Haber Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 19:50 Bu haber 1231 kez okundu
 
Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir'den Samsun'da “Babamın Gözünden Atatürk ve Milli Mücadele söyleşisi
Samsun Valiliği ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) tarafından organize edilen ve Milli Mücadele kahramanlarından Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir’in katılımıyla düzenlenen “Babamın Gözünden Atatürk ve Milli Mücadele” adlı söyleşi, geniş katılımla gerçekleştirildi.
KÜLTÜR Haberi
Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir'den Samsun'da  “Babamın Gözünden Atatürk ve Milli Mücadele söyleşisi

Ömer Halisdemir Çok Amaçlı Salonu’nda yapılan söyleşiye; Samsun Valisi Osman Kaymak, Garnizon Komutan Vekili Diş Tabip Albay Güneş Şahinkesen, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları, öğretim üyeleri, öğrenciler ve Polis Okulu öğrencileri katıldı.

 

“Dün olduğu gibi bugün de tüm kolordumla emrinizdeyim!”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile babası Kazım Karabekir'in hayatını ve Milli Mücadele yıllarını, kronolojik olarak çok özel fotoğraflar eşliğinde anlatan Timsal Karabekir, babasının kurtuluş mücadelesine nasıl katıldığını dinleyicilerle paylaştı.

Kazım Karabekir Paşa’nın Milli Mücadele’ye katılması ve desteğini aktaran Timsal Karabekir, “Amasya Genelgesi ile dünyaya, ‘Vatan bir bütündür, bölünemez’ haykırıldı. Bu sözler İstanbul’da yankılanırken, İngilizler sinirlenir ve padişaha baskı yaparak derhal Mustafa Kemal Paşa’nın tutuklanmasını isterler. Tutuklanacağını duyunca istifa eder. Padişah, tutuklanma emrini Kazım Karabekir’e verir. Kazım Karabekir saraya ‘hayır’ der. ‘O bu vatan için çalışmakta.’ Erzurum’da o müze olan evde Mustafa Kemal Paşa ile Rauf Orbay otururken, en güvendiği kurmayı Kazım Dirik içeri girer ve ‘Paşam, istifa ettiniz, bundan sonra kimden emir alacağım’ der. Yıkılmıştır Mustafa Kemal.

 

Bir saat önce sen her şeysin diyen kişiler, artık sen yoksun demekte. O sırada yaveri Cevat Abbas içeri gelir, Kazım Karabekir’in bir bölük süvari ile gelmekte olduğunu söyler. ‘Milli Mücadele buraya kadarmış Rauf, biliyorum beni gelip tutuklayacak’ der. Kapı açılır, Kazım Karabekir içeri girer ve sivil Mustafa Kemal Paşamızın karşısında sert bir asker selamı çakar, ‘Paşam, dün olduğu gibi bugün de tüm kolordumla emrinizdeyim. Sizi koruması için bir bölük süvari, bir de araba getirdim’ der. İki dava arkadaşı gözleri yaşlı, birbirlerine sarılırlar. O gün bu konakta İstiklal Harbimiz başlamıştır, Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştır.”

“Gürbüzler Ordusu vatan için kendileri ile yarıştı”

Milli Mücadele yıllarında çocukların yaptığı işleri ve fedakârlıkları da fotoğraflarla anlatan Timsal Karabekir, “Kazım Karabekir’e ‘Yetimler Babası’ derler. O kadar çok şehit vermişiz ki, analar-babalar hunharca öldürülmüş, bu evlatlar ölüme terk edilmişler. Perişan durumda, 4 bin erkek, 2 binden fazla kız evlat. Bundan 3 ay sonra onları kol ordusunun himayesine almış. ‘Gürbüzler Ordusu’ adıyla vatan için kendileri ile yarışmaktalar. O karanlık günlerde iki marş yazdı, ‘Hür Vatan Marşı’ ve ‘Türk Yılmaz Marşı.’ Sarıkamış’ta bando-mızıka öğrencilerine piyano başında marşları öğretiyor. Yine kayak kursu var. Sıhhiyeci kursunda evlatları, ufak tefek ameliyatları yapabilecek kadar bilgi sahibi oluyor. Sarıkamış’ta matbaacılığı öğrenen bu çocuklar Milli Mücadele’nin sesi olan Varlık Gazetesi’ni çıkarıyor. İş Ocağı fabrikalarında çalışıyorlar. Deri işlemeyi öğrenen çocuklar, 16 saat çalışarak bir çift asker postalı yapıyor. Ne kadar kuvvetli olursan ol, senden zayıf iki kişi seni yener; birlikten kuvvet doğar, tek bilek tek yürek vatana sahip çıkılacak diyor. Bunun yanında kimsesiz kalmış Ermeni çocukları var, onlara da sahip çıkmıştır. ‘Hangi milletin evladı olursa olsun çocuk kutsaldır’ diyor.” sözlerine yer verdi.

“Cumhuriyete hizmet, borcumuzdur, görevimizdir, ibadetimizdir”

Milli Mücadele komutanlarının toplu halde bulunduğu bir fotoğrafı da paylaşan Timsal Karabekir, “Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Harbimizin olmazsa olmazıdır. Allah Türk’ün kurtulmasını istemiş, o ilahi kadroyu göndermiş. Biz onlara çok şey borçluyuz. Onlar bize altın bir tepside Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan ettiler. Her Türk evladının bu Cumhuriyete hizmet etmesi, beşikten mezara kadar borcumuzdur, görevimizdir, ibadetimizdir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Timsal Karabekir, babasının yazıp bestelediği Türk Yılmaz Marşı’nı salonda bulunanlara dinletti.

Programın sonunda Vali Osman Kaymak, Timsal Karabekir’e hediye sunarken, Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise kendisine bir OMÜ geleneği olan ‘fidan sertifikası’ takdim etti. Karabekir’e, özellikle öğrenciler yoğun ilgi gösterirken, program toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

 

 

 

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Kazım, Karabekir’in, kızı, Timsal, Karabekir'den, Samsun'da, , “Babamın, Gözünden, Atatürk, ve, Milli, Mücadele, söyleşisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı