Haber Detayı
30 Temmuz 2019 - Salı 12:05 Bu haber 1476 kez okundu
 
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: “Hükümet acilen esnaf için teşvik ve destek paket açıklamalı”
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Hükümetin esnaf ve sanatkârlar için acilen destek ve teşvik paketi açıklaması gerektiğini söyledi.
SİYASET Haberi
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: “Hükümet acilen esnaf için teşvik ve destek paket açıklamalı”

Türkiye genelinde bugün 1 milyon 910 bin iş yerinde, 1 milyon 775 bin esnaf ve sanatkârın hizmet verdiğine dikkat çeken İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun’da 38 bin 800 işyerinde, yaklaşık 35 bin 964 esnaf ve sanatkârın evine ekmek götürmeye çalıştığını ifade etti. 

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, “Bu kesimin önemi ortadadır. Küreselleşmeyle birlikte her ne kadar emeğin yerini teknoloji almış olsa da esnaf ve sanatkâr kesime sahip çıkılmalıdır. Ülkemizde, hükümetin politikaları nedeniyle sık sık yaşanan ekonomik krizler en fazla esnaf ve sanatkâr kesimini etkilemektedir.

 Samsun’da 2019 yılının ilk altı aylık döneminde 245 esnaf ve sanatkârımız maalesef kepenk kapatmıştır. Bu sayı Türkiye genelinde aynı dönemde 53 bin 420’ye çıkmıştır. Bu çok üzüntü verici bir durumdur. Kapanan bu kepenklerin nedeni tamamen ekonomiktir. Ülkemizde uzun süredir yaşanan ekonomik kriz esnaf ve sanatkâr kesimini vurmuştur. “ dedi.

 

Hükümetin esnaf ve sanatkâra yönelik yeni bir teşvik ve destek paketi açıklaması gerektiğini belirten Bedri Yaşar, “Çünkü ağır ekonomik şartlar karşısında bugün vergi ve Bağ-Kur primi esnaf ve sanatkâr kesimi için büyük bir yük haline gelmiştir. Haksız rekabet ve piyasada yaşanan nakit sıkıntısı bugün esnaf ve sanatkâr kesiminin en büyük düşmanı haline gelmiştir. Bir de bütün bunlara işçi, memur, emekli ve çiftçi kesimi ile birlikte dar gelirli kesimin alım gücünün düşmesi eklenince, esnaf ve sanatkâr kesiminde iflaslar kaçınılmaz hale gelmektedir.  

Hükümet mutlaka çalışma yaparak, kepenk kapatmaların önüne geçmeli ve esnaf ve sanatkâr kesimini düşmüş olduğu bu bataklıktan kurtarmalıdır. Hükümeti bu konuda acilen önlem almaya ve esnaf ve sanatkâr kesiminin başta finansman sorunu olmak üzere yaşamakta oldukları bütün sorunlarını çözüme kavuşturmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İYİ, Parti, Samsun, Milletvekili, Bedri, Yaşar:, “Hükümet, acilen, esnaf, için, teşvik, ve, destek, paket, açıklamalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı