Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 17:04 Bu haber 2438 kez okundu
 
Kamu Senliler Samsun’da Bordro Yaktı
Gerçek enflasyonun artında verilen maaş zamlarını protesto eden Kamu Sen’e bağlı sendikaların üyeleri, Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı Önünde Bordro Yakma Eylemi Düzenledi.
SİVİL TOPLUM Haberi
Kamu Senliler Samsun’da Bordro Yaktı

Eylem öncesinde bir basın açıklaması yapan Kamu Sen Samsun İl Başkanı Ahmet Keskin,   3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesinin başladığını söyledi.

 

MEMUR VE EMEKLİLERLE ALAY EDİYORLAR

 

Kamu görevlilerinin, Ağustos Ayı’ndaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettikleri  acı gerçekle yüz yüze kaldığını belirten Ahmet Keskin, “ Buna göre memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır. TÜİK’in rakamlarına göre, geçen yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10,9; mutfak tüpü yüzde 17,6, doğalgaz yüzde 22, elektrik yüzde 18,3 zamlanmışken, maaşlara yüzde 4 zam yapmak, memur ve emeklilerle alay etmektir. 

 

Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönmüştür. Hedef enflasyonu düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi enflasyon canavarına teslim etmişlerdir. İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam yüzde 9,2 zam yapmıştır.  Milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise, 2019’da gerçekleşen enflasyonun kat kat üzerindedir.” Dedi.

 

 

SEBZE MEYVE EL YAKIYOR, EKMEK YÜZDE 13.5 ZAMLANDI

 

Eğitim, sağlık, ulaşım gibi harcamaların enflasyonun üzerinde zamlandığını ifade eden Keskin, “Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. 

Sebze, meyve el yakmaktadır. Ekmeğimiz bile yüzde 13,5 zamlanmıştır. Buna rağmen memurlara 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir.   

 

Yeniden değerleme oranları yüzde 22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına yüzde 4+4 zam yapmak hangi adalet anlayışıyla bağdaşmaktadır?   Gerçekler ortadayken çocuk parası, aile yardımı, doğum, ölüm yardımları, ek ödemeler, ek dersler, fazla mesai ücretleri ve tazminatlara da ayrıca bir artış yapılmamıştır.    

Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır. Toplu sözleşme tiyatrosuyla, memurlarımız 2021 sonuna kadar devreden çıkarılmıştır.” Diye konuştu.

 

 MEMUR SEN BAYRAM İKRAMİYESİ VE EMEKLİ MAAŞLARINDAN SÖZ ETMİYOR

 

Bugün memurlarımız maaşlarını aldıklarını ve acı gerçekle yüzleştiklerini bildiren Keskin açıklamasını şöyle tamamladı: “Bizler, Türkiye Kamu-Sen olarak, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz. 

Malum sendika ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor.  

 

Takke düşmüş, kel görünmüştür. Dün söylediğimiz doğruları, bugün de söylüyoruz.Memurların haklarının budanmasına seyirci kalan, pasif tutumuyla destek olan malum sendika nerededir? Memur maaşına yapılan 4 zam, maaşlara ortalama 160 lira zam demektir. Bir ailenin zorunlu harcamaları ortalama 730 lira artmışken, 160 lira zamma neden tek kelime edemiyorlar? Emeklileri, ek gösterge sorunlarını, ek ödeme sorunlarını, fazla mesaileri, döner sermayeleri bir kenara bırakıp, tek bir konuyu dahi müzakere etmeden, 1 ayı heba edenler memurun karşısına hangi yüzle çıkacaklar?”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Kamu, Senliler, Samsun’da, Bordro, Yaktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı