Haber Detayı
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 20:03 Bu haber 220 kez okundu
 
Karadeniz’in ilk tohum merkezi AtaTohum renklendi
Samsun şehir merkezinde yaklaşık bin metrekarelik alana yayılan AtaTohum Merkezi’nde tohum bankası, tohum laboratuvarının bulunduğu yapının duvarlarına tarımla ilgili resimler yapıldı.
YEREL YÖNETİM Haberi
Karadeniz’in ilk tohum merkezi AtaTohum  renklendi

Sanatçılar Fatih Küçük ve Gönül Küçük, duvarlara çizdikleri resimler ile merkezi renkli bir görünüme kavuşturdu.

 

Yapının ana girişindeki duvarda ziyaretçileri; traktör kullanan Mustafa Kemal Atatürk, buğday demeti bağlayan kız çocuğu ve harman yapan kadın resimleri karşılıyor. Diğer duvara ise Karadeniz’in yöresel yapısı serenderin yanında mısır tarlası ve ot hasadı yapan kadın resmedildi. Bir başka duvar ise tırpanla buğday hasadı yapan çiftçi ile birlikte mısır kabuklarını soyan kız çocuğu resimleri ile renklendi. İlerleyen günlerde gerçekleştirilecek açılış töreni ile ziyaret edilebilecek olan AtaTohum Merkezi’ne gelen konuklar, üretim sürecinin yanı sıra duvarlardaki açık hava sanat galerisini de gezebilecek.

 

TOHUMUNLA TARIMA CAN KAT

 

232 çeşit tohum envanteri ile yola çıkan AtaTohum, Türkiye’nin her yerinden tohum bağışı bekliyor. “Tohumunla Tarıma Can Kat” sloganı ile başlatılan kampanya kapsamında Atakum ve Samsun’da yaşayan yurttaşlar, ellerinde bulunan atalık tohumları Atakum Belediyesi Çözüm Merkezi’ne getirebiliyor. Farklı kentlerde yaşayan yurttaşlar ise tohumlarını paketleyerek, “Atakum Belediyesi Çözüm Merkezi Mimarsinan Mahallesi İsmet İnönü Bulv. No: 114 Atakum Samsun” adresine gönderebiliyor. Merkeze ulaşan tohumlar, gönderen kişinin ismi ile birlikte envantere kaydedilerek muhafaza altına alınıyor. Üretim planına eklenen tohumlar, yetiştirme parsellerinde çoğaltılıyor. Yeniden üretilerek sayısı çoğaltılan tohumlar, çiftçilerle paylaşılarak gıda güvenliğinin geleceği garanti altına alınıyor.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Karadeniz’in, ilk, tohum, merkezi, AtaTohum, , renklendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı