Haber Detayı
16 Ağustos 2021 - Pazartesi 13:04 Bu haber 1244 kez okundu
 
KAMU SEN'den Hükümetin zam teklifine tepki.
Türkiye Kamu Sen, bugün 81 ilde eşzamanlı olarak Hükümetin toplu görüşmelerde teklif ettiği zamma tepki eylemi düzenledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
KAMU SEN'den Hükümetin zam teklifine tepki.

Samsun’da da eski Gelir İdaresi Başkanlığı önünde düzenlenen eylemde Kamu Sen’liler taleplerini yineledi ve gerçek resmi enflasyonun 18.95 olduğunu ve hükümetin teklifinin kabul edilemeyeceğini bildirdiler.

 

Kamu Sen Adına ortak basın bildirisini okuyan Türk Haber  Sen Samsun Şube Başkanı Mehmet Tanrıkulu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“ 2012 yılından beri gerek zorunlu harcama kalemlerindeki artışlar gerekse döviz, altın, konut gibi kalemlere gelen zamların, maaşlara yapılan zamların kat be kat üzerinde seyrediyor, hayatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Kamu çalışanlarının maaşları yıl içinde enflasyon kadar bile artmıyor; sonradan verilen enflasyon farkı ise hiçbir yaraya merhem olmuyor.

 

Türkiye Kamu-Sen olarak kamu görevlilerimizin kazanımlarını artırmak ve olumsuz gidişata son verebilmek adına ortak taleple gittik.

 

Bugün gelinen noktada ülkemiz nüfusunun yaklaşık 4'te 1'inin 2022 ve 2023 yıllarındaki ekonomik geleceğinin belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde işveren tarafı da teklifini sundu. Kamu İşveren Heyeti, memur ve memur emeklilerine 2022 için 5+6; 2023 yılı için ise 6+6 maaş artışı öngörüyor. Bu teklif, bizim istediğimizin yarısı bile değildir, dolayısıyla kabul edilmesi de mümkün değildir.

 

Halihazırda yıllık resmi enflasyon 18 ,95 seviyesindedir. Muhtemelen 2021 yılı enflasyonu   dolayında gerçekleşecektir. Bütün uluslararası kuruluşlar 2022 yılında Türkiye'de yıllık enflasyonun en iyimser tahminle  olacağını düşünmektedir. Yani önümüzdeki iki yıllık süre içinde enflasyon toplamda en az 5-40 dolayında gerçekleşecektir.

 

Yapılan teklif ise bu gerçekleri karşılamaktan uzaktır. Bugüne kadar kamu görevlilerinin yaşadığı sorunların temelinde maaş artışlarının hedeflenen enflasyona göre belirlenmesi gelmektedir.

 

Hayallere göre zam verip gerçekleri görmezden gelmenin bedelini kamu görevlilerimiz ödememelidir. Bu nedenle Hükümet, ivedilikle teklifini yenilemek zorundadır. Yapılacak teklifte gerçekleşen enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenler mutlaka değerlendirilmelidir.

 

Sayın Bakan teklifinde sözleşmeli çalışanlarımızın sorunlarının çözüleceğini, 3600 ek gösterge talebimizin kabul edildiğini ve refah payı ile ilgili bir gelişme yaşanabileceğini ifade etmiştir. Bunlar son derece olumlu olmakla birlikte, bu tekliflerin altı doldurulmalı, rakamlar netleştirilmelidir.

 

Biz Türkiye Kamu-Sen olarak, pazarlık yapmaya zaman kalacak şekilde bir an önce yeni ve kabul edilebilir bir teklifin gelmesi için Hükümete açık çağrıda bulunuyoruz.

 

Bu teklifte toplu sözleşmelerin başında Kamu İşveren tarafına. sunduğumuz,

-Gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alındığı kabul edilebilir bir oransal artış;

-Geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için seyyanen zam;

-Ülke ekonomisindeki büyümeden kamu görevlilerine de pay verilmesi;

-Reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi;

-Kamuda yalnızca memurlara verilmeyen Bayram İkramiyesinin, memurlara da verilmesi;

-3600 ek gösterge uygulamasının tüm kamu çalışanlarını kapsayacak şekilde düzenlenmesi; -Bütün güvencesiz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi;

 

-Yardımcı Hizmetlilerin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınması; - Aile yardımı, çocuk parası, doğum ve ölüm yardımı gibi sosyal yardım kalemlerinin çalışanın ihtiyacını karşılayacak şekilde yükseltilmesi gibi konuların mutlak surette yer alması gerekmektedir.

 

 

Bütün  bu unsurların yanında hizmet kollarına ilişkin olarak diğer hususların da sorunları kalıcı bir çözüme kavuşturacak biçimde ele alınması zorunludur.

 

 

Biz artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para konulmasını istiyoruz. Sayın Bakanın "Memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz" sözünün gerçekleşmesini; Sözleşmeli personelin haklarının memurlarla eşitleneceği, 3600 ek gösterge teklifimizin kabul edildiği, refah payı uygulamasının değerlendirileceği sözlerinin adının konmasını bekliyoruz.

 

 

Türkiye Kamu-Sen olarak bizler, reel kayıplarımızın karşılanmasını ve ekonomik büyümeden ve artan milli gelirden bir çalışan olarak hak ettiğimiz payı istiyoruz. 25 milyon vatandaşımız, Hükümetten yüzlerini güldürecek, adil ve hakkaniyetli bir teklif beklemektedir.”

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KAMU, SEN'den, Hükümetin, zam, teklifine, tepki.,
Yorumlar
Haber Yazılımı