Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 16:12 Bu haber 911 kez okundu
 
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’dan Vebalı Koyun Tepkisi
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun’da “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında Havza’da hibe olarak dağıtılan vebalı koyunlar ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.
SİYASET Haberi
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’dan  Vebalı Koyun Tepkisi

Yaşar açıklamasında şu görüşlere yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında Havza İlçemizde hibe olarak dağıtılan koyunlar vebalı çıkmıştır. Bu olay çok üzüntü verici bir olaydır.

Havza İlçemizde Belalan, Çayırözü, Çelikalan, Kirenlik, Yeşilalan, Sivrikese ve Kayacık mahallerinde, 11 çiftçimize 344 koyun ve keçi hibe olarak dağıtmıştır. Daha sonra hastalanan koyunlarda yapılan incelemede veba hastalığı tespit edilmiştir.

Veba sonrası Havza İlçemizde 7 mahalle karantina altına alınmıştır. Bu mahallelerde tam da Kurban Bayramı öncesi özellikle hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz çok mağdur olmuştur. Yaşanan olay nedeniyle hayvan yetiştirdikleri diğer hayvanlarını da satamaz hale gelmiştir. İlçede karantina nedeniyle, günlük yaşamda da olumsuz yönde etkilenmiştir.  

Hükümetin sadece bölgeyi karantinaya alması yeterli değildir. Yetkililer, acilen bu çiftçilerimizin ve bu ilçemizin mağduriyetini ve zararlarını nasıl ve ne şekilde telafi edeceğini ve dağıtılan koyunların dağıtılmadan önce hastalıklı olup olmadığını da açıklamalıdır. Bu konuda hükümeti göreve davet ediyoruz. Her konuda olduğu gibi bu konunun da sonuna kadar takipçisi olacağız.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İYİ, Parti, Samsun, Milletvekili, Bedri, Yaşar’dan, , Vebalı, Koyun, Tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı