Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 11:41 Bu haber 1856 kez okundu
 
Kahvecilerden İçişleri Bakanı Soylu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup
Samsun Kahveciler Odası Başkanı v e Kahveciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kara, İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı Kahvecilerden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazdı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Kahvecilerden İçişleri Bakanı Soylu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup


Mustafa Kara, Türkiye'deki Kahveciler Odaları Başkanlarına da gönderdiği ve sosyal medyada paylaşılması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya gönderilmesini istediği mektupta;

"Ölüyoruz! "Ya oyunları serbest bırakın yaşayalım, ya da bir daha oynanmayacak deyin, başımızın çaresine bakalım!" dedi.

 

Oyunlar serbest bırakılmadığı için zor durumda olan kahveci esnafı,  hükümetten beklentilerine yanıt vermelerini bekliyor.  16 Mart 2020 tarihinden bu yana işletmelerine tek kuruş girmediği gibi, kira, vergi, SGK, elektrik, su ve diğer giderlerini de karşılayan Türkiye'deki 150 bine yakın kahveci esnafı artık son noktaya geldi.

 

Dayanma sınırlarının son noktasına gelen esnaf defalarca sorunlarını dile getirmeleri,ne, Hülümet yetkililerine iletmelerine rağmen sonuç alamadı. Kahveci esnafı mağduriyetin son bulması için tedbirlere harfiyen uyulması kaydıyla kahvehanelerde oyun yasağının kaldırılması gerektiğini defalarca talep etmelerine rağmen Hükümet yetkilileri bu çığlığı duymadı.


Covid-19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak için Hükümetçe  alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 il Valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, İnternet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş, normalleşme adımları doğrultusunda da 01 Haziran 2020 tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerleri oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başlamıştı.

 

 Ancak yaklaşık 500 yıllık bir kültürden gelen kahvehanelerde oyun yasağı, 16 Mart 2020 tarihinden bu yana kaldırılması. Eğlence yerleri, AVM'ler, toplutaşıma araçları, lokantalar ve buna benzer yerlerde faaliyetler tedbirler alınarak devam ederken, kahvehanelerde oyun  oynanmasına bir türlü izin verilmedi.

 

Samsun Kahveciler Odası Başkanı ve Kahveciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi  Mustafa Kara da bütün girişimlerine ve taleplerine rağmen kahvehanelerde oyun oynatılması izni çıkmaması üzerşine bir mektup hazırlayarak, tük kahveci esnafı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya gönderme kararı aldıklarını açıkladı.

 

Mustafa Kara mektubunda, oyun izni verilmeyen 150 bine yakın kahveci esnafı ve eileleri ile birlikte 600 bine yakın inssanın açlığa mahkum edildiklerini, bu insanların dayanma sınırını da aştıklarını söyledi.


Kara, " Hükümet, ya oyunları serbest bıraksın yaşayalım, ya da kahvehanelerde oyun oynatılmasını artık serbest bırakmayacaklarını açıklayarak esnafımzın çilesine son versin, başımızın çaresine bakalım!" diye konuştu.


İşte Mustafa Kara'nın yazdığı ve tüm esnaf tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya göndermeye hazırlandıkları mektup:

Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın Bakanım;


Biz 500 yıllık kültürümüzün son temsilcileriyiz. Kahvehanelerimizde kültürümüzü yaşatırken ailelerimize, çoluk cocuğumuza, çalışanlarımıza ve ailelerine ekmek sağlıyoruz. Kazancımızdan vergilerimizi, pirimlerimizle Devletimize olan borcumuzu da ödeyerek katkı da sağlıyorduk. Ta ki; 16 Mart 2020 tarihinde dünyayı etkisi altına alan bu salgının Türkiye'de de etkisini göstermesine kadar.

 

Sağlık nedeniyle kapatın! dediniz; Kapattık. Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb.oyunları oynatmayacaksınız dediniz! Oynatmadık.


Oyun oynatılmaması nedeniyle müşteriler işyerlerimize gelmedi.  Açtık, ama günlük masraflarımızı dahi karşılayamadık!...


Üstelik, bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etti, ödemeye çalıştık.


Kredi aldık bazılarımız... Oyunlar serbest bırakılır öderiz diye.. Kredilerin ödenme zamanı geldi, biz hala boş masaları bekliyoruz. Evde ailelerimiz, çocuklarımız da ekmek...


Lokantaları açtınız, AVM'leri açtınız, AVM’lerdeki toplu oturulan mekanları açtınız, içkili, müzikli eğlence yerlerini açtınız!. Buralarda insanların yan yana eğlendiklerini basına yansıyan resimlerden ve haberlerden okuyoruz, görüyoruz!..


Tedbirler alınarak yapılan ticarete ve insanlarımızın ekmek parası kazanmasına, evine ekmek götürmesine kimse itiraz edemez!...


Ancak içkili eğlence mekanlarına, lokantalara tedbirler almak ve uymak koşuluyla sağladığınız imkanı bizlerden esirgemeyin...


Artık bekleyecek bir dakikamız bile kalmadı. Evimize ekmek götüremiyoruz, borçlarımızı ödeyemiyoruz...  Ö L Ü Y O R U Z !..


Sizden kendimiz için değil, evde ekmek bekleyen ailelerimiz ve çocuklarımız için acilen bir talimat bekliyoruz!...


Ya tedbirleri almak ve uygulamak şartı ile oyunları serbest bırakın yaşayalım; Ya da artık " kahvehanelerde  oyun oynanmayacak!.." diyerek ızdırabımıza son verin, başımızın çaresine bakalım...


Saygılarımızla!.."

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Kahvecilerden, İçişleri, Bakanı, Soylu, ve, Cumhurbaşkanı, Erdoğan'a, mektup,
Yorumlar
Haber Yazılımı