Haber Detayı
16 Temmuz 2016 - Cumartesi 16:53 Bu haber 1565 kez okundu
 
KARADENİZ BÖLGESİ'NİN İLK GOLF SAHASI SAMSUN'DA HİZMETE GİRDİ
Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ ve beraberinde Vali İbrahim ŞAHİN Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan golf sahasının açılışını gerçekleştirdi.
SPOR Haberi
KARADENİZ BÖLGESİ'NİN İLK GOLF SAHASI SAMSUN'DA HİZMETE GİRDİ

 Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Devlet Opera ve Balesi'nin müzik ve dans gösterisiyle başladı..Gösterinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ yaptığı konuşmasmında,“Deniz dolgusu yaparak oluşturduğumuz rekrerasyon alanımızı golf alanına dönüştürdük. Dokuz delikli sahamızı tamamen bitirdik, 18 delikli hale gelmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Samsun'a ayrı bir değer katacak golf sahası aynı zamanda turizm aktivitesinin gelişmesinde de büyük rol oynayacak. Bugün buranın açılışını yapmak bizim için çok önemli. Çünkü burası şehrimizin vitrini gibi. Bu gün burada golf sahamızın açılışını gerçekleştirerek ben bayramımı bu gün yapıyorum.”dedi
 
        Vali İbrahim ŞAHİN ise açılış töreninde yaptığı konuşmasında, ’’Bu gün gerçekten bizim için çok heyecan verici bir gün, Samsunumuz bir golf sahasına kavuşuyor. Bu sahadan sadece Samsunlular değil, bütün çevre illerde yaşayan vatandaşlarımız da yararlanacaklar. Bu sahanın oluşması gerçekten çok kolay olmadı. Ben bu anlamda Gençlik ve Spor Bakanımıza çok teşekkür etmek ve şükranlarımı sunmak istiyorum. Bu golf sahası için biz Golf Federasyonu Başkanı Ahmet AĞAOĞLU ile birlikte çalıştık ve bu günlere geldik. Şimdi dokuz delikli golf sahasının açılışını gerçekleştireceğiz ama en kısa zamanda bunu 18 delikli golf sahası haline getireceğiz. Bir sonraki sene burada inşallah uluslararası turnuvaları düzenleyeceğiz. İnsanımızda golf zengin sporu gibi bir algı oluşmuş durumdadır. Doğrudur, çünkü golfla uğraşanlar zengin oluyor.
 
        Biz inşallah Samsun’da zenginlerin değil, zenginleşen insanların oluşturduğu veya uğraştığı bir spor alanını buraya sunmuş olacağız. Halkımızın burada golf oynayabileceği bir ortam oluşuyor. Burada belirli günlerin halk günü olması için bazı günleri halkımıza tahsis edeceğiz. Golf ilimize turizm adına da çok şeyler kazandıracaktır. Burada son derece güzel ve mükemmel bir tesis ortaya çıktı. Samsun ve Samsunlu kazandı. Gençlik ve Spor Bakanımızın Samsunlu olması dolayısıyla avantajını yaşıyoruz. Samsun çok ciddi büyük çaplı uluslararası ve ulusal spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Ben buraya emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”dedi.
 
        Golf’un halk arasında zengin sporu olarak bilindiğini belirten Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ, ”Bunu söyleyenlerin sebebi şudur, bu spor dalı gördüğünüz gibi ciddi bir yatırım gerektiren bir spor. Ondan önemlisi malzemeyi ciddi manada bir masraf yaparak almanız gerektiği için bununla herhalde eşdeğer görülüyor. Onları da inşallah ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı döneminden itibaren şu anda başbakanımızın önderliğinde yaptığımız çalışmada, ihtiyacı olan gençlerimize bu malzemeleri sağlayarak onları uluslararası arenada Türkiyemizi temsil eden kardeşlerimiz haline getireceğiz. Ülkemizin çok farklı bölgelerinden hiç aslında golfa ilgisi olmayan, ama yeteneği olduğundan dolayı buna yönelip de başarılı olan kardeşlerimiz var. Onları da inşallah yakında uluslararası müsabakalarda göreceğiz. Bu yatırımı eleştirenler de oldu. Özellikle bazı kesimler tarafından ne gerek vardı diyenler oldu.
 
        Dünyanın ilk 20 ekonomisi arasında yerimizi aldıysak ve ilk 10 ekonomisi arasına girme noktasında hedefimiz varsa bizim her türlü spor branşında sözümüzün, sesimizin duyulması gerekir. Küçük düşünmeyeceğiz büyük düşüneceğiz. Bazı spor camiasında olan kişiler olimpiyata katılım noktasındaki sayımızla ilgili çok ciddi eleştiriler ve olumsuz öngörüler yaptı. Biz şu anda olimpiyat oyunlarına 20 branşla tarihimizde en fazla branşta katılıyoruz. Teniste beklediğimiz bir gelişme olursa bu 21 olacak. Dolayısıyla gerçekten iyi bir başarı ortaya koydu sporcularımız. Sporcu sayısına geldiğimizde ise 109 sporcumuz Rio’ya katılım noktasında kota almış durumda. Yeter mi yetmez, daha fazla olması lazım. Bunun için çalışıyoruz ama 2002, 2012 olimpiyatlarından sonra yaşadığımız süreci de kimse unutmasın. Sporcularımız bu anlamda büyük bir başarı göstermiştir, hepsine teşekkür ediyorum. Daha fazla katılımlı günleri de göreceğiz. Ama katılımla beraber alacağımız madalya sayısını artıracağımızı göreceğiz."dedi.
        
        Golf sever ve golf oynayan biri olarak bu törende bulunmanın kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ise yaptığı konuşmasında, "Türkiye’nin değişik bölgelerinde golf sevilen bir spor haline geldi. Bu spora karşı maalesef ön yargı var. Birincisi zengin sporu olması görüşü. Bu spor çok para kazandırır. Turizm de çok para kazandırır. O şehre çok şey kazandırır ama oynayanlar için çok para isteyen bir spor değildir. Diğer bir önyargı ise bu golf sahaları çevre düşmanıymış gibi lanse edilmesi. Şimdi siz görüyorsunuz, bunun çevreye ne zararı var. Efendim golfle ilgili monşer sporu diyorlar. Şimdi ben golf oynuyorum monşer oldum mu, bazen kendimi test ediyorum, karşılaştırma yapıyorum, bazen ufak tefek zemin kayması oluyor. Ama halen bir yörük çocuğu olarak sağlam durduğumuzu düşünüyorum. İstanbul’da, Antalya’da golf sahalarında ülkenin değişik şehirlerinden hatta Antalya’nın en yüksek dağ köyünden burada çalışan insanlar, golf hocaları var. O yüzden önyargılı olmayalım. Bu spor herkesin yapabileceği bir spor dalıdır."dedi.
 
        Konuşmaların ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ golf sahasında açılış vuruşu yaptı. Havai fişek gösterisinin ardından tören son erdi.
 
        Açılış törenine ayrıca, Samsun Milletvekilleri, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk ÖZÇELİK, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran ÖZDEN, ilçe kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Vedat YAVUZ, ilçe belediye başkanları, Golf Federasyonu Başkanı Ahmet AĞAOĞLU,  kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri, sanatçılar, işadamları, sporcular ve çok sayıda golf sever vatandaş katıldı.
 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KARADENİZ, BÖLGESİ'NİN, İLK, GOLF, SAHASI, SAMSUN'DA, HİZMETE, GİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı