Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 00:14 Bu haber 1193 kez okundu
 
KATİD Başkanı Murat Toktaş, Bakan Yardımcısına sektör taleplerini sundu
KATİD ( Karadeniz Turizm İşletmecileri Derneği) Başkanı Murat Toktaş, Samsun'a gelen Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati'ye sektörün taleplerini sundu.
TURİZM Haberi
KATİD Başkanı Murat Toktaş, Bakan Yardımcısına sektör taleplerini sundu

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, Samsun Valisi Osman Kaymak ile birlikte, Şehit Ömer Halis Demir Salonu'nda iş dünyası ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi.

Toplantıda Turizm sektörü adına söz alan Murat Toktaş yaptığı konuşmada,  Koordineli sürdürülebilir bir turizm politikasına ihtiyacımız olduğunu belirterek, “  Ortak akılla doğru paydaşlarla bir masada olmalıyız. Bu bize hızlı yol almamızı ve daha az enerji ve daha az kaynak kullanımı ile doğru sonuca ulaştıracaktır. Bu nedenle işin tek elden takibi için bir merkezin kurulması önemlidir.

Kontrollü yatırıma ihtiyacımız var. Otele ihtiyaç var ama hangi tarz otele ve şehrin hangi bölgesine. Yatırımcıyı doğru yönlendirmeliyiz. Örneğin bu konu Sanayi ve Ticaret Odası ile organize edilebilir. Şuan eksik kapasite kullanımı ve hak edilen değerden satılamama gibi sorunlarımız  mevcut. Bu konuda turizm yatırım ofisi gibi yatırımcıya destek olacak doğru yönlendirecek bir çalışma grubu kurulmasını istiyoruz ki ;yatırım şehre daha fazla değer katsın.” Dedi.

 

SAMSUN’A DİREKT UÇIŞLAR KONUSUNDA DESTEK İSTEDİ

Bu sene, yıl sonuna kadar Trabzon’ 2,5 milyon körfez ülkeleri gecelemesi yapacak olduğunu, ancak Samsun’un  tahminen 25 binlerde kalacağıni ifade eden Toktaş, “  Bunun tek nedeni Hedef Pazar olan körfez ülkelerinden direk uçuşların olmayışı. Turistler tek uçuşlu yerler istiyor. Direk uçuşlar başlarsa yılda 1,5 milyon geceleme yaparız. Bunu karşılığı ise yaklaşık 125 milyon Dolardır. Bu nedenle direk uçuşlar konusunda destek istiyoruz.

Bakanlık belgeli tesislerdeki restoranlarda KDV 18 iken, normal restoranlar da bu oran 8. Bu da ciddi bir haksız rekabet sağlıyor. Bunu düzeltilmesini talep ediyoruz.Sektörde çok büyük yatırımlar var. Fakat ciddi yasa ve mevzuat düzenlemelerine ihtiyacımız var. Bu konuda destek bekliyoruz.” Diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, taleplerin hepsini tek tek not alarak,  üzerinde çalışacaklarını ve dönüş sağlayacaklarını söyledi.

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KATİD, Başkanı, Murat, Toktaş,, Bakan, Yardımcısına, sektör, taleplerini, sundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı