Haber Detayı
08 Nisan 2021 - Perşembe 12:55 Bu haber 1735 kez okundu
 
Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Kuruldu
Bölgede faaliyet gösteren 7 Özel Tiyatronun girişimi ile Samsun’da Karadeniz Tiyatro Kooperatifi kuruldu.
SANAT Haberi
Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Kuruldu

Samsun’dan Düşevi Oyuncuları, Hayal Atölyesi Tiyatrosu, Karma Sahne, Trabzon’dan Tiyatro Panki, Amasya’dan İris Sanat Tiyatrosu, Giresun’dan Kayıp Oyuncular, Gümüşhane’den Yankı KumpanyaKooperatifin kurucu Ortakları oldu.

 

Karadeniz Tiyatro Kooperatifinin yapılacak ilk genel kurula kadar geçici olarak

Yönetim Kurulu Başkanlığına ;Düşevi Oyuncuları GSY Cem KAYNAR,              Başkan Yardımcılığına Tiyatro Panki GSY Tufan ÜNLÜ, Yönetim Kurulu Üyeliğine Yankı Kumpanya GSY Mesut BUDAK, Denetim Kurulu Üyeliklerine Karma Sahne’den Emrah GÜVEN, Kayıp Oyuncular GSY Ersin ÖZDEMİR seçildi.

 

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilen Cem Kaynar, kooperatif ile ilgili olarak şunları söyledi.

 

 “Karadeniz Bölgesinde üretimden gelen güçleri birleştirmek,tiyatro sanatını geliştirmek, dezavantajlı çevrelere projeler üretmek, Ulusal ve Uluslararası projeler gerçekleştirmek amacı ile kurulmuş bir sosyal kooperatif örneğidir.

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi;Tiyatro sanatının “Ortak İş” yapma düşüncesinden hareket ederek ortaklarıyla birlikte üretmek ve sorunlara çare bulmak için faaliyet göstermeyi hedeflemektedir.

Karadeniz Tiyatro Kooperatifi;Ulusal ve Uluslararası fon ve paydaşlarla ekonomik,sosyo-kültürel projeler üretmeyi hedefler. Bünyesinde barındırdığı ortak tiyatro ekiplerinin hukuki haklarını savunma, Ulusal ve Uluslararası sanatsal bilinirliliğini arttırmaya çalışır.Tiyatro Sanatı ile ilgili eğitimler düzenler, seyirci kazanmak amaçlı projeler geliştirir.

Bölgesinde tecrübeli, nitelikli tiyatroların ortaklığında kurulan Karadeniz Tiyatro Kooperatifi, Türkiye’de kurulan 4. Tiyatro Kooperatifidir. Bölgesel Tiyatro Kooperatiflerinin gücüne, birleşmesine ve hak mücadelerini ortak yapıp Anadolu Tiyatrolarının da sesini duyurmasına önem vermektedir

 

Örgütlenmeye önem veren, kolektif iş yapabilme disiplini geliştirme hususunda çaba harcamak isteyen Karadeniz Tiyatro Kooperatifi, Karadeniz bölgesinde kooperatif bünyesinde olmak isteyen özel tiyatrolarla buluşmayı istemektedir.”

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Birsen KALKAR
Etiketler: Karadeniz, Tiyatro, Kooperatifi, Kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı