi, Genel Merkez Teşkilatının kuruluşundan başlayarak İYİ Parti'nin bu güne gelmesinde önemli katkılar sağladı.

 

Ömer Süslü, Kurucu Başkan ve Samsun Kurucu İl başkanı olarak Meral Akşener ve ve İYİ Parti'nin kurucu kurmayları arasında yer aldı, önemli ilişkiler geliştirdi, İYİ Parti Samsun Teşkilatı'nın Genel Merkezde çok ciddi bir konumda yeralmasını sağladı.

 

Yani İYİ Parti Samsun Teşkilatı, İYİ Parti'nin kuruluş tarihinde çok önemli aktörlerle silinmeyecek bir yer edindi.

 

Şimdiki Başkan Hasan Aksoy, Ömer Süslü'nün  geçirdiği kaza sonrasında tedavi görürken yol arkadaşı olarak İl Başkanlığına vekalet etti.

 

Daha sonra  Recep Güleroğlu Başkanlığında siyaset yapmaya devam etti...


Ta ki İl genel kuruluna kadar. 

 

Burada büyük bir demokrasi örneği sergileyen İYİ Parti, belki de Türkiye tarihinde ilk defa 5 İl Başkan Adayı ile yarışan parti olma ünvanını kazandı. 

 

İlkadım İlçe Başkanı Burcu Işıtan Satar'ın delege desteği ile Hasan Aksoy ve ekibi 600 delegeden seçime katılan 565'inin  185'inin oyu ile seçimi kazandı. Yani yaklaşık 32 lik bir delege desteği...

 

Herkes, Aksoy'un deneyimi ve kurucular arasında yeraldığı için partiyi toparlamasını beklerken, İYİ Parti'de ortalık karıştı.

 

Ve perde arkasında yaşananlar ortaya çıktı. İl Kongresi öncesinde bazı ilçe başkanlarına delege listeleri ile ilgili olarak baskı söylemleri ve tepkileri oluştu...

 

Olağandır! dendi..

 

Ama o dönemde yapıldığı iddia edilen baskıların ve yaşanan tartışmaların aslında olağan olmadığı, bir hesaplaşmaya dönüştüğü şimdilerde artık saklanamaz hale geldi...

 

İYİ Parti'de kılıçlar çekildi...


 
Çatışmalar, olaylar, kavgalar artık saklanamaz hale geldiği gibi, sosyal medya ve basın açıklamaları ile de gündemden düşmüyor...

 

Neler mi olmuş?

 

İlk 2.9 2020 tarihinde Hasan Aksoy  yönetiminin İlk İlçe Başkanları toplantısında adı bende saklı olan ama herkesin bildiği bir ilçe başkanı toplantıdan çıkarılmak isteniyor, tartışma çıkıyor, kavgaya dönüşme olasılığı artınca toplantı bitirilmek zorunda kalınıyor.

 

Sonra, 21. 10. 2020 tarihinde 2. İlçe Başkanları toplantısında Tekkeköy İlçe Başkanı Gülay Aydın bazı ilçe yöneticileri tarafından toplantıdan atılmak isteniyor, tepki gösterince ve bu uygulamaya bir çok ilçe başkanı da tepki gösterince toplantı yine bitirilmek zorunda kalınıyor.

 

Asıl skandal bundan sonra başlıyor...

 

İYİ Parti'nin Kadın politikalarından sorumlu Kadın İl Başkan  Yardımcısı Sosyal Medya hesabından İYİ Partili  yine kadın bir ilçe başkanı ve satır aralarında bir başka kadın ilçe başkanına hakaret eden bir şiir görseli yayınlıyor, kendi resmi ile...

 

İl Başkanı Hasan Aksoy da bu hakaret içeren paylaşımı beğenenler arasında...

 

Hakaret şiirinde adı geçen Gülay Aydın disiplin suçu olan bu olayı, dilekçe ile İl Başkanlığı'na ileterek hakaret eden yönetici hakkında disiplin soruşturması başlatılması amacıyla İl Başkanlığı'na  müracaat ediyor....

 


Dilekçesi kabul edilmiyor...

 

Hakaret şiirini beğenen İl Başkanı olunca dilekçenin reddedilmemesi mümkün değil elbette....

 

Bunların doğruluğu ismini açıklamayacağım birçok ilçe ve bazı il yöneticileri tarafından da teyid edildiği için rahat yazıyorum..

 

Olay Genel Merkeze iletildi mi bilmiyorum... Basına yapılan servisten sonra Sayın Gülay Aydın ile görüştüm, bu konu ve detayları ile ilgili olarak konuşmak istemediğini söyledi.

 

Samsun İYİ Parti'de ayrışmanın ilk sinyali, Sayın Ömer Süslü'nün GİK Üyesi seçildikten sonra  hem üyeliğe seçilmesini, hem İYİ Parti'nin 3. Yıl kutlaması, hem de Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yılı kutlamaları için düzenlediği organizasyonda ortaya çıktı.

 

Bu organizasyona İYİ Parti Grupbaşkanvekili Muzavvat Dervişoğlu bizzat ve resmen katıldı. Dervişoğlu ile birlikte İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve önemli bir milletvekili de katıldı.

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve 3 Genel Başkan Yardımcısı kutlama mesajı gönderdi.

 

İYİ Parti'nin 12 İlçe Başkanı bizzat katılırken, 3 ilçe başkanı da mazeret bildirdi ve yönetim kurullarından temsilci gönderdi.

 

Katılmayanlar ise, Samsun'un 2  milletvekili, İlkadım İlçe Başkanı, Samsun İl Başkanı ve Samsun İl Yöneticileri...

 

Ve geceye Musavvat Dervişoğlu'nun yaptığı konuşma damga vurdu.

 

Samsun Milletvekilleri ve Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy'a telefon ederek geceye katılacağını bildirdiğini ifade eden Dervişoğlu, Hasan Aksoy'u eleştirdi.  

 

Dışardan bakınca, Genel Başkan'ın ve 3 yardımcısının mesaj gönderdiği, TBMM Grupbaşkanvekili ve bir gelen başkan yardımcısı ve bir milletvekilinin resmi olarak katıldığı, 12 ilçe başkanı, 15 ilçe yöneticilerinin, birçok  belediye meclis üyelesinin ve partinin önemli isimlerinin bizzat katıldığı, hem de İYİ Parti'nin 3. Yılı ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. Yılının kutlandığı bir organizasyona İl Başkanı ve önemli bir ilçe başkanının katılmaması kılıoçların artık saklanamaz şekilde çekildiğinin kanıtı değil de nedir?

 

İYİ Parti'de kavga bununla da bitmiyor...

 

Basına yansıdığı ve güvenklik kameraları görüntüleri servis edildiği için açıkça yazmakta sakınca görmüyorum; 


İYİ Parti Tekkeköy İlçe Başkanı Sayın Gülay Aydın meğerse çok iyi bir hayvansevermiş. Tekkeköy'de lokantaları dolaşarak artan yemekleri toplayıp, sokak hayvanlarına dağıtıyormuş...

 


Kendisini bu davranışından dolayı kutluyorum..

 

Son olarak gittiği bir lokantanın çalışanı, siyasi kimliği nedeniyle Gülay Aydın ve İYİ Partyi Genel Başkanı Meral Akşener'e hakaret edince Gülay Aydın da o çalışana biraz da sertlikle haddini bildiriyor, birkaç kişi arasında yaşanan olay orada kapanıyor...

 

Ve asıl bomba; bu olayı öğrenen İYİ Parti İl yöneticilerinden adı bende saklı birisi o lokantanın güvenlik kameraları görüntülerini alarak basına servis ediyor...

 


Olay basında yeraldıktan sonra  İYİ Parti tabanında karşılık buluyor ve tepkiler dinmiyor!...

 


İlçe Başkanı Gülay Aydın'a  bir çok ilçe başkanı yönetici ve partili destek ziyaretinde bulunuyor, birlik mesajı veriliyor...

 

Suskunluğunu koruyan İl Başkanı Hasan Aksoy'dan da resmi bir tepki isteniyor...

 

Sayın Aksoy basına öyle bir tepki yazısı servis ediyor  ki, adeta  bu olayın tek suçlusu olarak İYİ Partili kendi ilçe başkanını hedef gösteriyor.

 

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi, Samsun Kurucu İl Başkanı, GİK Üyesi Ömer Süslü de dayanamıyor, Sayın Gülay Aydın'ı destekleyen , Sayın Akşener ve Kadın bir hayvansever ilçe başkanına yapılan hakareti kınayan bir basın açıklamasını basına servis ediyor...

 

 

Basına yansıyan hakaret olayına kadar yukarıda anlattığım olaylar parti içi mesele idi...

 

Ancak, iktidara soyununan, tek adam rejimine karşı demokratik yollardan tekrar parlamenter demokrasiye geçiş mücadelesi veren ve oylarını 14-15 bandına yükselten İYİ Parti'de Samsun İl Yönetimi, bu mücadeleye katkı vermek yerine, parti içindeki siyasi rakiplerine ayırmış tüm enerjisini. 

 

Samsun ve Türkiye gündemini bırakmışlar, hangi ilçe başkanını dışlayalım, hangi yönetim kurulu üyesini küstürelim, hangi partilileri ayrıştıralımı oynuyorlar.

 


Nereden mi çıkardım?

 

 
Sosyal medyaya bakın, partilileri dinleyin, medyaya bakın...

 


Bir de en büyük ilçenizin ve il teşkilatınızın dışlanan, ötekileştirilen bazı yönetim kurulu  üyelerini dinleyin...


İYİ Parti Türkiye'de iktidar alternatifi olarak yükseliyor ama Samsun'da bazı ilçe başkanlarının olağanüstü gayretlerine rağmen alternatif olma umutlarını yokediyor...

 

 

Bu tartışmalar, UYAN SAMSUN!... sloganıyla mücadelenin ışığını yakan Ömer Süslü'nün birçoğu bugün  aktif olarak il ve ilçe yönetiminde olan yol arkadaşlarına yakışmıyor...

 

 

Hele de Kurtuluşun şehri Samsun İl Başkanlığı'na yakışan, önce Çiğli Belediyesi tarafından bizzat Sayın Akşener'in katılımı ile kutlanan 3 kuruluş yılını Samsun'da da Cumhuriyet ile birlikte anlamlandırarak kutlanmasını ve bu kutlama nedeniyle 3 yıl öncesinin heyecanını yeniden canlandıran bu organizasyona ne olursa olsun, herşeye rağmen İl Başkanlığı da sahip çıkmalıydı.

 

Demokratik parti içi mücadele sandıklar açılınca biter...

 


Makamlar kimsenin şahsi malı değil, Parti Türm Türkiye'nin Partisi...

 


Son söz; Samsun'da bu şekilde iktidar alternatifi olunmaz; umut olunmaz... İç mücadeleye verilen enerji Samsun'un sorunlarını dile getirmeye, projeler üretmeye, alternatif politikalar oluşturmaya, ayrıştırma değil, birleştirme, birlikte yürüme amaçlarına ayrılsaysı, bu yazının konusu çok farklı olacaktı.

 

Bu vakalar İl Başkanlığı'nda yaşananlar...


Samsun'un en büyük ilçesinde de durum farklı değil...


Onları da ilerleyen günlerde değerlendirmelerinize sunacağım...

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İYİ, Parti, Samsun'da, Yaşananlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı