Haber Detayı
11 Mart 2020 - Çarşamba 17:32 Bu haber 1662 kez okundu
 
Japonya'da Radyasyon Yükseldi, Fukuşima’da Nükleer Felaket Devam Ediyor
Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ ve Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Tarık Tarhan Japonya kıyılarında tayfun nedeniyle radyasyon seviyesinin yeniden yükseldiğini açıkladı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Japonya'da Radyasyon Yükseldi, Fukuşima’da Nükleer Felaket  Devam Ediyor

 

Mehmet Özdağ ve Tarık Tarhan EMO Samsun Şubesi’nde yaptıkları açıklamasında  şu ifadelere yer verdi:

 

“Dünya bugüne kadar gördüğü en büyük nükleer felaketlerden birini 9 yıl önce bugün Japonya Fukuşima’da yaşadı. 9 şiddetinde deprem ve ardından 10 m yüksekliği aşan tsunami dalgaları Japonya’yı vurdu. Fukuşima nükleer santral faciası ile birlikte 20 bine yakın insan hayatını kaybetti, 200 bine yakın insan derhal tahliye edildi. 40 bin insan hala yerlerinden edilmiş vaziyette ve Japonya kıyılarında meydana gelen tayfun nedeniyle radyasyon seviyesi yeniden yükseldi. Fukuşima nükleer felaketi halen devam ediyor.

 

Çernobil ve Fukuşima felaketleri bizlere gösteriyor ki kazalardan yıllar sonra bile yaşanan aşırı iklim olayları veya bir orman yangını ile radyosyonun kirtletici etkileri artrak devam edebiliyor. Nükleer santralların olası bir kaza sonrası yaydığı radyasyonun etkileri yüzlerce yıl devam edeceği bilimsel bir gerçekliktir. Bu gerçeği bilen ve tehlikenin farkına varan birçok ülke, nükleer santrallarını kapatma kararı aldı, devam eden inşaatları durdurdu.

 

Elektrik enerjisi ihtiyacı bakımından değerlendirildiğinde Ülkemizin nükleer santrallardan üretilecek elektriğe kesinlikle ihtiyacı olmadığını biliyoruz. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK) projeksiyonlarına göre; ülkemizdeki mevcut kurulu elektrik enerji kapasitesi, 2030 yılına kadar tüm ihtiyaçları karşılayabilecek düzeydedir.

 

AKP iktidarlarının, artan enerji ihtiyacını karşılamak için nükleer enerji santrallarının zorunlu olduğu yönündeki iddiası, kesinlikle gerçek dışıdır. Mevzuat kısıtlamalarına rağmen Güneş enerjisi kurulu kapasite artışı bir yılda 63, rüzgar enerjisi kapasite artışı 55 olarak gerçekleşmiş durumda. Ayrıca kurulu güç ile gerçek tüketim değerleri arasındaki fark giderek açılmaktadır. Dolayısıyla 19 yıllık AKP iktidarının halen Akkuyu, Sinop ve İğneada’da nükleer sevdasını anlamak mümkün değildir.

 

Ön planda Rusya ile savaşanlar, arka planda nükleer sevdalarından vazgeçmiyorlar

 

Hele hele Rusya ile dünya kamuoyunun gözü önünde zaman zaman yaşanan çatışma ile gelinen savaş ortamınlarına rağmen, aka planda Rusya’nın kontrolünde yapımı devam nükleer santral projesinin ahlaki, insani bir tarafı yoktur, ulusal güvenliğimiz için ciddi bir tehdittir. Ayrıca Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların bütün yükü geniş halk kesimlerine yıkılmışken, Rusya ile devam eden bu nükleer santral ticaret sevdası bize gösteriyor ki AKP’nin gündeminde “halk” yoktur, tek dertleri kendi çıkarlarıdır.

 

 

Nükleer enerji, halktan ve doğadan kopuk değerlendirilemez!

 

 

Fukuşima Nükleer Santral faciasının 9. yıl dönümünde yetkililere sorumluluklarını bir kez daha hatırlatıyoruz. Yaşam ve çevre felaketi yaratacak, pahalı elektrik üretecek, Türkiye`yi daha da dışa bağımlı hale getirecek nükleer güç santral yapımından derhal vazgeçin. Toplumun itirazlarına ve isteklerine kulak verin. Kamusal bir anlayış içinde sermayeden yana değil, halktan yana kararlar verin.

Akkuyu nükleer santral inşaatını durdurun, Sinop İnceburun’da kestiğiniz yüzbinlerce ağacın yerine aynı sahada derhal ağaçlandırma çalışması başlatın. Bizler, kar hırsı ile yaşam alanlarımızın elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz. Onurlu mücadelemizden de asla vazgeçmeyeceğiz. “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Japonya'da, Radyasyon, Yükseldi,, Fukuşima’da, Nükleer, Felaket, , Devam, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı