Haber Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 17:13 Bu haber 2493 kez okundu
 
Karadeniz Birlik'te Eylem !
Koop-İş Sendikası Karadeniz Birlik'te işten çıkarılan işçiler için İşyeri önünde basın açıklaması yaptı
EKONOMİ Haberi
Karadeniz Birlik'te Eylem !

Sendika başkanı Fati Köymen Koop-İş ve Karadeniz Birlik arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlandığını , sözleşmenin Yüksek Hakem Kurulu'na götürüldüğünü ve anlaşmazlığa temel olan maddenin sendika taleplerine uygun olarak karara bağlandığını açıkladı.

Fati Köymen, mevcut çıplak brüt ücretleri 100 TL/Ay brüt zam ön öngörüldüğünün, ayrıca kıdem ve tahsil zammı hesabının yeniden yapılacağının hüküm altına alındığını ancak Karadeniz Birlik işvereninin Yüksek Hakem Kurulu'nun kararına rağmen brüt ücretin tespitinde yanlış uygulama yaptığını dile getirdi.

 

Köymen "Tüm iyi niyetimize ve çabalarımıza rağmen işveren ısrarla Yüksek Hakem Kurulu'nun kararını uygulamadı. Verdiği kararlar kesin olan Yüksek Hakem Kurulu'nun kararını uygulamamak büyük bir hukuksuzluktur. Bu bir suçtur.  Karadeniz Birlik işvereni iyi niyetli değildir. Baskıyla, tehditle, korkutmayla ve gerçek dışı vaatlerle üyelerimiz sendikamızdan istifa ettirilmiştir Koop İş Sendikası 52 yıllık onurlu mazisiyle işkolumuzdaki emekçilerin tek ve gerçek örgütüdür. İşçi arkadaşlarımıza yalan vaatte bulunan işverene sesleniyorum Koop-İş'ten istifa etmeleri halinde zam verecekleri vaadinde bulunduğunuz. Niye vermediniz?" dedi.

Fati Köymen  Kooperatiflerin kapaılarak 27 işçinin  işine konomik sebepler öne sürülerekson verildiğini belirterek, "Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işçiye 100 TL'yi çok gören, bu ücretler ile kurumun ekonomik zorluklar içinde kalacağını söyleyen işveren, kendi ücretlerine gelince, işçiden 6-7 kat daha fazla ücret alırken kurumu ekonomik zorluğunu düşünmemektedir. Sebep ekonomik ise emekliliğini hak etmiş, hatta ikinci emekliliği hak edecek kapsamdışı personel çalıştırmaya neden devam ediyorsunuz ? İşçilerimiz sahipsiz değildir. Mücadelemizden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz, sonucunda işçi arkadaşlarımızın mağduriyetleri giderilecektir. Mücadele ederek kazanacağız. Bu eylemlerimiz haklı davamızı kazanana kadar devam edecek. Direneceğiz. Ve sonunda biz kazanacağız." diye konuştu. 

Elif Sümertaş

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Karadeniz, Birlik'te, Eylem, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı