Haber Detayı
14 Aralık 2017 - Perşembe 13:32 Bu haber 1357 kez okundu
 
Kavak'ta öğrencilerden Atık Pil Toplama Projesi
Yaşar Doğu İlkokulu öğrencileri ve öğretmenleri tarafından gerçekleştirilen “Atarsan Pil Geleceği Sil(me)” projesi Kavak’ta farkındalık yaratmaya başladı.
YAŞAM Haberi
Kavak'ta öğrencilerden Atık Pil Toplama Projesi

Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu’nu ziyaret edip proje hakkında sunum yapan Yaşar Doğu İlkokulu öğrencileri projenin amacının pillerin doğaya verdiği zararı herkese duyurabilmek olduğunu vurguladılar. Başkan Sarıcaoğlu tarafından büyük beğeni ile karşılanan projeye Kavak Belediyesi olarak farkındalık oluşturmak adına destek sözü verdi.

Yaşar Doğu ilkokulu öğrencileri Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu’na yapmış olduğu sunum da şunlara değindiler; “Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren cihazlara pil denir. Çeşitli boy ve özellikte piller vardır. Kullanım ömrünü tamamlamış ve kullanılmayacak hale gelmiş olan pillere Atık Pil denir. Atık piller ; 600 bin ton suyu zehirleyebilir. Bu 11 kişinin yıllık su ihtiyacıdır, 4 metreküp toprağı zehirler, 20 bin ton besini zehirler, 10 milyon litre suyu zehirler, 2 ton balık türünü zehirler, Kansere, böbrek ve karaciğer hastalıklarına, sakat doğumlara neden olur. Yaşanabilir bir çevre için atık pillerimizi atık pil kutularına atalım” ifadelerinde bulundular.

Başkan Sarıcaoğlu öğrencilerin duyarlı davranışlarından dolayı teşekkür ederek konuşmasına şu şekilde devam etti; “Atık pillerin doğaya verdiği zararı öğrencilerimiz hazırlamış oldukları bu sunumda çok iyi bir şekilde ifade ettiler. Öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi oluşturdukları farkındalık için kutluyorum. Belediye olarak bizlerde üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Doğayı korumak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakabilmek için hepimizin ortak bir adım atması gerek. Yaşar Doğu ilkokulu’nu bu duyarlı projeleri için tebrik ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör:
Etiketler: Kavak'ta, öğrencilerden, Atık, Pil, Toplama, Projesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı