Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 12:05 Bu haber 2247 kez okundu
 
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri YAŞAR: Şahin Dağları'nı TBMM'ye taşıdı
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri YAŞAR, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü’nün 2020 yılı bütçesi üzerinde TBMM’de yaptığı konuşmada Borun stratejik önemi olduğunu ve asla özelleştirme kapsamına alınmaması gerektiğini söyledi.
SİYASET Haberi
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri YAŞAR:  Şahin Dağları'nı TBMM'ye taşıdı

 

Bunu Kaz Dağları'nda gördüklerini ve  ne manaya geldiğini hep beraber yaşadıımızı ifade eden Yaşar, “ Samsun'da da böyle bir ruhsat var. Ümit ediyorum ki “Şahin Dağları, Kaz Dağları'nın akıbetiyle aynı olmaz”  dedi.

 

Bedri Yaşar Konuşmasında şu ifadelere yer verdi:”Türkiye, dünya bor rezervinin yaklaşık yüzde 73'lük bölümünü elinde bulundurmaktadır. Türkiye'yi yüzde 7,7'yle Rusya, 6,2'yle ABD, 2,8'le de Çin takip etmektedir.

Türkiye, 4,5 milyar tonluk dünya bor rezervinin yaklaşık 3,3 milyar tonluk bölümünü elinde bulundurmaktadır. Maalesef, Türkiye, bor rezervinin yüzde 73'lük bölümünü elinde bulundurmasına rağmen, pazarın yaklaşık yüzde 59'una hitap etmektedir.

Dünyada yıllık bor tüketimi yaklaşık 4 milyon ton civarındadır. Bu 4 milyon tonluk dünya tüketimini dikkate aldığımız takdirde, dünyaya yaklaşık sekiz yüz, sekiz yüz elli yıl yetecek miktarda bor rezervine sahibiz. Bunun anlamı şu: Türkiye çok önemli bir bor zengini durumundadır. Türkiye'nin rafine bor üretim kapasitesi 2,7 milyon ton olup, 2019 yılı ilk altı ayında 1,8 milyon ton rafine bor üretimi gerçekleştirilmiştir. Buna karşılık, dünya bor rezervi, dünya bor pazarı yaklaşık 2,4 milyar dolardır.

Türkiye'nin bu pazardaki payı da 1,13 milyardır.

 

BOR ÖZELLEŞTİRİLMEMELİDİR

Diğer taraftan, Türkiye'nin, bor madenlerinin özelleştirilmesine, yabancı dayatmalara ve tasfiyelere asla ödün vermemesi gerekiyor. Duyuyoruz ki bor madeninin de diğer varlıklarımız gibi özelleştirilmesi düşünülüyor. Bu konuda ülkemizin bor madenleri, millî çıkarlar ve hassasiyetler göz önünde bulundurularak 2840 sayılı Kanun'daki "Bor madenleri devletçe işletilecektir." hükmü asla ve asla değiştirilmemelidir. Bor, ülkemizin geleceğidir, stratejiktir, asla ve kata özelleştirme kapsamına alınmamalıdır.

ŞAHİN DAĞLARI KAZ DAĞLARI GİBİ OLMASIN

Yine, tabii "Madenlerimizi çıkaralım, işleyelim." derken bir şeyi daha unutmamamız lazım, yerin üstü her zaman yerin altından daha değerlidir. Biz bunu Kaz Dağları'nda gördük, ne manaya geldiğini hep beraber yaşadık. Ümit ediyorum ki Samsun'da da böyle bir ruhsat var, Şahin Dağları, Kaz Dağları'nın akıbetiyle aynı olmaz ama görünen o ki bizim bütün bu feryatlarımıza rağmen işlemlerde de bir geri adım yok. İnşallah, Şahin Dağları'nın akıbeti de Kaz Dağları'nın akıbetiyle aynı olmaz diyorum."

 

 


 


    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: İYİ, Parti, Samsun, Milletvekili, Bedri, YAŞAR:, , Şahin, Dağları'nı, TBMM'ye, taşıdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı