Haber Detayı
18 Ocak 2020 - Cumartesi 18:27 Bu haber 1710 kez okundu
 
Karadeniz Bölgesi'ndeki Tabip Odaları Samsun'da Toplandı
Karadeniz Bölgesi Tabip Odaları Toplantısı, 14 Mart Tıp Bayramı ve Doktora şiddet temasıyla Samsun Tabip Odası'nda yapıldı.
SİVİL TOPLUM Haberi
Karadeniz Bölgesi'ndeki Tabip Odaları Samsun'da Toplandı

Toplantıya; Samsun, Trabzon, Ordu, Giresun ve Sinop Tabip Odaları Başkanları ve üyeleri katıldı. Toplantıda ayrıca, TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Selma Güngör de hazır bulundu.

 

Toplantıda konuşan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, "Bugün sağlık ve çalışma ortamında hekimleri ciddi anlamda en tehdit eden unsur şiddettir." dedi.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, " Türk Tabipleri Birliğinin eylem planı ile ilgili burada bir toplantı yaptık. Her zaman dile getirdiğimiz taleplerimizi bu dönemde daha yoğun bir şekilde dile getiriyoruz. Hekimlik yapabilmek için şiddetsiz bir sağlık ortamı talebimiz vardı. Bunu her zaman ifade ediyoruz. Toplumun sağlığını önceleyen ve hekimlerin koşullarını iyileştiren bir yönetim anlayışı istiyoruz. Özellikle tıp eğitiminde bilimselliğe yönelen bir anlayış talebimiz var. Bugün sağlık ve çalışma ortamında hekimleri ciddi anlamda en tehdit eden unsur şiddettir. Artık çalışma ortamları hayati tehdit içeren bir yapıya bürünmüştür. Daha ciddi daha somut, ete kemiğe bürünen ve şiddetin azaldığı önlendiği bir yaptırımın ortaya konulmasını istiyoruz." dedi.

 

Toplantıda  Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Selma Güngör de Türkiye'de sağlık sisteminde yaşanan sorunlar ve genel durum hakkında bir sunum yaptı. Sağlık alanında şiddetin boyutunun çok arttığını belirten Dr. Güngör,  Sağlık Bakanlığının kurduğu ve sadece Sağlık Bakanlığı çalışanlarına hukuki destek sunduğu Beyaz Kod verilerinin sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddeti gösterdiğini söyledi. Şiddeti Türkiye'nin gündemine getirerek sonuç almaya çalıştıklarını ifade eden Dr. Güngör, TTB'nin Türkiye genelinde hazırladığı takvim çerçevesinde eylemlere devam edeceklerini belirtti.

 

Güngör'ün konuşmasının ardından katılımcılar görüş ve  önerilerini sundular.

 

Toplantıya, Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, TrabzonTabip Odası Başkanı Dr. Ebru Sivri, Ordu Tabip Odası Başkanı Dr. Esra Yancar Demir, Giresun Tabip Odası Başkanı Dr. Selami Oktay, Sinop Tabip Odası Başkanı Beyatlı Ercan katıldı.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Karadeniz, Bölgesi'ndeki, Tabip, Odaları, Samsun'da, Toplandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı