Haber Detayı
28 Temmuz 2016 - Perşembe 12:00 Bu haber 1823 kez okundu
 
KIRSAL KALKINMAYA 900 BİN LİRA KAYNAK
Samsun Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma için 900 bin liralık yatırım yapıyor.
YAŞAM Haberi
KIRSAL KALKINMAYA 900 BİN LİRA KAYNAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz çiğ sütün düzenli, kaliteli ve hijyenik ortamda toplanıp soğutma tanklarında muhafazası amacıyla kurdurduğu entegre süt toplama merkezleri için geçen yıl yaptığı 450 bin TL’lik yatırımın ardından bu yıl sonuna kadar bitirilecek yatırımlar için de 900 bin TL kaynak ayırdı.

Türkiye’nin en verimli iki tarım ovasına sahip Samsun’da Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınma yatırımlarına devam ediyor. Özellikle hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı ilçelerde sütün verim süresini artırıcı modern entegre süt toplama merkezleri, süt sağım üniteleri, soğutma tankları yatırımlarına da ağırlık veriliyor. Büyükşehir Belediyesi, hem süt üretici birliklerini hem de geçimini hayvancılıkla sağlayan süt üreticilerini, gıda firmalarının en büyük tedarikçisi konumuna getiriyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl Kalkınma Bakanlığı Doğu Karadeniz Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) işbirliği ile başlattığı Çiğ Süt Toplama Alt Yapısının İyileştirilmesi Projesi sürüyor. 2015-2016 yıllarını içeren proje kapsamında Samsun’a gelen DOKAP yetkilileri, 2016 yılı için planlanan 6 süt toplama yatırımı ile alt yapı çalışmalarının DOKAP ve Samsun Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokol gereği yılsonuna kadar bitirileceği bilgisini verdi.

Süt üreten 13 tane birliğin bulunduğu Samsun’da, oluşturulan entegre süt toplama merkezlerine bugüne kadar sütün depolanması için Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, ilçelere 300 kilogramlık 27 tane tank koyup jeneratörleri bağladı.  Jeneratörlere bağlanan soğutucu tanklar, sağımdan sonra sütü süratle soğutarak, soğutmalı veya izolasyonlu süt toplama tankeri gelinceye kadar,  muhafaza ediyor. Bu şekilde soğutulup muhafazaya alınan çiğ inek sütü, soğutma tanklarından vakumlanarak, süt üretimi sözleşmesi çerçevesinde toplanarak, işleme tesislerine satılıyor. 

Entegre süt toplama merkezleri yatırımları ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir, merkez oluşturulması ve süt soğutma tankları için Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın talimatı ile geçen sene 450 Bin TL harcama yapıldığını söyledi.  Bu yıl ise 900 bin TL harcama yapılacağını ifade eden Özdemir, süt için yapılan yatırımların bölge hayvancılığına ve süt üreticilerine büyük fayda sağlayacağını vurguladı.

Kırsal kesimde reçberlikle uğraşan çiftçi ve hayvancıların üretim, pazarlama ve ekonomik kazanımlarını artırmak istediklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bu kesimlerin ekonomilerinin gelişmesinin aynı zamanda ilçeleri ve mahalleleri de kalkındıracağına inandıklarını kaydetti.

Bu amaçla geçen yıl Samsun Arıcılar Birliği’ne üye arıcılara 4 bin 80 adet termotaban, 3 bin 200 ana arı ile karabuğday ve arı otu tohum desteği verdiklerini hatırlatan Başkan Yılmaz, “ DOKAP işbirliği ile çiğ sütün düzenli ve entegre şekilde toplanması ve soğutucu tanklarda muhafaza edilip verimin ve kalitenin korunması amacıyla şuan tüm ilçelerimizde alt yapılarıyla birlikte süt toplama merkezleri oluşturuyoruz.  Bu yatırım, sütlerin hijyenik ortamda toplanmasını ve uzun süre depolanmasını sağlayacak. Ayrıca vatandaşın pazarlama imkanı artmış olacak. Bakanlığın süte verdiği desteğini de artacak yatırım, ülke ekonomisine önemli katkılar yapıp kalite artacak. Bu yatırım, Samsun’da ilktir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de üretilen yaklaşık 10 milyon ton çiğ sütün sadece yüzde 25’inin modern sanayi kuruluşlarında hijyenik olarak süt ve süt ürünlerine dönüştürüldüğünün altını çizen Başkan Yılmaz, “Geri kalanı ise sağlıksız koşullarda tüketiciye sunuluyor. Bu süt de oldukça sağlıksız koşullarda üretilip toplanmakta ve sanayi tesisine neredeyse işlenemeyecek düzeyde kötü kalite ile ulaşmaktadır.  Kötü kaliteli bir hammaddeden hiçbir surette üstün kaliteli mamul üretilemeyeceği için modern tesislerde de uluslararası düzeyde rekabet edecek kalitede üretim mümkün olmuyor. Tüm nedenlerden dolayı biz de sütün sağlıklı koşullarda son tüketiciye ulaştırılması için sağıldığı andan işlendiği ana kadar olan sürede ideal hijyen kurallarına uymak ve bakteri oluşumunu önlemek ve kırsal ekonomiyi güçlendirmek amacıyla bu yatırımlara devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KIRSAL, KALKINMAYA, 900, BİN, LİRA, KAYNAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı