Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 12:27 Bu haber 1411 kez okundu
 
KATİD Başkanı Murat Toktaş: “Plajlarımızdan Ekonomik Girdi Sağlayamıyoruz”
KATİD Başkanı Murat Toktaş , Samsunda plajlardan ekonomik girdi sağlanamadığını söyledi.
- Haberi
KATİD Başkanı Murat Toktaş: “Plajlarımızdan Ekonomik Girdi Sağlayamıyoruz”

Toktaş, Samsun’un ’un  Karadeniz bölgesinin en uzun sahiline sahip ve uçsuz bucaksız kumsalları olan bir şehir olduğunu, ancak  bu konudan ekonomik anlamda yeteri kadar faydalanılamadığını söyledi.

Bu konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Karadeniz bölge başkanı Murat Toktaş”Samsun uzun sahili ve onlarca kilometre uzunluğundaki kumsalları ile sadece Karadeniz de değilTürkiye’de sayılı şehirlerden biri.Fakat Samsuna çevre illerden yaz aylarında deniz için gelenlerin şehrin ekonomisine katkı salamadığı gibi birde yerel yönetimlere yük olan hareketliği azaltmalı. Yerli turistten hak ettiği payı almalı” Dedi.

DENİZE CEPHESİ OLAN OTELLERİMİZ PLAJ HİZMETİ VEREMİYOR

Ekonomik anlamda deniz turizminden şehre girdi sağlamak için bazı düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyleyen KATİD Başkanı Murat Toktaş, ”Sahilde bazı noktalarda belediyelerimizin duş ve cafe hizmeti veren küçük tesisleri var ve halk bunlardan faydalanıyor.

Bunların haricinde kumsalın bazı bölümleri özel işletmelere kiralanarakAlaçatı,Bodrum, Marmaris gibi özel plajların olması konforlu ve güvenli bir gün geçirmek farklı hizmet almak isteyen ve bununda bedelini ödeyecek misafirlerin daha fazla gelmesine imkân sağlayacaktır. Ayrıca, denize cephesi olan otellerimiz ne yazık ki deniz kenarında olmasına rağmen misafirlerine plaj hizmeti veremiyor. Bu tesislerin önlerininotellere kiralanması talebe ivme kazandıracaktır” diye konuştu.

DALGA KIRANLAR SEZONU UZATIR

Ayrıca Karadeniz’deki dalgaların denize girilmesini engellediğini  ifade eden  KATİD Başkanı Murat Toktaş açıklamasını şöyle tamamladı: ”Belirlenen plajların olduğu yerlere yapılacak olan dalga kıranlar bu dezavantajı kesinlikle azaltacak ve yaz ayı boyunca hergün denize girme imkânısağlayacağı gibi kum kaymasını engelleyip boğulmaları da azaltacaktır. Bu durumyerli turistin daha fazla gelmesini sağlayacaktır.

Yapılacak çalışmaların ardından çevre illerden gelen günü birlik misafir sayısında büyük bir artış ve önemli bir ekonomik girdi olacaktır.  Amasya, Tokat gibi denize kıyısı olmayan illerden deniz için gelen çok oluyor. Fakat konforlu hizmet almak isteyenpara harcayacak misafirleri şehrimize çekemiyoruz. Bu tür özel işletmelerin olması bu tarz iller harici Ordu , Giresun gibi birçok ilden farklı segmentte misafirleri şehrimize çekeriz. Hatta yaz aylarında yoğunluktan dolayı hep sorun yaşan birçok ailenin Sinop yerine Samsun’u tercih edeceğine eminiz.”

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: KATİD, Başkanı, Murat, Toktaş:, “Plajlarımızdan, Ekonomik, Girdi, Sağlayamıyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı