Haber Detayı
11 Mayıs 2020 - Pazartesi 16:07 Bu haber 6764 kez okundu
 
Kavak'ta 5 köye 2 Mahallenin İçme Suyuna Taşocağı Tehdidi
Kavak'ta Oyak Beton tarafından 5 köyü kapsayacak şekilde açılması planlanan taşocağı, 2 köyün içme suyunu da tehdit ediyor.
YAŞAM Haberi
Kavak'ta 5 köye 2 Mahallenin İçme Suyuna Taşocağı Tehdidi


 Yeni yapılması planlanan taşocağı, günde 10.000 ton kalker üretecek, 2.400 ton kırma eleme tesisinde üretim yapacak.  Taşocağı tesislerine Köseli ve Karapınar Mahallesi Muhtarları sert tepki gösterdi.

 

 

Muhtarlar Samsun Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne itiraz dilekçesi verdi.


Kavak Köseli Mahallesi Muhtarı Mehmet Çuğu ve ve Karapınar Mahallesi Muhtarı Yaşar Cavit Özbek, SAMÇEP'i ziyaret ederek köylerinin bulunduğu yerde Oyak Beton tarafından 1.000 dönümlük alanda açılacak kalker ocağı ve kırma eleme tesislerinin ÇED sürecine itiraz etmek için destek talebinde bulundular.

 

SASKİ TARAFINDAN TESCİLLENMİŞ İÇME SUYU KAYNAĞI TAŞOCAĞI İÇİNDE KALACAK

 

Köseli Mahallesi, Şabanlı, Marsuulu, Çuvacullu ve Germiyan Mahallesinin, SASKİ tarafından tescillenmiş içme suyu kaynağının taş ocağı etki alanında olduğunu belirten Köseli Mahallesi Muhtarı Mehmet Çuğu Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne verdiği itiraz dilekçesinde,"   Anılan mevkiide taş ve maden ocaklarının işletmeye açılması halinde, orman varlıklarımız, hayvancılığımız, tarımsal faaliyetlerimiz ve sağlıklı yaşam koşullarımız tahrip olacaktır. Büyük ihtimalle de yok olacaktır. 

 

Hiçbir endüstriyel faaliyet Yaşam Hakkını  ihlal edemez. Buralar için düzenlenen ve düzenlenecek olan ÇED raporlarına itiraz ediyoruz. Bu izni verenler hakkında dava hakkımızı da saklı tutuyoruz. Sonuç olarak, itirazımızın talebimiz doğrultusunda olumlu sonuçlandırılmasını, ÇED raporunun ve taş-maden ocağı izinlerinin iptal edilmesine karar verilmesini arz ediyoruz." dedi.


ENGEL OLMAK İÇİN BÜTÜN YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ!..


Kavak ilçesi Karapınar Mahalesi Muhtarı Yaşar Cavit Özbek de, dilekçesinde, " Bu bölgede yaşayanlar olarak, yaşayanlar olarak köyümüz sınırları içinde ve çevresinde işletme ruhsatı verilecek olan taş ve maden ocakları ÇED raporuna ve raporlarına itiraz ediyoruz. Bölgemizde bizi, tarım ve yaşam alanlarımızı, suyumuzu yok edecek tesisler istemiyoruz. Bunu engellemek için yasal bütün yollara başvuracağız." diye konuştu.


SAMÇEP'TEN TAM DESTEK


SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ da " Kavak'ta 5 kyün yaşam alanını ve 2 köyün içme suyu kaynaklarını tehdit eden kirli yatırımı uygun bulmuyoruz. Bize müracaat ederek destek isteyen muhtarlarımız, hukuki ve teknik her türlü desteği vereceğiz. Çevremizin, havamızın, toprağımızın, ormanlarımızın ve sularımızın korunması için gereken ne ise yapacağız." şeklinde konuştu.

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Kavak'ta, 5, köye, 2, Mahallenin, İçme, Suyuna, Taşocağı, Tehdidi,
Yorumlar
Haber Yazılımı