Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 10:13 Bu haber 1644 kez okundu
 
İYİ Partili Bedri Yaşar, Öğretmenlerle Sağlıkçıkları Unuttu Sadece Polislere Ek Gösterge İstedi
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de yaptığı konuşmada sadece, polislere 3600 ek gösterge verilmesini istedi , AK Partilileri bu konuda önerge vermeye davet etti.
SİYASET Haberi
İYİ Partili Bedri Yaşar, Öğretmenlerle  Sağlıkçıkları Unuttu Sadece Polislere  Ek Gösterge İstedi

Bedri Yaşar TBMM'deki konuşmasında şu iafdelee yer verdi:  " Polislerimizin bizden beklediği 3600 ek gösterge var. Bütün siyasi partiler, seçim meydanlarında bunun sözünü verdiler. Bakın, tam da onların hak ve hukukunu düzenlediğimiz bugün buna bir ek maddeyle beraber. Hâlâ zamanımız var, hâlâ vaktimiz var. Önergeyi siz verin, biz de destekleyelim.

144 sıra sayılı Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 6'ncı maddesi üzerinde vermiş olduğumuz değişiklik önergesi hakkında grubumuz adına söz almış bulunuyorum.

Bu vesileyle tüm polis şehitlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize hayırlı uzun ömürler diliyorumkanun teklifinin 6'ncı maddesi, valilik, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı tarafından görev yaptıkları illerin dışında başka illere görevlendirilen emniyet hizmetleri sınıfındaki personelin, polislerin beslenme ve barınma gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına ilişkin yapılacak olan harcamaları düzenlemektedir.

Sizin de bildiğiniz gibi, gerek seçim dönemlerinde gerekse açılış dönemlerinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın seyahatlerinde görüyoruz ki neredeyse bazı illerde miting alanına gelenler kadar polis memurları da görevlendiriliyor. Dolayısıyla bunların hak ve hukukunu vermemiz Parlamentonun görevidir. Bunların ciddi mağduriyetleri var. İnşallah bu kanunla bu mağduriyetleri de gidermiş oluruz.
 

Bu düzenlemeyle, eskiden sadece çevik kuvvet polislerine verilen beslenme ve barınma harcırahı il dışında görevlendirilen karakol polislerine de verilmiş olacaktır. Bu düzenleme, bugüne kadar geç kalmış bir düzenlemedir. Biz grup olarak bu düzenlemeyi destekliyoruz.

Tabii, bu yetmez, polislerimizin bizden beklediği 3600 ek gösterge var. Bütün siyasi partiler, seçim meydanlarında bunun sözünü verdiler. Bakın, tam da onların hak ve hukukunu düzenlediğimiz bugün buna bir ek maddeyle beraber. Hâlâ zamanımız var, hâlâ vaktimiz var. Önergeyi siz verin, biz de destekleyelim, yeter ki polislerimizin, çalışanlarımızın sorunları çözülsün. Sadece polislerimizin değil, 3600 ek göstergeyi bekleyen tüm çalışanlara da çözüm üretmek bizim görevimiz ama hiç olmazsa bugün polislerimizle ilgili olan sorunları çözelim.

Yine, bunun yanı sıra, tabii, uzun çalışma süreleri var. Karda çalışıyorlar, kışta çalışıyorlar; "mesai" mefhumu demeden çalışıyorlar, bu memleket için göğüslerini siper ediyorlar. Aldıkları ücretler de yeterli değil; aldıkları ücretlerle Üniversitede eğitim gören evlatları var; aynı zamanda barınma ihtiyaçları var, geçinme ihtiyaçları var. 

Göreve gittikleri yerlerde en büyük sorunlarından biri de barınma. Dolayısıyla, polislerimize yönelik özellikle konut buradan söylüyorum. Özellikle TOKİ'ye burada iş düşer; dar gelir gruplarına yönelik yaptığı konutlardan, ümit ediyoruz ki, polislerimize yönelik de bir çalışma yapar. Biz onu da aynen bu şekilde, buradan destekleyeceğimizi ifade ediyoruz.

Tabii, polislerimizle beraber çalışan teknisyenlerimiz var, teknisyen yardımcılarımız var. Aynı bina içerisinde, aynı kurumun içerisinde, aynı mesai saatleri içerisinde çalışan teknisyenlerimizin de çok ciddi sorunları var. Size en basitinden bir tanesi söyleyeyim: Geçtiğimiz gün Samsun'da bu manada görev yapan 3 arkadaşımız geldi, dedi ki: "Biz de aynen diğer arkadaşlarımız gibi, aynı şartlarda görev yapıyoruz; silahlarımız var.

Onlar emekli oldukları zaman silahlarını, taşıma ruhsatı çerçevesinde, taşıma imkânlarına sahipler ama biz teknisyenlerin görev süresi bittiği andan itibaren taşıma ruhsatları iptal oluyor; taşıma ruhsatlarımız otomatikman bulundurmaya dönüyor.

Bizim, bundan dolayı, gönlümüz kırık. Aynı şartlarda görev yapıyoruz, aynı mesaiyi yapıyoruz, aynı şeylerle muhatap oluyoruz; dolayısıyla, hiç olmazsa bizim silahlarımızda da taşıma ruhsatlarımız olsun; şerefle, yıllarca taşıdığımız silahlarımızı emekli olduktan sonra da taşıyalım." Ben tekrar söylüyorum: Bu görüşmeler yapılırken bu yönde de bir önerge verirseniz bunu da destekleyeceğimizi şimdiden ifade ediyorum. Kanunun hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: İYİ, Partili, Bedri, Yaşar,, Öğretmenlerle, , Sağlıkçıkları, Unuttu, Sadece, Polislere, , Ek, Gösterge, İstedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı