Haber Detayı
18 Aralık 2020 - Cuma 13:50 Bu haber 3177 kez okundu
 
Kavak'ta Mahmutlu Köyüne Gübre Tesisi Kuruldu, Köy Susuz Kaldı
Samsun’un Kavak ilçesi Mahmutlu Mahallesi sınırları içerisine kurulmak istenilen gübre arıtma ve kurutma tesisi, Tarım İl Müdürlüğü'nün, Kavak Kaymakamlığı'nın ve Samsun Valiliği'nin olumsuz görüşüne rağmen Tarım Bakanlığının izni ile faaliyetlerini yürütüyor.
YAŞAM Haberi
Kavak'ta Mahmutlu Köyüne Gübre Tesisi Kuruldu, Köy Susuz Kaldı

Tesisin sondaj çalışmaları sonucunda Kavak ilçesi Mahmutlu Mahallesi'nin 150 yıldır tek su kaynağı olan  köy pınarının kurudu.


Samsun Milletvekili, İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Erhan Usta, Samsun’un Kavak ilçesi Mahmutlu Mahallesi sınırları içerisine kurulmak istenilen gübre arıtma ve kurutma tesisini TBMM gündemine taşıdı.

 

Projeye Samsun’da ki bütün kurumların olumsuz görüş bildirdiğini, Tarım İl Müdürlüğü'nün  projeyi uygun bulmadığını, Kavak İlçe Kaymakamlığı'nın olumsuz görüşünü Samsun Valiliği'ne bildirdiğini ifade eden Erhan Usta, " Mahallelinin, gerekli kurumlara yaptığı tüm itirazlara rağmen tesisin yapımı devam etmektedir. Valilik ÇED projesini durdurma kararı almışken, T.C Tarım ve Orman Bakanlığı neden bu projeye izin vermiştir?" dedi.

 

Projeye Samsun’da ki bütün kurumların olumsuz görüş bildirmesine değinen Usta, "Tarım İl Müdürlüğü projeyi uygun bulmamışken, Kavak İlçe Kaymakamlığı olumsuz görüşünü Samsun Valiliğine bildirmişken, Valilik ÇED projesini durdurma kararı almışken, T.C Tarım ve Orman Bakanlığı neden bu projeye izin vermiştir?"dedi.

KAVAK BELEDİYESİ KÖYLÜLERİN DİLEKÇESİNE CEVAP VERMEDİ

Türkiye Cumhuriyeti'nin bir Hukuk Devleti olduğunu ve yapılan her projenin hukuki yollarla yapılması gerektiğini savunan Erhan Usta, "Köy sakinlerinin Kavak İlçe Belediye Başkanlığı'na konu hakkında endişelerini bu projeyi mahalle yaşam alanı içerisinde istemediklerine dair yaptığı yazılı başvuruya neden cevap verilmemiştir?" diye konuştu.

 

KOYÜN 150 YILLIK TEK SU KAYNAĞI KURUDU

 

Tesis için sondaj çalışması yaptığını ve köyün tek su kaynağı olan 150 yıllık köy pınarının kuruduğunu ifade eden Usta, "Bütün halkın hem hayvancılıkta hem de içme suyu olarak kullandığı pınarın kuruması riskinin gerekli kurumlara bildirilmesine rağmen bu yanlıştan dönülmemiş olup, 150 yıllık köy pınarı bu firmanın sondaj çalışması sonucu kurumuştur. 

 

Samsun’u ve Bölgemizi kalkındıracak, istihdam yaratacak tüm çalışmaların destekçisiyiz. Ancak bu çalışmaların insan odaklı, çevreye zarar vermeyecek şekilde tamamlanması göz ardı edilmemelidir. Tüm sürecin takipçisi olacağım. Samsun Milletvekili olarak oluşan mağduriyetin yetkililer tarafından derhal düzeltilmesi için sürecin takipçisi olacağım" dedi.


MAHMUTLU MUHTARI ADEM PAK: MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ!

 

Kavak Mahmutlu Mahallesi Muhtarı Adem Pak ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Biz, mahellemize böyle bir tesisi istemiyoruz. Tesisin kurulduğu alan tarım arazisi ve mahallemizin tek su kaynağı bu tesis yüzünden kurudu. Yatgı ve resmi makamlar düzeyi,nde mücadelemizi sürdürüyoruz.

 Tarım İl Müdürlüğü, Kavak Kaymakamlığı ve Samsun Valiliği bu gölgenin tarım arazisi olduğunu ve su kaynağına çok yakın olduğunu rapor etmelerine ve bunu bakanlığa bildirmelerine rağmen, Çevre İl Müdürlüğü ve Tarım Bakanlığı görmezden gelerek onay verdi.

Bu tesisin izin gerekçesinde kamu yararı deniliyor. 80 ton lapasite 1 tona düşürüldü, kağıt üzerinde karar verşildi. Kapasitenin 1 tona düşürülmesine rağmen 80 tonluk tesis yapılmaya devam ediyor.
mahkemeye verdik. Ancak bizi şok eden bir olayla daha karşılaştık. DSİ, kendi açtığı araştırma kuyusunu inkar etti, SASKİ'nin açtığını ileri sürdü. Bu tesisin tuhsatı iptal edilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. onuyu TBMM gündemine taşıyan Erhan Usta'ya çok teşekkür ederiz." 

 

 

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Kavak'ta, Mahmutlu, Köyüne, Gübre, Tesisi, Kuruldu,, Köy, Susuz, Kaldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı