Haber Detayı
30 Eylül 2016 - Cuma 11:21 Bu haber 2187 kez okundu
 
KADEM Samsun Törenle Açıldı
Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Samsun Şubesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın da katıldığı bir törenle açıldı.
- Haberi
KADEM Samsun Törenle Açıldı

Samsun İlkadım ilçesi Kadıköy Mahallesi Paşa Konağı’nda gerçekleşen programın açılış konuşmasını yapan KADEM Samsun İl Temsilcisi Meral KIVIRCI’nın konuşmasının ardından kürsüye çıkan KADEM Genel Başkanı Doç. Dr. Sare AYDIN YILMAZ yaptığı konuşmasında, “ KADEM olarak Türkiye genelinde 15’inci temsilciliğimizi bu gün burada ilkadım şehri Samsun’da açıyoruz.  KADEM 8 Mart 2013 tarihinde kuruldu. 3 yıla aşkın geçmişi olmasına rağmen ses getirerek, dikkat çekerek, farkındalık oluşturarak ve çok sayıda faaliyete başarı ile imza attı. KADEM Samsun Şubesinde kadınımızın toplumsal, ahlaki ve manevi değerlerini merkeze alarak toplumumuzu ekonomik, siyasal ve kültürel açıdan daha ileriye taşıyacak çalışmalara imza atılmasını bekliyoruz. Bu anlamda bu yolculuğa sizlerle birlikte çıkmaktayız."dedi.

 Sivil toplum kuruluşlarını büyük bir dayanışma alanı olarak gördüğünü belirten Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın kızı ve KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye ERDOĞAN BAYRAKTAR yaptığı konuşmasında,“Birbirini tanımayan, belki de hiç tanışma ihtimali olmayan kişiler, ortak insani hedefler etrafından bir araya gelip yeni ufuklarla tanışıyorlar. Biz inanıyoruz ki, kadın hakkı insan hakkı demektir. Mesele önce insan merkezlidir. Kadın ve erkek birbirini bütünleyen iki farklı cinstir. Bu bağlamda toplumsal hayatın paylaşılması gerekir. Siyasetten akademiye, sanattan iş dünyasına kadar her alanda ortak temsiliyet icap eder. Zaten bu dengenin sağlandığı toplumlar daha başarılıdır ve daha demokrattır. Türkiye’de  ortak temsiliyet alanı gittikçe genişlemektedir. Akademi bu anlamda en iyi olduğumuz alanların başında geliyor. Dünya ortalamasının hayli üzerinde olarak akademi de kadın oranı yüzde 45’lere yaklaştı. Siyasetteki kadın temsiliyeti de henüz yeterli derece de olmasa da ciddi bir artış gösterdi. 2002 yılında 24 kadın milletvekili varken, 2016 yılında 81 kadın milletvekilimiz var. Elbette temel meselemiz nicelik değil, nitelik olarak da kadının etki gücünü artırmaktır. Kadın duyarlılığını, nezaketini, bilgi ve kabiliyetlerini, sağduyusunu tüm alanlara yansıtabilmektir." diye konuştu.
 
Kadınların hiçbir zaman kapitalizmin bir parçası olarak kullanılacak bir varlık olmadığının altını çizen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ yaptığı konuşmasında, “Toplumun yapısı ve Allah’ın yaratmış olduğu kul olma özelliği olarak bir sorumluluğumuz var. Allah kullarını iki cinsten yaratmış, kadın ve erkek olarak. Hepimize farklı özellikler yüklemiş. Kadın ve erkek kanun önünde haklar hususunda eşittir. Topluma katılım noktasında eşit haklara sahiptir. Fırsat eşitliğine sahiptir. Vahşi kapitalizmin ortaya koymuş olduğu ve kadın ile ilgili çizmiş olduğu algı bizim nezdimizde doğru bir algı değildir. 
 
Çünkü kadın hiçbir zaman kapitalizmin bir parçası olarak kullanılacak bir varlık değildir. ”şeklinde konuştu.
 Konuşmaların ardından Vali İbrahim ŞAHİN, Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın kızı Sümeyye ERDOĞAN BAYRAKTAR’a tablo hediye etti. Ardından Canik Müftüsü Mukadder Arif YÜKSEL tarafından dua edildi. Daha sonra KADEM Samsun İl Temsilciliği’nin açılış kurdelesi Vali  İbrahim ŞAHİN , Recep Tayyip ERDOĞAN’ın kızı Sümeyye ERDOĞAN BAYRAKTAR ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ tarafından kesildi. 
 
 Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Samsun Şubesi’nin açılış törenine ayrıca, Samsun Milletvekilleri Ahmet DEMİRCAN, Çiğdem KARAASLAN, Fuat KÖKTAŞ, Orhan KIRCALI ve Hasan Basri KURT, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Sg. Alb. Murat ÖZER, İlçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
 
 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KADEM, Samsun, Törenle, Açıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı