Haber Detayı
03 Eylül 2019 - Salı 17:54 Bu haber 492 kez okundu
 
Japonlardan Bafra’ya Tarım Yatırımı
Bafra’ya kazandırılan Aşılı Fide Üretim Tesisi United Genetics Türkiye Tohum Fide A.Ş., Karadeniz Bölgesi Aşılı ve Düz Fide Üretim Tesisi ve AR-GE İstasyonu’nun açılışı yapıldı.
EKONOMİ Haberi
Japonlardan  Bafra’ya  Tarım Yatırımı

Açılışa, Samsun Valisi Osman Kaymak, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Bafra'da Japonya merkezli United Genetic adlı firmanın işleteceği Fide Üretim Tesisi'nin açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Tarıma dayalı üretim ve tarıma dayalı sanayinin alt yapı çalışmaları büyük ölçekte tamamlandı. Hedef, tarıma dayalı sanayiyi geliştirmek" dedi.

 

Bafra Organize Sanayi Bölgesi'nde(OSB) gerçekleştirilen Japonya'nın Türkiye Büyükelçisi Akio Mijayim ile şirket yetkililerinin ve çok sayıda Bafralı üreticinin de katıldığı açılış töreninde konuşan Başkan Demir, önemli mesajlar verdi.

 

TARIM İÇİN YENİ TEŞKİLAT YAPILANMASI

 

Karadeniz Bölgesi’nde ilk olma özelliğini taşıyan Aşılı Fide Üretim Tesisi'nin Samsun’da açılıyor olmasının şehrin tarım ve ekonomisine önemli katkı sağlayacağını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Samsun'un en büyük, en önemli potansiyelleri, Türkiye'deki en verimli ovalara sahip olmasıdır. Şehrimizde, geçtiğimiz süreçte, tarıma dayalı üretim ve tarıma dayalı sanayinin alt yapısı büyük ölçekte tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi olarak yeni bir teşkilat yapılanması gerçekleştirdik. Bu yapılanmada özellikle tarımsal ve hayvansal kalkınmayı destekleyecek şekilde kaynaklar oluşturacağız" diye konuştu.

 

BAFRA OVASI SADECE TÜRKİYE İÇİN DEĞİL DÜNYA İÇİN ÖNEMLİ

 

Bafra Ovasının sadece Türkiye özelinde değil dünya için de önemli bir potansiyel olduğunu ifade eden Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ise, " Türkiye'nin en önemli tarım merkezlerinden Bafra Ovası'nda yapılan bu yatırımların tamamının destekçisi olmak istiyoruz. Tarıma dayalı sanayi de Bafra bereketli bir mecra " dedi.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Japonlardan, , Bafra’ya, , Tarım, Yatırımı,
Yorumlar
Haber Yazılımı