Haber Detayı
12 Temmuz 2016 - Salı 12:58 Bu haber 2222 kez okundu
 
KADINA ŞİDDETİ PROTESTO ETTİLER
Samsun Sosyalist Kadın Meclisleri Üyeleri Samsun’da düzenledikjleri eylem ile kadına şiddeti protesto ettiler. Kadınlar yaptıkları basın açıklamasında Türkiye’deki şiddt olaylarından örnekler verdiler.
- Haberi
KADINA ŞİDDETİ PROTESTO ETTİLER

Samsun Sosyalist Kadın Meclisleri Üyeleri  basın açıklamasında şunları söyledi: “GİZEM EKİCİ: Yalova'nın Seyrantepe Mahallesi'nde ortaokul öğrencisi 12 yaşındaki Gizem Ekici dayısının oğlu Engin Aydın tarafından önce tecavüze uğradı ve ardından göğsünden bıçaklanarak öldürüldü. Mehmet Aydın, İfadesinde "Gizem'e bağırmaması için ağzını kapatarak tecavüz ettim. Gizem daha sonra bana, 'Seni babama söyleyeceğim' deyince onu bıçakladım. Üzerim kan olmuştu. Eve gidip kıyafetlerimi değiştirdikten sonra hiçbir şey olmamış gibi cenaze evine geldim. Dikkat çekmemek için ağladım. Fakat yakalandım" diyen Engin Aydın kimden güç alıyor? Gizem Ekici sadece 12 yaşındaydı ve tecavüz edildikten sonra katledildi. Katili erk zihniyetin yarım akılla kadın bedeni üzerinden ürettiği politikalarından güç alıyor. Yarım aklınız bir kız çocuğunun daha hayatına mal oldu.

BANU DEMİROK Konya'nın Kulu İlçesi'nde eşinden boşanan 2 çocuk annesi 24 yaşındaki Banu Demirok, annesi ile alışverişe çıktı sırada Mehmet Y. tarafından sokak ortasında av tüfeğiyle başından vurularak öldürüldü. Soruyoruz sizlere Katil kim?

FATMA ŞENGÜL: Mersin'de 47 yaşındaki Fatma Şengül ayrı yaşadığı eşi Salih Şengül tarafından önce boğuldu, ardından bıçaklanarak öldürüldü. Katiller de öldürme sebepleri de hep aynı boşanmaya çalıştığı eski eş, ayrı yaşadığı eş, abi, baba, kuzen hep en yakınımızdakiler tarafından öldürülüyoruz. Buna göz yuman, ölümümüze yol açan kokuşmuş zihniyetinize geçit vermeyeceğiz. Bir kez daha soruyoruz katil kim?

ASİYE ÖZBAY:  Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde yaşayan Asiye Özbay, çocuklarının ısrarı sonucu ayrı olduğu eşiyle yeniden bir araya geldi. Daha önce eşine şiddet uygulayan Ömer Özbay, Asiye Özbay’a şiddet uygulamaya devam etti. Torunun gözü önünde tartıştığı ve sıksık şiddet uyguladığı 57 yaşındaki Asiye Özbay'ı pompalı tüfekle başından vurarak öldürdü.

ÖZLEM GÜLYAPRAK: Gaziantep'in Nizip İlçesi'nde yaşayan 32 yaşındaki Özlem Gülyaprak bir süredir ayrı yaşadığı dini nikahlı eşi Yücel Kuşan tarafından barışma talebini geri çevirdiği için boğularak öldürüldü.

Katledilişlerinin gerçekliğini hatırlattığımız sadece 5 kadın kardeşimiz. Bizler kadınlar olarak biliyoruz ki günde 5 kadın öldürülüyor, yüzlerce kadın tacize, şiddete, tecavüze maruz kalıyor. Biz kadınlar katil kim? Sorusunun cevabını çok iyi biliyoruz. Katil, erkek-devlet şiddetini her gün ama her gün yeniden besleyen zihniyetinizdir. Erkek egemen yargınız, erkeği koruyan yasalarınızdır.

Bizler kadınlar olarak nasıl ki erkek şiddetiyle katledilen kadınları unutmuyor, bu sokaklarda yaşatmayı sürdürüyorsak erkek devlet şiddetiyle, tecavüzcü-barbar çeteler eliyle katledilen 10 düş yolcusu kadını da unutmuyoruz. 7 Haziran'da kadınların, halkların, ezilenlerin umudu yeşertmesinin ardından ezen ve ezilenler arasındaki savaş derinleşti. Bir yanda sokakları 7 renge boyayan kadınlar-LGBTİ'ler, bir yanda "Artık yeter!” diyen halklar, bir yanda da başkanlık hayalleri suya düşmüş bir iktidar. İşte o günlerden bugüne katliamların miladı: 20 Temmuz Suruç Katliamıdır. Cinsiyet bilinci ve Kadın devrimi fikri ile bütünleşen Ezgi'ler, Ferdane'ler, Bahar Anne'ler... 33 düş yolcusunun katledilişi, İŞİD ve işbirlikçi AKP hükümeti eliyle gerçekleştirilen bir katliamdı ve ardından patlayacak birçok bombanın başlangıcı oldu. 33 düş yolcusunun ölümsüzleştiği bu katliamın ardından 11 ayı aşkın zaman geçmiş olmasına rağmen halen dava dosyasındaki gizlilik kararı kaldırılmadı. Ortaya çıkan belgelerde Suruç Emniyeti'nin, valiliğinin katliamdan bilgisi olduğu ortaya çıkmasına rağmen failleri yargılanmadı.

Mirabel Kardeşler'den Suruç'a, Suruç'tan 10 Ekim'e, yaşamı, umudu büyüten kadınları her sloganımızda yaşatacak, isimlerini yüreklerimize kazıyacağız. Ve bizler biliyoruz ki Suruç İçin Adalet, Özgecan İçin Adalet demektir. Kadınları katleden zihniyet Ankara'da sokak ortasında Ceren Baran'ı katleden zihniyettir. Suruç İçin Adalet'i haykırmak Ceren İçin Adalet demektir, Taybet Ana İçin Adalet demektir. Suruç için adalet demek 12 yaşında dayısının oğlu tarafından tecavüze maruz kalıp katledilen Gizem Ekinci için adalet demektir. Suruç için adalet demek sokak ortasında av tüfeği ile katledilen Banu Demirok için adalet demektir.

Katledilen tüm kadınların çığlığıyla Polenin, Ezginin, Ecenin düşleriyle Sevda’nın,  Eylemin gülüşüyle, Banu’nun Gizem’in katledilen tüm kadınların anısı ve hesap sorma bilincimizle erkek egemen katliamcı zihniyete karşı adalet mücadelemizi büyüteceğiz. Suruç için adalet kadınlar için adalet! “

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KADINA, ŞİDDETİ, PROTESTO, ETTİLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı