Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 19:11 Bu haber 786 kez okundu
 
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, hükümetin Kalkınma Planını değerlendirdi
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, hükümetin On Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planını değerlendirdi.
SİYASET Haberi
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, hükümetin Kalkınma Planını değerlendirdi

 

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, kalkınma planlarının, ülke kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılarak, kalkınması ve refahın sağlanması açısından çok büyük bir önem taşıdığını belirtti.  

Hükümetin On Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planı hakkında değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, dünya ülkeleri yüz yılını planlarken,   ülkemizde beş yıllık planların  bile hâlâ  zamanında Meclise getiremez ve planlanamaz hale getirildiğini söyledi.

Bedri Yaşar, On Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planının yürürlüğe girmesi gereken tarihten sekiz ay sonra hükümet tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilmesini de eleştirerek, “Ne yazık ki bu durum, Türkiye’nin 60 yıllık planlama geçmişine de son noktayı koymuştur. Devlet Planlama Teşkilatını kapatan ve kapısına kilit vuran hükümet, ne yazık ki, önünü göremez ve planlama yapamaz hale gelmiştir.

Planlama olmadan hiçbir şey olmaz. En basitinden üretim olmaz, istihdam olmaz. Enflasyonu düşüremezsiniz, büyümeyi sağlayamazsınız ve işsizliği önleyemezsiniz. Kısacası Türkiye’yi geliştiremezsiniz. Bütün bunlar, iyi bir planlamayla ancak gerçekleştirilecek değerlerimizdir. Hükümetin Onuncu Beş Yıllık Kalkınma Planı ve 2023 hedeflerinde büyüme, enflasyon, kişi başı milli gelir,  GSYH ve işsizlik gibi konularda büyük oranda sapma meydana gelmesinin en önemli nedenlerinin arasında işte bu plansızlık yatmaktadır." dedi.

 

 

Kalkınma planlarını ekonominin Anayasası olarak gördüklerini belirten Bedri Yaşar, "  Bu nedenle de, hazırlanan kalkınma planlarının bu titizlikte hazırlanması ve milletimizin onayına sunulmasını istiyoruz. Ama elimizdeki veriler, bu kalkınma planının önemine ve ehemmiyetine uygun bir şekilde hazırlanmadığını ortaya koymaktadır. Onuncu Beş Yıllık Kalkınma Planında bu hedefleri tutturamayan hükümet, On Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planında 4,3’lük büyüme, 1080 dolar GSYH, 12,484 kişi başı milli gelir, 9,9 oranında işsizlik ve yüzde 5’lik enflasyon oranı hedeflemektedir.

 

Bu anlayışla hükümetin, bu hedefleri tutturması da mümkün görülmemektedir. Hükümet, bu hedeflerle Türkiye’yi kalkındırmak bir yana milletimizin iki yakasını bile bir araya getiremez.”" diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İYİ, Parti, Samsun, Milletvekili, Bedri, Yaşar,, hükümetin, Kalkınma, Planını, değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı