Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 12:50 Bu haber 2448 kez okundu
 
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’dan hayvan hakları için kanun teklifi
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar TBMM Başkanlığı’na Hayvan Hakları için Kanun Teklifi verdi.
YAŞAM Haberi
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’dan hayvan hakları için kanun teklifi

Bütün canlıların hukuken “haklarının” olduğunu kabul etmek ve hukuki çerçevede bu hakları koruma altına almak gerektiğini belirten Bedri Yaşar, 199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda düzenleme yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

 

 

            Yaşar; “Avrupa Birliği’ne üye birçok ülkede hayvanlara karşı sergilenen şiddet içerikli fiiller ‘kabahat’ değildir ve bu durumun, idari para cezası ile geçiştirilemeyecek ölçüde önemli olduğu hususunda mutabakat sağlanmıştır. Hayvanlara karşı olumsuz davranışlar sergileyen kişilerin eylemleri ‘kabahat’ olarak değil ‘suç’ olarak nitelendirilmektedir.

 

            5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle, Hayvanlara yapılan her türlü kötü muamele uzun süredir ‘kabahat’ olarak kabul edilmekteydi. Türk Hukuk Sistemi’nde ceza yasaları, “suçlar ve kabahatler” olarak ikiye ayrılmıştır. Kabahatler Kanunu’nun gerekçesinde, kabahat olarak ifade edilen fiiller, idari suç olarak isimlendirilmiştir. Kabahatlerin hukuki yaptırımları hafif olmakla birlikte söz konusu kabahate para cezası da uygulanmaktadır ki mevcut bu durumun caydırıcılığının olmadığı da oldukça açıktır.” dedi.

 

HAYVANLAR, “MAL” YA DA “EŞYA”DEĞİLDİR!

 

 

            Mevcut, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükümlerinin, etkisiz kaldığını ifade eden Bedri Yaşar, “ Failin, idari para cezası ile işlediği suçtan ‘kabahat adı altında kurtulması, maddi imkânları yeterli kişilerin, hayvanlara diledikleri ölçüde ve oranda eziyet edebilecekleri izlenimini de yaratmaktadır. Bunun yanında, toplum açısından infial yaratan, hayvanlara karşı işlenen suçlarda, suçu işleyen kişiye uygulanan yaptırımın ‘para cezası’ yönünde olması, yurttaşların Türk Hukuk sistemine ve devlet faktörüne olan güven ve inanç duygularını zedelemektedir.

 

 

            “Hayvanları Koruma Kanunu, lafzen ve ruhen hayvanlara, “mal” ya da “eşya” olarak bakılması anlayışını gözetmemeli, hayvanların canlarına ve varlıklarına karşı olan ihlallere göz yummamalıdır. Hayvanları yakan, zehirleyen, hayvanlara işkence veya tecavüz eden kişilere yaptırım olarak para cezası uygulamak kamu vicdanına aykırılık teşkil etmektedir.” Diye konuştu.            

 

 

Yaşar, Kanun Teklifinin içeriğini ise şöyle açıkladı;

“5199 sayılı “Hayvanları Koruma Kanunu”nun başlığı “Hayvan Hakları Kanunu” olarak değiştirilerek hayvanların hisli varlıklar olduklarını ve doğuştan gelen hakları olduğu belirttik.

Kazanç, eğlence ve deney için hayvanların suiistimal edilmemesini, öldürülmemesini amaçladık.

            5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 28. Maddesinin 1. Fıkrasının (c), (d), (e), (j), ve (k) bentleri yürürlükten kaldırmayı teklif ederekhayvanlara yapılan kötü muamelenin sonucunda uygulanması belirtilen idari para cezalarının yetersizliğine son verilmesini amaçladık.

 

Hayvanlara yapılan kötü muamelenin kabahat sınırını aşması halinde verilebilecek hapis ve adli para cezalarıyla hayvan haklarının etkin bir şekilde korunmasının temini amaçladık.”

 

HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILSINLAR!

 

Yaşar açıklamasını şöyle tamamladı: “5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 151. Maddesinin 2. fıkrasının değiştirilmesini teklif ederek; haklı bir neden olmaksızın hayvanları öldüren veya zarar veren kişilerin hapis cezası ile cezalandırılması hedefledik. Teklifimizde ifade ettiğimiz“zarar”; öldürme, şiddet, yaralama, tecavüz, vurma ve her ne suretle olursa olsun hayvana zarar vermedir.

Söz konusu bu kanun teklifine bütün parti gruplarının destek vermesi önem teşkil etmektedir.  Hayvan haklarına ilişkin çalışmalarımız devam edecektir.”  

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İYİ, Parti, Samsun, Milletvekili, Bedri, Yaşar’dan, hayvan, hakları, için, kanun, teklifi,
Yorumlar
Haber Yazılımı