Haber Detayı
18 Aralık 2019 - Çarşamba 11:31 Bu haber 3862 kez okundu
 
KATİD Başkanı Murat Toktaş Turizm Tanıtma Ajansı Yönetimine Aday Oldu
KATİD Başkanı Murat Toktaş, Türkiye Turizm Tanıtım Ajansı Yönetim Kurulu'na Karadeniz Bölge Temsilcisi olarak adaylığını açıkladı.
TURİZM Haberi
KATİD Başkanı Murat Toktaş Turizm Tanıtma Ajansı Yönetimine Aday Oldu


   Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Murat Toktaş,  Türkiye Turizm Tanıtım Ajansı Bölge Başkanlığı adaylığını Trabzon’da açıkladı. Trabzon Zorlu Grand Otel’de bir basın toplantısı düzenleyen Toktaş, KATİD olarak tek bir adayla yollarına devam etmek istediklerini açıkladı. 

 

KARADENİZ BÖLGESİ İÇİN AYRILACAK BÜTÇENİN 20 MİLYON DOLAR OLMASI BEKLENİYOR

 

Türkiye Turizm Tanıtma Ajansı'nın 15 kişilik yönetim kurulu üyesi var.5 üye atamayla geliyor. Üyeliklerden biri TÜRSAB'ın. Diğerleri seçimle geliyor. Ajansa yasa gereği turistik işletmelerden 10 binde 75 ve binde 75 arasında kesinti yapılıyor. Ajans Türkiye'yi dünyada tanıtma görevi görecek ve kesilen paralar bu tanıtımda kullanılacak. Ajans Yönetim Kurulu'nun görevi de bu tanıtım çalışmaları ve organizasyonlarını planlamak.


Toktaş, Turizm Tanıtım Ajansı fonunda, Türkiye genelinde bütçesinde 200 Milyon dolar,  Karadeniz Bölgesi için  20 milyon dolar birikmesinin beklendiğini, bu bütçenin tamammını Karadeniz Bölgesi için kullanmaya talip olduklarını söyledi.


 SEÇİMLER TRABZON'DA YAPILACAĞI İÇİN ADAYLIK AÇIKLAMASINI TRABZON'DA YAPMAYI UYGUN BULDUK

 KATİD Olarak yapılan istişareler sonucunda, KATİD’i temsilen aday olduğunu belirten Murat Toktaş, " Önceden varolan network ve alt yapımızla 18 ile hakim ve eşit mesafedeyiz.  Seçimler 29 Aralık’ta Pazar günü Trabzon yapılacak. Bide adaylığımızın açıklanması için Trabzon’u uygun gördük. Bu seçimler şehir seçimi değil. 18 ilin dahil olduğu seçim olacak. Amacımız Türkiye Tanıtım Ajansındaki fonlardan bölgemizin ihtiyacı olan fonları şehirlerimize aktarmak.


Diğer bölgelerde federasyon olarak tek aday belirlendi. Hemen hemen her bölgede tek aday var. Bizim orada yönetim kuruluna girmesinde tek aday olarak bakılan arkadaşlarımız mesai arkadaşlarımız. Orada da bölgemizle ilgili lobi yapıp istediğimiz oylamaları alabilecek durumdayız.  O yapıyı daha önce biliyor olmamız, seçilecek olan 9 kişinin tek aday olarak seçimlere girmesi, bizde uygun görülür orada ajansta yönetim kurulu üyeliğine dahil olursak bölgemizin ihtiyacı olan her şeyi meclisten geçirebileceğimizi ve bakanın onayına bırakabileceğimizi düşünüyoruz." dedi. 

 

 3 GÜNDE 9 BİN İMZA TOPLANDI

 

 Adaylık için 3 bin 500  yatak kapasitesi kadar  imza olması gerektiğini,  kendilerinin de 3 günde 9 bin yatak kapasitesi imzasına ulaştıklarını ifade eden Toktaş, “Bizim bölgemizde 35 bin yatak kapasitesi var. Yüzde 10’u kadar imzayı toplamak gerekiyordu. Biz yönetim kurulu  ve illerdeki arkadaşlarımızla karar verdikten sonra  3 günde 9 bin yatak kapasitesi  imzası topladık. Hemen 3. Gün sonunda federasyonumuza yolladık.

Türkiye Turizm Tanıtım Ajansı Başkanı Bakan Yardımcısı oluyor. Yaklaşık 15 kişilik yönetim kurulu üyesi var. Bunların 5 tanesi atamayla gelenler. Geri kalanlarda seçimle gelen bir tanesi TÜRSAB üyesi, 9 tanesi otelci. Burada fon birikiyor. Biz ilk taksiti geçen ay ödedik. Bu fonda para birikecek ve Türkiye’nin tanıtımı için kullanılacak.  Biz bölge olarak ne yapabiliriz. Yeni pazarlara açılma ihtiyacımız var. Doğu Karadeniz ile ilgili körfez pazarı ile ilgili uzun süre yol kat etmemiz mümkün değil. Tek pazara mahkum olmanın sıkıntısını yaşadık. Uçak düştüğünde Rusya’dan 4 milyon gelen turist sayısı 500 bine düştü." diye konuştu.

  KARADENİZ’İN PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ ARTTIRILMASI GEREKİYOR 

Karadeniz olarak pazar çeşitliliğinin arttırılması gerektiğini bildiren Murat Toktaş, " Bu Pazar arayışlarını yaparken maddi kaynağa desteğe ihtiyaç var. Bir yere gidip orada uzun süreli çalışma yapmak lazım. Bir kere gidilmeyle müşteri kazanılsaydı, sizler birer gazete bizlerde birer otel açardık. Uzun süreli yolculuk. Bu hem irade, hem istek, hem de bütçe istiyor. Trabzon bunların bir çoğuna sahip.. Bizde o projeleri maddi anlamda daha fazla finanse ederek, katkı sağlayarak bu şekilde katkı sağlarız.

 Turizm Tanıtım Ajansı için bu yıl kesintiler başladı. Karadeniz Bölgesinde 20 Milyon Dolar birikmesini bekliyoruz. Önümüzdeki yıl 150 milyon dolar, bir sonraki yıl 200 milyon dolar para birikebilir. Biz bölge olarak bakarsak bunun yüzde 10’u kadar kendi bölgemizle ilgili para birikeceğini tahmin ediyoruz. Bir iki ay sonra o veriler bize gelmeye başlanacak. Biz bölge olarak tamamını kullanmaya talibiz. Mümkün olursa daha büyük bütçeli bölgelerden, bölgemize para istiyoruz. Bizim çok daha gidecek yolumuz var. Marmara, ege, Akdeniz belli bir seviyeye ulaşmıştır. Biz daha yolun başındayız. Kendimize düşen bütçeyle yetinmek istemiyoruz.  Şuanda resmi olarak bakanlığa başvuran ben oldum. ” dedi.

 

MURAT TOKTAŞ KİMDİR?

 

Murat Toktaş 1988 yılında stajyerlikle başladığı turizm hayatına uzun süre İstanbul’da devam etti. Birçok 4 ve 5 yıldızlı otel açılışında departman amiri ve genel müdür olarak bulundu.

Uzun yıllardır Anadolu’da turizmci ve otelcileri bir araya getirip bir değer yaratmak için verdiği mücadele ile bilinmektedir. Bu kapsamda birçok STK da aktif görev almış ve kuruluşunda bulunmuştur. 

* KATİD (Karadeniz Turistik İşletmeciler Derneği) kurucu/başkanlığı yanı sıra,

* TÜROFED (Türkiye Otelciler Federasyonu) Yönetim kurulu üyeliği,

* TOBB turizm meclis üyeliği,

* SKAL Karadeniz kurucu/Başkanı,

* TUROYD (Turizm Otel Yöneticileri Deneği) kurucu/Başkan yardımcılığı gibi birçok STK da halen aktif görev almaktadır.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde oluşturulan Turizm Şurası üyesi de olan Murat Toktaş, birçok dergi ve gazetede Turizm köşe yazarlığı da yapmaktadır.

Halen North Point Hotelleri genel koordinatörlüğünü yapmakta olan Murat Toktaş evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: KATİD, Başkanı, Murat, Toktaş, Turizm, Tanıtma, Ajansı, Yönetimine, Aday, Oldu,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı