Haber Detayı
15 Kasım 2018 - Perşembe 17:22 Bu haber 1319 kez okundu
 
Kemal Zeybek KİT Komisyonu'nda Tarım ve hayvancılığın sorunlarını dile getirdi
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; KİT Komisyonunda Ziraat Bankasının 2015, 2016 yılları Sayıştay denetim raporları üzerinde söz alarak çeşitli sorunları dile getirdi.
SİYASET Haberi
Kemal Zeybek KİT Komisyonu'nda Tarım ve hayvancılığın sorunlarını dile getirdi

   Zeybek komisyonda yaptığı konuşmada, "  Ziraat Bankasının asıl kuruluş amaçlarından biri, Ülkemizin tarım ve hayvancılığının desteklenmesidir. Tarım ve hayvancılık sektörünü yakından ilgilendiren Ziraat Bankasının görevi aynı zamanda Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile gerekli desteği daha çok sağlamaktır.

   Ziraat Bankasının son dönemde tarım ve hayvancılığın dışında başka sektörlere de destek sağladığını görüyoruz. Ziraat Bankası gibi bir kurumun hizmetlerini çeşitlendirmesi, piyasada rekabet gücünü artırması önemlidir. Bankanın diğer sektörlere finansman sağlarken tarım ve hayvancılık sektörünü göz ardı etmemesi gerekli ve önemlidir." dedi.

 

   CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;  Tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin talepleri Ziraat Bankası tarafından karşılanmadığı gerekçesi ile başka bankalardan kredi kullandıklarını görüyoruz. Kuruluş amacı tarım ve hayvancılığı desteklemek olan Ziraat Bankasının; tarım ve hayvancılık ta daha fazla imkân yaratmasını bekliyoruz.

   Zeybek; Ziraat Bankasının toplamda kullandırmış olduğu krediler içerisinde tarım ve hayvancılığa ayrılan payın düşük olduğu görülmektedir. Bankanın kullandırmış olduğu kredi dilimlerinin bir kısmının devamlı erteleme ile gelen kredi olduğu gerçeği, üreticinin kar edemediğini bu sebeple borcunu öteleme yoluna gittiğini gösteriyor.

 

ÜRETİCİ BORÇ BATAĞINDAN ÇIKARILMALDIR

 

 Tarım ve hayvancılık sektörlerinin dünyanın her tarafında devletler tarafından desteklendiğini ifade eden  Zeybek, " Üreticilerimizi düştüğü durumdan kurtarmak zorundayız!  Ürettikleri ile borcunu öder duruma getirmeliyiz. Ertelenen krediler kullanılan krediler kapsamında gözüktüğü için tarım ve hayvancılık için kullandırdığınız krediler yetersizdir. Üreticiyi, başka bankalara ve tefecilere muhtaç ettirmeyin, gerekli kolaylıklarla kredi miktarını artırmalısınız.

    Ziraat Bankası tarafından kredi kullandırılırken, bazı büyük firmalar için esnek tavırlar sergilenirken, küçük işletmelerde aynı tavrın gösterilmediği, hayvan ve tarım giderleri için daha katı kurların uygulandığı bu sebeple küçük işletmelerin farklı bankaları tercih ettiği görülmektedir." diye konuştu.

Kaynak: (KHA) - Karadenizhayat Editör: Coşkun ÖZBEK
Etiketler: Kemal, Zeybek, KİT, Komisyonu'nda, Tarım, ve, hayvancılığın, sorunlarını, dile, getirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı