Haber Detayı
27 Ocak 2020 - Pazartesi 18:13 Bu haber 1164 kez okundu
 
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'dan Su Ürünleri İle İlgili Soru Önergesi
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Ülkemiz balıkçılığının yaklaşık yüzde 70’lik bölümünün Karadeniz’den sağlandığını, Karadeniz’in başının gemilerden atılan atıklarla dertte olduğunu belirterek konu ile ilgili olarak soru önergesi verdi.
SİYASET Haberi
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'dan Su Ürünleri İle İlgili Soru Önergesi


Su ürünleri miktarının her geçen gün daha da azaldığını, konunun araştırılması ve gerekli önlemlerin alınması için meclise araştırma önergesi verdiğini belirten Bedri Yaşar, " Avlanan su ürünleri miktarı sürekli olarak azalmaktadır. Bu durum geçimini bu sektörden sağlayan balıkçıları da zor durumda bırakıyor. Türkiye, su ürünleri konusunda oldukça zengin bir ülke. Ancak bu durum gereği gibi değerlendirilemiyor. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ülkemizde 2002 yılında 566 bin 682 ton su ürünleri avcılığı yapılırken bu rakam 2017 yılında 354 bin 318 tona, 2018 yılında da 314 bin 94 tona düştü. Balıkçı tezgâhlarındaki balık çeşitliliği ve fiyatlar bundan olumsuz etkiliyor. Son yıllardaki bu fiyat artışları sofralara direk olarak yansıyor ve ülkemizdeki tüketim her geçen gün azalıyor" dedi.


Bedri Yaşar, verdiği araştırma önergesinde şu ifadelere yer verdi: 

 

"KARADENİZ'İN BAŞI DERTTE"

 

Ülkemiz balıkçılığının yaklaşık yüzde 70’lik bölümü Karadeniz’den sağlanmaktadır. Karadeniz’in başı gemilerden atılan atıklarla derttedir. Gemilerden atılan katı atıkların yaklaşık yüzde 50’lik bölümü yabancı gemilerden atılmaktadır. Bu denizimizin başta çöp olmak üzere kıyı kökenli kirlenme sorunları halen tam olarak çözülememiştir. Ayrıca bu denizimizin, değişik nehirlerden gelen kirleticiler konusunda da ayrıntılı çalışmaya ihtiyacı bulunmaktadır. 

 


"SANAYİ ATIKLARINA BİR AN ÖNCE ÇÖZÜM BULUNMALI" 

 

Denizlerimizi kirleten en önemli unsurların başında, sanayi tesislerinden çıkan ve arıtılmadan denize boşaltılan atıllar gelmektedir. Bunların yanında tarımsal alanlarda erozyon sonucu akarsularla denize karışan toprak ve diğer kirleticiler denizlere sadece toprak değil, tarımsal faaliyetler sonucu akarsulara karışan çeşitli pestisit ve gübre gibi kimyasal atıklar da taşınmaktadır. Gemiler ve diğer deniz araçlarından akan petrol ve yağ atıkları, pis sular ve çöp gibi atıklar da denizlerimizi kirletmektedir.  

 

Bu nedenle, denizlerimizdeki aşırı avlanma, deniz kirliliği ve yeni istilacı balık türleri ile balık rezervlerindeki azalmaya yönelik sorunlarının araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105. maddesi uyarınca bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması yerinde olacaktır." 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İYİ, Parti, Samsun, Milletvekili, Bedri, Yaşar'dan, Su, Ürünleri, İle, İlgili, Soru, Önergesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı