Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 15:37 Bu haber 2421 kez okundu
 
Kamu Emekçileri Ağır Vergilere Yeter Dedi
BES (Büro Emekçileri Sendikası) samsun Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, bir basın açıklaması yaparak gittikçe ağırlaşan vergileri protesto ettiler.
- Haberi
Kamu Emekçileri Ağır Vergilere Yeter Dedi

 

Sendika binasında yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte bir basın açıklaması yapan BES Samsun Şube Başkanı İsrafil Şahin, Gittikçe ağırlaşan yaşam koşulları üstümüze bir karabasan gibi çöktü. Artarda gelen zamlar, adını ilk defa duyduğumuz vergiler, kış koşulları, enflasyon karşısında gün geçtikçe eriyen maaşlarımız bizleri çok ta iyi günlerin beklemediğini göstermektedir. Bu ay aldığımız maaşımızdan, temmuzda verdikleri zammı daha cebimize bile girmeden, vergi dilimi denilen soygunla geri alıyorlar. Vergi reformu yasa tasarısında ağır vergiler altında ezilen emekçi kesimini gözeten hiçbir düzenleme bulunmamaktadır.

 

Tek derdi daha fazla vergi geliri elde etmek olan iktidarın, bu vergileri kimlerden, nerelerden toplayacağına ilişkin tahmin yapmak için kâhin olmaya gerek yok. Hala sermayeyi koruyan kollayan düzenlemeleri hayata geçirme derdinde olan iktidar, kurumlar vergisini 22 den 18 e indiriyor. Hazineyi doldurmak için bulduğu tek çare, ücretlilerden daha çok gelir vergisi kesintisi yapmak, dolaylı vergileri daha da çok arttırmak.  Artık yeter! Biz kamu emekçileri bu ağır vergi düzenine itiraz ediyoruz. Açlık sınırı olan rakamdan vergi dâhil hiç bir kesinti yapılmamalı, birinci vergi dilimi 15 ten 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan ücretler birinci vergi diliminde sabitlenmelidir.” Dedi.

ÖNGÖRÜLEN ENFLASYON ORANINDA DÜŞÜK ZAMMI KABUL ETMİYORUZ

Kamu emekçisine ve emeklilere maaş artışlarında, 4’ü, 3’ü layık gören iktidarın, kendi gelir ve alacaklarına yapılacak zamda oldukça bonkör davrandığını belirten İsrafil Şahin, “ 2020 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı 22,58 olarak belirlendi. Yani, 2020 yılı için pasaport, ehliyet harçları ve trafik cezaları, Motorlu Taşıtlar vergisi oranı 22,58 arttırıldı. Bu oranı Cumhurbaşkanı 100 arttırma yetkisine sahip.

Devlet kendi alacaklarına bu kadar zam yaparken, bizim ücretimize gerçekleşen değil, öngörülen enflasyona göre zam yapmaktadır.  Şayet enflasyon hükümetin beklediği gibi 12 olarak öngörülüyorsa neden devlet alacaklarına 22,58 zam yapılıyor?  Yani Verirken 4, alırken 22.58. Kaşıkla verdiklerini kepçeyle alıyorlar. Devletin tekelinde olan elektriğe, doğalgaza, akaryakıta, çaya ve şekere yapılan fahiş zamları  enflasyona yansıtmayan, gözümüze baka baka türlü oyunlar çevirenlerin, memura, emekçiye, asgari ücretliye gelince, IMF’nin emrine uyarak “öngörülen enflasyon” oranında düşük zam yapmasını kabul etmiyoruz. “ şeklinde konuştu.

 

BIÇAKKEMİĞE DAYANDI

2020 bütçe yasa taslağında en önemli kalemlerin başında savunma ve güvenlik harcamaları bulunduğunu bildiren Şahin açıklamasını şöyle tamamladı:” 2019’da 111 milyar TL. olan savunma ve güvenlik harcamaları 27 arttırılmıştır. Ülkemizde eğer güvenlik sağlanmak isteniyorsa daha fazla silah alarak değil, demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla işletilmesi, adaletin tesis edilmesi ve içeride ve dışarıda barışın sağlanmasıyla mümkün olacaktır. 

Yine artışın çok yüksek olduğu kalemlerin başında Cumhurbaşkanlığı bütçesi gelmektedir. 2020 yılı bütçe teklifi 3,8 milyar liradır. Buna göre son 10 yılda 2 bin 659 artarak, 138 milyondan 3,8 Milyara çıkmıştır. 2004’te 23 çeyrek altın alınan memur maaşı şimdi 9 çeyrek altın ediyor. Geçen yıl kış aylarında aldığımız doğalgazın bu yıl ancak yarısını alabiliyoruz.

Artık yeter. Bıçak kemiğe dayandı. Hep birlikte yoksullaşmaya hayır diyelim.Orta oyununu andıran bir gösteri ile tek taraflı olarak kamu hakem kurulu tarafından onaylanan toplu sözleşme hükümsüzdür. Açlık sınırına yakın maaş alan kamu emekçisinin maaşındaki erime hemen karşılanmalıdır. Bütçe kanununa eklenecek bir madde ile kamu emekçisine ve emeklisine ek zam verilsin. “

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Kamu, Emekçileri, Ağır, Vergilere, Yeter, Dedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı