Haber Detayı
13 Temmuz 2016 - Çarşamba 20:10 Bu haber 1778 kez okundu
 
KEMAL ZEYBEK CHP’Lİ VEKİLLERLE ŞANLI URFA’DA
Şanlıurfa’da elektrik kesintisi ile ilgili krizi yerinde incelemek için giden CHP Milletvekili heyetine Samsun Milletvekili Kemal Zeybek de katıldı.
SİYASET Haberi
KEMAL ZEYBEK CHP’Lİ VEKİLLERLE ŞANLI URFA’DA


Konuyu yerinde incelemek ve sorunu tespit ve çiftçilerin mağduriyetlerini gidermek için CHP Heyeti Şanlıurfa’da Dursun  ÇİÇEK İstanbul Milletvekili,  Kemal ZEYBEK Samsun Milletvekili, Namık HAVUTÇA Balıkesir Milletvekili, Mehmet TÜM Balıkesir Milletvekili, Özkan YALIM Uşak Milletvekili, Mahmut TANAL İstanbul Milletvekili, Nurettin DEMİR Muğla Milletvekili, Haluk PEKŞEN Trabzon Milletvekilinden oluşan, Cumhuriyet Halk Partisi Heyeti sorunun çözümü çiftçilerin yaşadığı bu mağduriyete çözüm aramak ve yaşanılan sorunu yerinde görmek için Şanlıurfa ilindi çiftçiler ve yetkililerle görüşüp incelemeler de bulundular.  

Şanlı Urfa’ya. 3 veya 5 gün daha su verilmemesi halinde,  ekili, dikili alanların kuruyacağı ve  üreticilerin zor durumda kalacağı bildirildi.  
Milletvekili heyeti konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:” Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ) Şanlıurfa’da bazı sulama birliklerinin borcu olduğu gerekçesiyle enerji kesintisine gitti. DEDAŞ’ın bu uygulaması yüzünden birçok çiftçi sulama yapamadığı için ekili ve dikili alanların kuruduğunu, mahsullerin tarlada kaldığını gerekçe göstererek eylemlere başvurdu. 
Türkiye’nin birçok bölgesinde sulama birliği, Pompaj sulaması yapan birlik gibi 6172 sulama birlikleri kanunuyla verilen görevleri yerine getiremez durumdadır. Pompaj sulaması sebebiyle, çok yüksek elektrik faturalarıyla karşılanması, Çiftçilerimizi zor durumda bıraktı. Çiftçilerin ödeme güçlerinin üzerinde faturalar düzenlenmiştir.
 Arazide sulamada kullanılan enerjinin üretim amaçlı kullanması nedeniyle Devlet tarafından desteklenmesi gerekir. 

Şanlıurfa ve Türkiye’nin birçok bölgesinde çiftçilerin borçlu olup olmadığına bakılmaksızın, Enerji dağıtım şirketleri Bakanlar kurulu kararına dayanarak çiftçilerin destekleme alacaklarını bloke etmiş ve enerjisini kesmiştir. Enerji şirketleri uzlaşmaz bir tavır içindedirler. Bu durumda ekili ve dikili alanlar yanma, kuruma noktasındadır. Orman ve Su işleri Bakanlığı sorunu çözüme kavuşturmalıdır. 

           Sıcak yaz günlerinde çiftçinin enerjisini kesen enerji şirketleri sulama yapılamadığından ötürü zarar, ziyandan sorumludurlar. Borçlu çiftçilere ödeme kolaylığı sağlanması ve yasal alacak takibi yapılırken, ekili, dikili alanların zarar görmemesi için Elektrik kesintisine son verilmeli, borcu olmayan insanlarında mağdur olmamaları için gereken önlemler alınmalıdır.” 
    

Kaynak: Editör:
Etiketler: KEMAL, ZEYBEK, CHP’Lİ, VEKİLLERLE, ŞANLI, URFA’DA,
Yorumlar
Haber Yazılımı